Альянс AUKUS став початком нового глобального порядку — The Guardian

Поділитися
AUKUS несе стратегічний зсув. 

Новий оборонний альянс Британії, США та Австралії під назвою AUKUS «засмутив» Китай, але ця угода також прив’язує США до питань європейської безпеки у світі, де НАТО може стати менш актуальним, пише The Guardian.

Франція розлючена через цю угоду. Оголошення про новий союз Австралії, Великої Британії та США, а також відмова від попередньої французько-австралійської угоди про підводні човни змусили міністра закордонних справ Франції Жана-Іва Ле Дріана назвати пакт «ударом у спину», тоді як колишній прем'єр-міністр Великої Британії стурбований тим, що його країну втягують у війну за майбутнє Тайваню.

Як не дивно, але реакція Пекіна була досить приглушеною. Так, Китай звинуватив Захід у «менталітеті холодної війни», і лідер країни Сі Цзіньпін попередив іноземців не втручатися в справи регіону, але його попередження про те, що Китай буде «уважно стежити за ситуацією» нікого не здивувало.

Основне навантаження AUKUS у тому, як пакт розкриває мислення трьох партнерів. Деякі аналітики називають його «ядерною» угодою, хоча це не зовсім так. Підводні човни - це не зовсім ядерна зброя, а судна, що працюють на атомній енергії, яка дає їм більшу дальність.

Для Заходу AUKUS посилює страх того, що наступним президентом США може бути або Дональд Трамп, або один з його прихильників. Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон твердо говорив про пакт, який триватиме «десятиліття», натякаючи на те, що дія договору не залежатиме від того, хто буде президентом США за цей період, AUKUS має прив'язати Америку до питань безпеки Азіатсько-Тихоокеанського регіону на довгострокову перспективу.

Менш очевидно, що мова також йде про приєднання США до європейської безпеки у світі, де НАТО може стати менш актуальним. У Франції є всі підстави сердитися через втрату австралійського альянсу та контракту на підводні човни. Але протягом наступного десятиліття варто чекати на зовсім інший порядок: Велика Британія та Франція стануть опорою європейської системи безпеки. 

Риторика Китаю щодо холодної війни пропускає важливий момент: структури тієї епохи були жорсткими. Але AUKUS припускає, що ліберальний порядок може відновитися за допомогою «міні» угод різних сторін, в яких різноманітні сузір'я сил діють разом з конкретних питань.

«Четвірка» Японії, Австралії, Індії та США є найвідомішим прикладом такої «системи», але AUKUS може бути ознакою майбутнього. Подібні угоди ризикують розлютити окремі країни в короткостроковій перспективі (образа Великої Британії на США через вихід з Афганістану, образа Франції на Австралію через AUKUS), але такі альянси насправді показують, що ліберальний порядок є міцнішим, ніж здається на перший погляд. Це не холодна війна, а серія адаптацій, які постійно змінюються.  

Пекін, швидше за все, це розуміє, тому його відповідь прозвучала так в’яло. Китай буде менше турбуватися про особливості AUKUS, оскільки в регіоні вже й так багато західної військової техніки. Справжній виклик для Пекіна полягає в тому, чому так мало його сусідів підтримують скарги щодо нового пакту? Сінгапур, країна, яка десятиліттями балансувала між США та Китаєм у цьому регіоні, висловила сподівання, що AUKUS «доповнить регіональну архітектуру».

Головна невдача Китаю протягом останніх двох десятиліть - це не провал у «виведенні США з регіону», а нездатність переконати регіональні країни в тому, що американський вихід був би непоганою ідеєю.

AUKUS може принести оновлення для сфери торгівлі. Китай є найбільшим торговельним партнером для всіх своїх сусідів і не входить лише до одного великого торгового блоку в регіоні - всебічного Транстихоокеанського партнерства.  На наступний день після оголошення Aukus Пекін оголосив про заявку на приєднання до партнерства.

Це розумний крок, але й ризикований. Таке партнерство вимагає дотримання низки стандартів торгівлі і ці стандарти більш вимогливі, ніж правила у самому Китаї. Пекін має величезну силу і, можливо, зможе вільніше домовлятися про власні умови, ніж інші члени.

Найбільшою іронією AUKUS може бути те, що дві найбільші економіки світу стануть більш розділеними щодо безпеки та одночасно ближчими через торгівлю, резюмує видання.

США, Великобританія і Австралія створили новий союз в сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростаючому політичному, економічному і військовому впливу КНР. Практична ж співпраця «трійки» почалася з відмови Австралії від великої закупівлі французьких підводних човнів на користь американських атомних підводних човнів, що призвело до відкликання Парижем своїх послів з Вашингтона і Канберри.

Про те, які наслідки для Індо-Тихоокеанського регіону матиме створення нового тристороннього оборонного союзу - розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі