До оновленого списку іноагентів РФ потрапили письменник Віктор Шендерович, публіцист Марат Гельман, активістки Pussy Riot, головний редактор видання "Холод", журналісти та гендиректор кіноклубу "Нафта".
Про це пише ресурс "Комерсант".
Шендерович уже назвав своє включення до реєстру ЗМІ-іноагентів спробою видавити його із країни.
"Зрозуміло, що це деякий фінальний акорд. Вони видавлюють із країни, вони змушують бігти, вони змушують ховатися від себе. Їм це, може, і вдасться, справа ж не в мені в даному випадку, а річ у тому, що все це абсолютно погана симптоматика, втім, нічого нового... Першим мене привітав Лев Пономарьов, який першим із фізичних осіб став іноземним агентом. Але вся ця іронія абсолютно не скасовує жахливого кута нахилу, під яким все рухається в нашій країні", - сказав він в ефірі "Ехо Москви".
30 грудня до списку внесено:
- публіцист Марат Гельман,
- публіцист Віктор Шендерович,
- журналіст "Радіо Свобода" Іван Бєляєв,
- журналістка "Радіо Свобода" Олена Владикіна,
- головний редактор "Холоду" Таїсія Бекбулатова,
- активістка Pussy Riot Надія Толоконнікова,
- активістка Pussy Riot Вероніка Нікульшина,
- ярославський підприємець, засновник клубу "Нафта" Андрій Алексєєв.
ЗМІ-іноагенти згідно із законодавством РФ зобов'язані протягом місяця після внесення до реєстру заснувати російську юрособу для надання фінансових звітів до Мін'юсту.
Зараз у списку 111 осіб.
Нагадаємо, раніше ФСБ Росії опублікувала наказ із переліком відомостей, які "можуть бути використані іноземцями проти безпеки Росії". Такою є офіційна версія нових обмежень у РФ.
Справа в тому, що в списку немає даних, які були б таємною чи секретною інформацією. І лише на думку ФСБ, інформація може "потенційно використовуватись проти державної безпеки іноземними державами та організаціями".
Також повідомлялося, що останні поправки до російського законодавства про "іноземні агенти" чітко спрямовані у бік розширення кола юридичних та фізичних осіб, які кваліфікуються як "іноземні агенти", а також розширення обов'язків та обмежень для цих юридичних та фізичних осіб, вважають експерти Венеціанської комісії. Ради Європи.
Поправки значно підвищують санкції (адміністративні та кримінальні) за недотримання цих правил, йдеться у висновках Венеціанки щодо поправок до російського законодавства.
Нагадаємо, Росія заблокувала банківські рахунки Російської служби "Радіо Свобода", а судові виконавці відвідали редакцію та розпочали процедури виконавчого провадження, прискорюючи виплату накладених штрафів та розпочали інвентаризацію майна московського бюро. Причина тиску - порушення суперечливого російського закону про "іноземні агенти".