Македонія стає останнім етапом напруженості у відносинах Росії та Заходу - WSJ

Поділитися
Македонія стає останнім етапом напруженості у відносинах Росії та Заходу - WSJ У ЄС зменшується кількість важелів впливу на Македонію © wise-travel.ru
Москва звинувачує західні держави в підбурюванні заворушень в балканській країні.

Невелика балканська країна Македонія перетворюється в точку напруженості між Москвою і Заходом, пише видання The Wall Street Journal.

Рік протестів у Києві, схожа ситуація розпалюється на вулицях Скоп'є Македонія: десятки тисяч протестуючих вийшли в центр міста в останні тижні. Вони обурені корупцією і грубим зловживанням влади уряду під керівництвом прем'єр-міністра Миколи Груєвського.

Криза посилилася в травні після поліцейського рейду в Куманово, міста етнічної напруженості. Тоді загинули 22 людини, у тому числі поліцейські.

Протестувальники обурені тим, що переговори Македонії та ЄС зайшли в глухий кут, протестуючі вимагають відставки керівництва країни.

Але чиновники в Москві бачать інше пояснення ситуації: вони звинувачують у всьому західні держави. "Події в Македонії в даний час – це груба маніпуляція ззовні", - сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в травні в Москві.

Лавров пояснив мотиви Заходу тим, що Македонія, яка в значній мірі залежить від російського природного газу, відмовилася підтримати західні економічні санкції проти Москви. Крім того, Македонія також є важливою ланкою в проекті "Турецький потік".

"Ми не можемо позбутися відчуття, що є якийсь зв'язок між цими двома подіями", - сказав глава російського МЗС.

Але на тлі проекту "Турецький потік" і протестів, які призвели до повалення прокремлівського президента України Віктора Януковича, в минулому році, заворушення в Македонії знайшли велику геополітичну значущість для Москви.

Це стає все більш помітним. Російські прапори були помічені на нещодавньому провладному мітингу. Посольство Росії в Скоп'є доукомплектовано співробітників на 25%, повідомив колишній представник ЄС в Македонії Ерван Фоюр.

Минулого місяця президент Македонії Георге Іванов взяв участь у святкуванні 9 травня на запрошення російського президента Володимира Путіна.

ЄС боїться можливих потрясінь і "дуже активно займається пошуком політичного рішення, сказав прес-секретар Єврокомісії.

На 12-годинної зустрічі у Страсбурзі 19 травня, Груєвський і головний лідер опозиції Зоран Заєв погодилися провести переговори. Наступне засідання призначено в Скоп'є на цьому тижні.

Заєв звинуватив уряд Македонії звинуватило у використанні прослуховування телефонних розмов кілька місяців тому. Згідно його заяв, прослуховувалися разгововы близько 20 тисяч чоловік, у тому числі 100 журналістів. Груєвський спростував ці звинувачення і заявив, що записи свідчать про прослуховування) були підроблені в спробі дестабілізувати його уряд. Він погодився, щоб історія з прослуховуванням була розслідувана.

Директор Московського Центру Карнегі Дмитро Тренін каже, що кремлівські чиновники, мабуть, не вважають, що Захід спровокував заворушення в Македонії, але вони підозрюють, що західні капітали продукують тиск на країну, щоб та відмовилася від підтримки "Турецького потоку".

Росіяни знають, що "Македонія ніколи не була стабільною" говорить Тренін.

Деякі експерти дотримуються думки, що спроби ЄС наблизити до себе Македонію роблять її мішенню для Москви.

"У ЄС зменшується кількість важелів впливу на Македонію. Впевненість у тому, що країні світить членство в ЄС, розтанула. І молоді люди живуть у гірших умовах, ніж їхні батьки, і в набагато гірших, ніж їхні бабусі й дідусі в югославські часи", - сказав Душан Релич з Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки. "Таким чином, уряд в Скоп'є шукає альтернативу в Китаї, Росії, Туреччині або в Азербайджані. Існує безліч зовнішніх впливів", - додав він.

Колишній посол Македонії в Вашингтоні і в Нідерландах Нікола Димитров каже, що у відносинах ЄС та Македонії є питання довіри. "Якщо ЄС не може показати різницю в Македонії, в країні з двома мільйонами, що знаходиться в оточенні держав ЄС, то як ми можемо навіть думати про Україну чи Малі?", - сказав він.

Читайте також: У Македонії десятки тисяч прихильників прем'єра провели мітинг

Видання The Financial Times писало, влада Македонії переконують Росію, що Захід розпалює революцію в їх країні. У статті йдеться, що Македонія стає точкою потенційної спалаху в геополітичному протистоянні між Росією і Заходом. Москва звинувачує Захід у спробі розпалити революцію в колишній югославській республіці.

Детальніше про ситуацію в колишній югославській республіці читайте у статті Олексія Коваля "Македонія: ігри з вогнем біля порохової бочки Європи" у свіжому номері "Дзеркало Тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі