Самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенко затвердив нові обмеження для ЗМІ та масових заходів. Про це в Telegram повідомила прес-служба Лукашенка "Пул першого".
Так, в дію були введені такі обмеження:
- Масові заходи повинні проводитися виключно на підставі дозволу місцевих органів.
- Заборонено збір, отримання і використання грошових коштів та іншого майна, виконання робіт, надання послуг для відшкодування витрат, обумовлених залученням до відповідальності за порушення порядку проведення масових заходів.
- Вводиться заборона освітлення в режимі реального часу недозволених мітингів, який буде поширюватися і на ЗМІ.
- Журналістам забороняється виступати в якості організаторів або учасників масових заходів.
- Місцеві органи влади та органи внутрішніх справ наділяються правом припиняти роботу інфраструктури (торгових об'єктів, об'єктів громадського харчування, транспорту, ярмарків, організацій усіх форм власності) в місцях проведення масових заходів і за маршрутами прямування їх учасників.
- Закріплюється відповідальність політичних партій та громадських об'єднань за публічні заклики своїх керівників і членів керівних органів до організації мітингів до отримання дозволу на проведення.
- Розширюється перелік інформації, поширення якої в ЗМІ і на інтернет-ресурсах заборонено (зокрема, вводиться заборона на розміщення результатів політичних опитувань, проведених без отримання необхідної акредитації).
- Не допускається розміщення гіперпосилань на повідомлення і матеріали, що містять заборонену інформацію.
- Прокурорам надається право обмежувати доступ до інтернет-ресурсів і мережевих видань.
- Передбачаються заходи, спрямовані на мінімізацію іноземного впливу на білоруський інформаційний ринок (засновниками ЗМІ не можуть виступати іноземні юридичні особи, іноземні громадяни і т.д.).
Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Пізніше стало відомо про те, що на борту літака знаходитьсяопозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.
В ЄС виступили з першою офіційною заявою після того, що сталося. Там переконані, що літак здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через дії білоруського військового літака.
У Міжнародній організації цивільної авіації висловили стурбованість примусовою посадкою лоукостера.Організація вважає, що дії білоруської влади можуть порушувати Чиказьку конвенцію.
Низка країн виступила із закликом звільнити затриманого в Мінську засновника білоруського Telegram-каналу Nexta і блогера Романа Протасевича. За кордоном вважають, що затримання Протасевича може викликати чергову ескалацію насильства в Білорусі.
В Офісі президента України заявили про те, що вимушена посадка в Білорусі літака Ryanair рейсом Афіни-Вільнюс є прямим проявом міжнародного тероризму.
Про те, які наслідки матиме викрадення Протасевича для білоруської опозиції, Білорусі та України - читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів».