«Абсолютно неприпустимо»: як і Європі та світі відреагували на спецоперацію Лукашенка

Доповнено
Поділитися
«Абсолютно неприпустимо»: як і Європі та світі відреагували на спецоперацію Лукашенка © Ryanair
Захоплення цивільного літака для боротьби з опозицією стане однією з тем завтрашнього засідання Ради ЄС.

У Білорусі сьогодні терміново посадили літак ірландського лоукостера Ryanair, на якому летів до Вільнюса опозиційний журналіст, співзасновник Nexta Роман Протасевич. Журналіста затримали, на батьківщині йому загрожує смертна кара.

Літак вже вилетів з Мінська і перетнув держкордон Білорусі. Але ініційована нелегітимним президентом Білорусі Алєксандром Лукашенком спецоперація не залишилася без уваги білорусів і світової спільноти.

Реакція в Білорусі

Штаб Світлани Тихановської звернувся до офісу Ryanair і Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) з вимогою провести розслідування обставин затримання в Мінську Романа Протасевича.

«Цілком очевидно, що це є операція спецслужб із захоплення літака з метою затримання активіста та блогера Романа Протасевича. Ми вже звернулися до офісу Ryanair і Міжнародної організації цивільної авіації з вимогою почати розслідування інциденту і вжити заходів до виключення Білорусі з ІCAO», - заявили у штабі.

Очільник «Народного антикризового управління» (представницький орган опозиції Білорусі) Павло Латушко наголосив на тому, що спецоперація в Мінську є ще одним яскравим прикладом порушення міжнародного права в Білорусі.

«Те, що сьогодні за вказівкою військового диктатора Алєксандра Лукашенка в Білорусі було посаджено цивільний літак компанії Ryanair із застосуванням ВПС Білорусі є ще одним свідченням того, що в Білорусі порушується міжнародне право, наражаються на небезпеку життя і здоров'я іноземних і білоруських громадян. Цей інцидент не можна назвати інакше, як повітряним піратством і міжнародним терористичним актом», - зазначив він.

На думку Латушка, має йтися не лише про всебічне розслідування, а й про тимчасове призупинення авіасполучення над територією Білорусі.

Реакція у світі

Голови держав і лідери Євросоюзу були єдині в своїй оцінці того, що сталося: захоплення цивільного літака є актом державного тероризму, всі пасажири, включно із затриманим Протасевичем мають отримати можливість безперешкодно залишити Білорусь і вилетіти у пункт призначення.

Сьогоднішні події в Мінську обговорять на завтрашньому засіданні Ради ЄС. Не виключено, що проти режиму Лукашенка введуть нові санкції.

«Вчергове тривожні новини з Білорусі. Цього разу у Мінську затримано білоруського журналіста Романа Протасевича. Чергова атака на свободу слова з боку білоруської влади. Вимагаємо негайного звільнення. На час утримання під вартою права затриманого мають бути безумовно ґарантовані», - речник МЗС України Олег Ніколенко.

«Ми вимагаємо від уряду Білорусі негайних роз'яснень щодо перенаправлення літака Ryanair, що здійснював рейс із однієї країни ЄС в іншу, до Мінську, та імовірного затримання журналіста», - статссекретар МЗС Німеччини Мігель Бергер.

«Примус літаків до посадки, щоб змусити замовкнути голоси опозиції - це напад на демократію і свободу слова у всьому світі. Білоруський тиран Лукашенко погрожує всім нам», - голова Комітету з міжнародних справ парламенту Великої Британії Томас Тугендхат.

«Повідомлення про вимушену посадку літака Ryanair у Мінську й арешт Протасевича потребують негайних роз'яснень. Це просто неприпустимо. Ми дуже уважно стежимо за цією справою. Також турбує становище інших пасажирів рейсу», - заступник прем'єр-міністра, голова МЗС Бельгії Софі Вільмес.

«Безпрецедентна подія! Цивільний пасажирський літак, що прямував до Вільнюса, вимушено приземлився в Мінську. На борту був білоруський активіст, засновник Telegram-каналу NEXTA, його заарештували. До цих огидних дій причетний білоруський режим. Вимагаю терміново звільнити Романа Протасевича!», - президент Литви и Гітанас Науседа.

«Лукашенко став загрозою не лише для своїх громадян, а й для міжнародної безпеки. Його акт державного тероризму потребує негайної і жорсткої реакції усіх європейських урядів та інститутів », - голова «Європейської народної партії» Дональд Туск.

«Нам потрібні негайні роз'яснення щодо вимушеної посадки літака Ryanair у Мінську і затримання активіста та журналіста Романа Протасевича. Він має бути звільнений негайно. Як і 171 пасажир і рейс», - голова Європейського Парламенту Давід Сассолі.

«Це абсолютно неприпустимо. Покладаємо відповідальність за безпеку всіх пасажирів і літаків на уряд Білорусі. Всі пасажири повинні мати можливість негайно продовжити свою подорож», - голова європейської дипломатії Жозеп Борель.

«Дуже стурбований повідомленнями про вимушену посадку рейсу Ryanair у Мінську. Ми закликаємо владу Білорусі негайно звільнити рейс і всіх його пасажирів. Важливе значення матиме розслідування інциденту ICAO (Міжнародною організацією цивільної авіації - ред.)», - голова Європейської Ради Шарль Мішель.

«Абсолютно неприпустимо примушувати літак Ryanair, який летів рейсом з Афін до Вільнюса, здійснювати посадку в Мінську. Усі пасажири повинні мати можливість негайно продовжити свою подорож до Вільнюса в безпеці. Будь-яке порушення міжнародних правил повітряного транспорту тягне за собою наслідки», - голова Європейської Комісії Урсул фон дер Ляєн.

«Я рішуче засуджую затримання Романа Протасевича білоруською владою після захоплення пасажирського літака Ryanair. Це кричущий акт державного тероризму. Запропонував голові Ради ЄС розширити завтрашній порядок засідання і обговорити негайні санкції проти режиму Лукашенка. Захоплення цивільного літака - безпрецедентний акт державного тероризму. Це не може залишитися безкарним», - президент Польщі Матеуш Моравецкій.

«Вимушена посадка комерційного літака для затримання журналіста - безпрецедентний, шокуючий акт. Ми вимагаємо негайного звільнення всіх пасажирів. Завтрашнє засідання Ради ЄС має вирішити питання про необхідність посилення тиску на Білорусь. Досить», - прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс.

«Захоплення білоруською владою літака Ryanair є неприйнятним. Потрібна тверда і спільна відповідь європейців. Усім пасажирам цього рейсу, включно з усіма білоруськими опозиціонерами, потрібно дозволити негайно залишити Білорусь », - голова МЗС Франції Жан-Ів Ле Дріан.

«Уважно стежимо за примусовою посадкою в Білорусі рейсу, що летів до Вільнюса, і повідомленнями про затримання опозиціонера Романа Протасевича. Це серйозний і небезпечний інцидент, що потребує міжнародного розслідування. Білорусь має забезпечити безпечне повернення екіпажу і всіх пасажирів», - генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

«Міністерство закордонних справ зв'язалося з повноважним представником Білорусі у Латвії Наталією Садовською та висловило протест проти примусової посадки літака Ryanair у Мінську, а також вимагало звільнити громадян Латвії і опозиціонера Романа Протасевича, дозволивши їм продовжити подорож», - голова МЗС Латвії Едгар Рінкевічс.

Журналістська спільнота

«Репортери без кордонів» назвали захоплення літака і затримання Протасевича «надзвичайним державним віроломством», закликавши ввести жорсткі санкції стосовно всіх причетних осіб.

«Цей випадок може здатися неймовірним, але насправді він надзвичайно серйозний. Захоплення літака для арешту журналіста - це надзвичайне державне віроломство. Ми очікуємо, що міжнародна спільнота введе санкції, співмірні з цим віроломством», - зазначили в організації, що займається захистом прав журналістів.

Нагадаємо, після опівдня 23 травня низка білоруських ЗМІ повідомили про екстрену посадку в аеропорту Мінська літака Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе замінування повітряного судна, до аеропорту стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги».

Згодом стало відомо, що на борту літака знаходився опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати смертна кара.

За словами пасажирів рейсу Афіни-Вільнюс, про мінування літака пілотові повідомив якийсь чоловік. Пілоти зв'язалися із землею, у небо підняли винищувач МіГ-29 ЗС Білорусі. За даними ЗМІ, винищувач фактично змусив цивільний борт змінити курс від кордону і сісти в аеропорту Мінська. Наказ підняти в небо винищувальну авіацію віддав особисто нелегітимний президент Білорусі Алєксандр Лукашенко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі