Президент Франції Еммануель Макрон заявив у вівторок, що європейці повинні посилити свої оборонні плани та зробити себе "шанованими", оскільки Франція починає переговори з США, щоб спробувати відновити довіру після того, як суперечка через договір про підводні човни привів до великої дипломатичної кризи.
"Європейці повинні перестати бути наївними", - сказав Макрон у вівторок на пресконференції в Парижі, вперше прокоментувавши новий альянс AUKUS - оборонний союз в Індо-Тихоокеанському регіоні між США, Австралією і Великою Британією.
"Коли ми перебуваємо під тиском, показуючи, що у нас також є сила і здатність захищати себе... це просто змушує нас поважати", - цитує французького президента Associated Press.
В рамках цього союзу Австралія скасовує багатомільярдний контракт на покупку дизель-електричних французьких підводних човнів та замість цього придбає американські атомні субмарини. У відповідь Франція відкликала свого посла в США.
Посол Філіп Етьєн повернеться до Вашингтона в середу з "чітким мандатом", сказав Макрон. Він підкреслив, що разом з президентом США Джо Байденом вони домовилися почати поглиблені консультації, спрямовані на створення умов для забезпечення довіри між давніми союзниками.
Макрон сказав, що він знову переговорить з Байденом в середині жовтня, перед запланованою особистою зустріччю запланованої через місяць в Європі.
США є "великими історичними друзями та союзниками з точки зору цінностей, але ми повинні бачити, що протягом понад 10 років американці спочатку зосереджуються на собі і переорієнтують стратегічні інтереси на Китай і Тихий океан", додав Макрон.
"Ми, як європейці, повинні взяти участь в нашому власному захисті", - додав він. "Це не альтернатива альянсу з США і не заміна йому", - підкреслив Макрон, додавши, що європейські оборонні плани повинні надходити на додаток до НАТО.
Макрон виступив відразу після того, як Франція підписала оборонну угоду з Грецією, включаючи покупку Афінами трьох військових кораблів на суму в кілька мільярдів євро.
Перед цим ЄС оприлюднив нову стратегію зміцнення економічних, політичних і оборонних зв'язків в Індо-Тихоокеанському регіоні.
США, Велика Британія та Австралія створили новий союз у сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростаючому політичному, економічному і військовому впливу КНР. Практична ж співпраця «трійки» почалася з відмови Австралії від великої закупівлі французьких підводних човнів на користь американських атомних підводних човнів, що призвело до відкликання Парижем своїх послів з Вашингтона і Канберри.
При цьому тристоронній оборонний союз AUKUS викликав невдоволення Пекіна і Парижа. Детальніше про те, розколе НАТО конфлікт між Францією і США, читайте в статті Володимира Кравченка.
Про те, які наслідки для Індо-Тихоокеанського регіону матиме створення нового тристороннього оборонного союзу - розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».