Верховний суд Росії ліквідував міжнародне історико-просвітницьке, благодійне та правозахисне товариство "Меморіал", яке з 1987 займалося дослідженнями репресій в СРСР і відновленням пам'яті про їх жертви. "Меморіал" займається документуванням злочинів сталінізму.
Російський прокурор на суді стверджував, що "Меморіал" несе суспільну загрозу, "спекулює на темі політичних репресій, спотворює історичну пам'ять, у тому числі про Велику Вітчизняну війну, і створює брехливий образ СРСР як терористичної держави", а також під виглядом відновлення історичної пам'яті намагається "реабілітувати нацистських злочинців та зрадників батьківщини", пише агентство РБК.
Адвокат захисту “Меморіалу” Генрі Резнік на суді звернув увагу суду на концепцію державної політики щодо увічнення пам'яті жертв політичних репресій: “Росія не може повною мірою стати правовою державою та зайняти провідну роль у світовій спільноті, не увічнивши пам'ять багатьох мільйонів своїх громадян, які стали жертвами політичних репресій”, - сказано у цьому документі.
Формально прокуратура Росії вимагала ліквідувати "Меморіал", аргументувавши це "неодноразовими порушеннями законодавства про іноагентів".
Газета Finacial Times писала, що закриттям "Меморіалу" президент РФ Владімір Путін, можливо, збирається переписувати історію.
Закриття “Меморіалу” швидко засудили, але це ні до чого не спричинило. Путін побачив в організації, покликаній не забувати про несправедливість у минулому, загрозу несправедливості у сьогоденні. Закриваючи "Меморіал", він прагне усунути будь-які протиріччя з героїчною версією історії, яку він вважає за краще - незалежно від того, чи є ця версія історії реальною чи вигаданою.