Між Європою та США зростає економічний розрив — FT

Поділитися
Трансатлантичний економічний розрив, імовірно, буде помітним уже найближчим часом.

З самого початку пандемія коронавірусу завдала Європі глибших економічних шрамів, ніж США. Зараз реакція ЄС та Сполучених Штатів на кризу показує те, що трансатлантичні економіки віддаляться одна від одної, пише Financial Times.

"Розрив обсягу виробництва" ЄС порівняно з його повним потенціалом на початку цього року - був удвічі більшим за еквівалентну різницю в США, тобто європейська економіка створювала менше робочих місць і надавала слабший попит.

Цього року Америка планує активно рухатися вперед, тоді як Європу стримують менш амбітні державні витрати, жорсткіші обмеження для бізнесу та повільніші темпи вакцинації, вважають економісти.

"США можуть наздогнати свій допандемічний шлях економічного зростання вже наступного року. Що стосується Європи, то їй на це може знадобитися кілька років", - вважає головний економіст італійського банку UniCredit Ерік Нільсен.

Після того, як минулого тижня уряд США затвердив пакет витрат у розмірі 1,9 трильйона доларів, Нільсен підрахував, що американська економіка отримає загальний фінансовий стимул у розмірі 11-12 відсотків валового внутрішнього продукту цього року - утричі більший за очікуваний розрив у виробництві.

І навпаки, нові фіскальні заходи, заплановані 19 країнами єврозони, в поєднанні з додатковими витратами на наявні схеми соціального забезпечення, втратою податкових надходжень та виплатами з фонду економічного відновлення ЄС у розмірі 750 млрд євро складають 6% ВВП - 70% розриву у виробництві.

Президент США Джо Байден минулого тижня заявив, що кожен дорослий громадянин США матиме право на отримання щеплення від коронавірусу до 1 травня, оскільки встановив свято Дня незалежності 4 липня як дату повернення життя США до нормального стану.

На відміну від цього, ЄС намагається досягти своєї мети - вакцинувати 70 відсотків дорослих до вересня, при цьому перешкодою на шляху до пришвидшення темпів вакцинації стала затримка виробництва і постачання препаратів, а також побоювання щодо ефективності та потенційних побічних ефектів вакцини AstraZeneca.

Деякі великі штати США, такі як Флорида та Техас, скасували більшість карантинних обмежень, тоді як часткові локдауни були посилені в деяких частинах Європи, таких як Італія, для прикладу, після того, як кількість випадків коронавірусу знову почала зростати.

"Затримка вакцинації та відносно слабка бюджетна політика вплинуть на економічне зростання у найближчі квартали. Європа ризикує отримати цього року лише половину темпів зростання, яких досягнуть США", - сказав колишній віце-президент Європейського центрального банку Вітор Констансіо.

Трансатлантичний економічний розрив, імовірно, буде помітним уже цього тижня, коли представники Федеральної резервної системи покращать свої прогнози щодо економічного зростання США на цей рік. У грудні ФРС заявила, що згідно з прогнозами, середній обсяг виробництва збільшиться на 4,2 відсотка, однак завдяки фінансовому стимулу Байдена в 1,9 трильйона доларів та пришвидшенню темпів вакцинації, багато аналітиків прогнозують більш стрімке відновлення американської економіки.

Президент ЄЦБ Крістін Лагард заявила минулого тижня, що існує "відставання в часі" між американськими та європейськими планами щодо фіскального стимулювання.

«Наші власні фіскальні заходи ще не стартували. Але вони нам потрібні», - додає Лагард.

Минулого року економіка єврозони скоротилася на 6,6% - порівняно зі зниженням на 3,5% в економіці США, і блок, як очікується, впаде в подвійну рецесію з другим кварталом поспіль негативної економічної динаміки протягом перших трьох місяців цього року.

Минулого тижня ОЕСР прогнозувала, що економіка США зросте цього року на 6,5% та наступного року - на 4%, випередивши прогнозоване економічне зростання для єврозони, економіка якої може зрости на 3,9% цього року та 3,8% наступного.

Професор економіки Лондонської бізнес-школи Лукреція Рейхлін заявила, що урядовці ЄС не проявляють достатньо амбіцій, щоб відповідати фіскальному стимулу уряду США в розмірі 1,9 трильйона доларів. Натомість, за її словами, європейські чиновники були зосереджені на доопрацюванні фонду економічного відновлення ЄС на суму 750 млрд євро, який надаватиме суміш позик та грантів державам-членам протягом п’яти років.

"Складання плану відновлення ЄС коштувало великого політичного капіталу", - каже Рейхлін.

Цього місяця ЄС оголосив, що його фіскальні правила, які вимагають від країн дотримання цілей зменшення боргу та дефіциту, будуть призупинені до 2022 року. Але Рейхлін вважає, що їх потенційне відновлення, навіть у більш вільній формі, є фактором, що стримує фіскальні амбіції європейських урядів.

"Очікування мають значення. Міністри фінансів знають, що рано чи пізно правила знову почнуть діяти, тому вони такі помірковані", - сказала вона.

Колишній головний економіст МВФ Олів'є Бланшар також вважає необхідним "посилення" європейських фіскальних заходів, за його словами, все буде залежати від поведінки приватного попиту.

Однак США також можуть розраховувати на більший потенційний приріст надлишкових заощаджень, які ще більше зростуть, коли американці отримають чек на 1400 доларів як частину фінансового пакету Байдена.

За даними ОЕСР, домогосподарства США накопичили надлишкові заощадження, що дорівнюють понад 14 відсоткам номінального приватного споживання. Тим часом французькі, іспанські, італійські та німецькі домогосподарства накопичили додаткові заощадження, що становлять від 3 до 7 відсотків номінального приватного споживання.

"Економічний розрив між Європою та США може зрости ще більше протягом наступного року завдяки надмірним заощадженням. У США є більше запасної економічної сили, яка знаходиться на балансі домогосподарств, і більше шансів, що вона буде витрачена, якщо оживатиме в міру зростання економіки", - сказав керівник макродосліджень BNP Paribas Asset Management Річард Баруел.  

Може виникнути ще один розрив - у грошово-кредитній політиці. Якщо економіка США цього року різко відновиться і кількість робочих місць буде швидко зростати, центральний банк зобов’язаний розглянути питання про скасування економічної підтримки раніше, ніж очікувалося. Це може суперечити ЄЦБ, який оголосив про "значне" збільшення темпів викупу облігацій і прогнозував, що інфляція залишатиметься досить низькою навіть через два роки, резюмує видання.

Президент США Джо Байден підписав пакет економічної допомоги США на 1,9 трлн доларів. Такий «хід» Америки може прискорити відносний економічний спад Європи та Великої Британії, особливо порівняно з Китаєм. У майбутньому Європа та США отримають менш масштабну роль у світовій економіці, оскільки країни, що розвиваються, будуть підвищувати свої темпи зростання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі