"Кремлівський звіт": чого очікувати оточенню Путіна?

Доповнено
Поділитися
Сам факт потрапляння в цей список збільшує ризик того, що в майбутньому проти його фігурантів будуть введені санкції © NATO
Список не означає автоматичного введення санкцій проти осіб, які потрапили до нього.

Міністерство фінансів США представило "кремлівський звіт". У списку 210 осіб – 114 чиновників і парламентарів та 96 "олігархів", - наближених до президента Росії Володимира Путіна.

Складання списку передбачено законом "Про протидію супротивникам США за допомогою санкцій" (CAATSA), який президент США Дональд Трамп підписав у серпні. "Кремлівський звіт" не означає автоматичного введення санкцій проти наявних в ньому осіб.

Хто потрапив до списку?

Прізвища у списку розділені на 4 частини:

Президентська адміністрація. Потрапило все керівництво. Вісім співробітників президентської адміністрації вже знаходяться під санкціями.

Кабінет міністрів. Члени уряду на чолі з Дмитром Медведєвим.

Інші високопоставлені політичні лідери. Керівництво парламенту, силових відомств, федеральних агентств.

Олігархи. Бізнесмени, стан яких оцінюється в розмірі 1 млрд. дол. США або більше.

При цьому основний список "навколодержавних" компаній є секретним і опублікований не був.

Президента РФ Володимира Путіна у "кремлівському звіті" немає.

Як відреагували у Росії?

Президент РФ Володимир Путін назвав складання списку "недружнім актом" і заявив, що за кожним з тих, хто потрапив в цей перелік, стоять звичайні росіяни. Таким чином, на його думку, у список внесли все населення країни.

У Раді Федерації РФ публікацію "кремлівського доповіді" прирівняли до розриву дипвідносин. Заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Володимир Джабар назвав опубліковану доповідь "грубим втручанням" у внутрішні справи Росії. Заступник голови комітету з оборони і безпеки Ради Федерації Франц Клинцевич висловив переконання, що "відповідні заходи будуть, і вони будуть достатньо жорсткими, але тільки з урахуванням інтересів РФ".

Прес-секретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков звинуватив США в спробі вплинути на майбутні президентські вибори в РФ. Його підтримав глава Чечні Рамзан Кадиров: "Я особисто ні на хвилину не сумніваюся в тому, що Вашингтон перейшов у стадію відкритого втручання у внутрішньополітичні процеси в Росії. Я маю на увазі майбутні вибори президента Росії".

Віце-прем'єр уряду РФ Аркадій Дворкович і зовсім заявив, що "список схожий на книжку "Хто є хто в російській політиці".

Реакція України

Під санкційний тиск Росія потрапила через анексію Криму та агресію на сході України. Таким чином, новий список став продовженням "покарання" РФ за агресію проти України і втручання в президентські вибори в США в 2016 році.

Президент Петро Порошенко висловив подяку США за новий список представників російської влади і наближених до неї олігархів. Крім того, глава України також розраховує на відповідні рішення з боку європейських партнерів.

Які можливі наслідкі "кремлівського звіту"?

Як зазначає експерт Atlantic Council Деніел Фрід, фігуранти цього переліку не відразу зіткнуться з практичними наслідками – наприклад, фінансовими.

"Тим не менше, сам факт потрапляння в цей список збільшує ризик того, що в майбутньому проти його фігурантів будуть введені санкції. В самому законі (CAATSA – ред.) не сказано, що ця доповідь ляже в основу нового санкційного списку. Але я не стану приховувати той факт, що багато членів Конгресу США хотіли б використовувати його саме таким чином", - підкреслив Фрід.

Потрапляння у список також може ускладнити росіянам взаємодія з американськими і європейськими банками, зазначає експерт.

У разі введення санкцій відносно фігурантів списку, їх життя суттєво ускладниться.

"Якщо людину вносять в SDN (Specially Designated Громадяни List, Список громадян особливих категорій – ред.), то американським фізичним та юридичним особам забороняється співпрацювати з ним, у тому числі вступати з ними в будь-які фінансові відносини. На практиці це означає, що люди, щодо яких введено санкції, більше не зможуть мати банківськими рахунками в доларах або рахунки в іншій валюті, якщо транзакції банку, що зберігає їх заощадження, йдуть через США. Вони позбавляються доступу до всього, що пов'язано з фінансовою системою США. А це дуже серйозно. Якщо той чи інший європейський банк здійснює операції із залученням фінансової системи США, то (позбавлення доступу – ред.) може торкнутися і його. Як правило, якщо влада США вносить людини в SDN, вона втрачає доступ до послуг більшості західних банків", - підкреслює Деніел Фрід.

Експерти окремо виділяють репутаційні ризики.

"Це нижчий щабель у порівнянні з санкціями, оскільки активи всіх цих людей не будуть заблоковані. Але на репутацію це вплине не менше за санкції. Ці люди будуть у списку тих, хто займається чимось нехорошим", - пояснив засновник компанії Ferrari & Associates Ерік Феррарі.

У той же час The Economist відзначає, що санкції США лякають еліти в Росії. Включення в звіт буде майже незворотним. Він може мати серйозні політичні наслідки. Виконання Акта про санкції відіграє ключову роль. Напруга між Конгресом і Білим домом, що призвела до ухвалення документа, може підірвати його імплементацію. Але навіть якщо адміністрація Трампа не кинеться з захопленням виконувати персональні санкції, вона все одно не може їх ігнорувати.

Раніше кілька мільярдерів з різним політичним впливом сказали Bloomberg, що стурбовані можливістю потрапити у "чорний список". Тому вони змушують своїх лобістів і юристів готуватися і вивчати, що можна зробити у разі такого сценарію. Відповідь проста: нічого.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі