Санкції США лякають еліти в Росії - The Economist

Поділитися
Санкції США лякають еліти в Росії - The Economist Найбільше російські еліти нервують через персональні санкції. © pixabay.com
Головне, щоб адміністрація Трампа їх втілювала.

Минулого січня, невдовзі після того, як Дональд Трамп склав присягу президента США, у кількох кабінетах Сенату почали дзвонити телефони. Білий дім складав проект постанови, яка б скасовувала деякі санкції, накладені на Росію за агресію проти України в 2014 році.

"Ми були шоковані. Всі телефонували один одному. Скоро ми зрозуміли, що чули одне і те ж", - пригадав неназваний американський чиновник США в розмові з The Economist.

Працівники Сенату швидко влаштували витік цієї чутки і почали працювати над законопроектом, щоб перетворити санкції в закон, який замінить президентський наказ Барака Обами. Ідея полягала в тому, щоб не дозволити Трампу скасувати тиск на Москву одноосібно.

Видання нагадує, що санкції були пов'язані з вторгненням Росії в Україну. Але станом на січень вже були певні докази російського втручання у американські вибори, якщо не згадувати те, як Трамп підозріло систематично хвалив Володимира Путіна. Все це змусило Конгрес діяти. Акт про стримання ворогів Америки через сакнції (який також містить дії проти Ірану і КНДР), став єдиною законодавчою ініціативою, яку підтримали обидві партії в Конгресі. У Трампа не було жодного шансу не підписати цей документ чи накласти на нього вето.

Видання зауважує, що персональні санкції найбільше тривожать російські еліти. Акт, ухвалений минулого літа, дозволяє так звані "вторинні санкці", що означає, що американські чиновники можуть покарати будь-кого в будь-якій країні, хто перебуває у серйозних ділових стосунках з "певними громадянами", які вже у "чорному списку", приміром, з головою "Роснефть" Ігорем Сєчіним чи олігархом Геннадієм Тімченком. Залежно від того, як Акт виконується, деякі найближчі друзі і соратники Володимира Путіна можуть стати особливо отруйними. Китайські енергетичні фірми чи західні консультанти, які співпрацюють з людьми із санкційного списку, теж під загрозою.

"Це абсолютно ядерне явище. Воно виходить далеко за рамки того, що у нас було в часи Холодної війни", - сказав виданню неназваний російський чиновник.

Інша частина Акту вимагає від адміністрації скласти звіт для Конгресу з іменами російських олігархів і чиновників, які входять до близького кола Путіна чи наближені до нього. Звіт не означає, що на згаданих у ньому росіян зразу ж будуть поширюватися санкції. Однак, він робить їх потенційними цілями, якщо конфронтація між Росією і Заходом зросте. Втім, вони можуть стати паріями ще до того, як будуть ухвалені рішення конкретно щодо них. Звіт повинен також надати оцінку багатства і джерел доходу членів сімей включно з братами і сестрами, дітьми, партнерами і батьками. Ця вимога Акту вже посіяла паніку серед російських еліт.

"Хто буде проводити перевірку? ФБР, ЦРУ чи хтось інший?" - сказав виданню неназваний росіянин з оточення Путіна.

"Нікому не подобається те, що відбувається. Але ми не багато можемо зробити", - визнав він.

Включення у звіт буде майже незворотнім. Втім, визначення терміну "олігарх" лишається нечітким. Втім, звіт з'явиться вже на початку лютого. Це за кілька тижнів до президентських виборів у Росії. Він може мати серйозні політичні наслідки.

Втім, виконання Акту про санкції грає ключову роль. Напруга між Конгресом і Білим домом, яка призвела до ухвалення документу, може підірвати його імплементацію. Але навіть якщо адміністрація Трампа не кинеться із захватом виконувати персональні санкції, вона все одно не може їх ігнорувати.

"Ми будемо стежити за ними, як яструби", - сказав виданню чиновник Сенату.

Раніше видання Bloomberg писало, що компанія міністра торгівлі США розширила співпрацюз "Сибур" після введення санкцій проти РФ. Вілбур Росс зіштовхнувся з невдоволенням Конгресу після того, як стало відомо про відносини його компанії Navigator з російською "Сибур". Американським парламентарям не подобається, що міністр торгівлі США не розкрив існування такої своєї ділової активності перед призначенням на посаду. Сам Росс запевняє, що нічого поганого чи протизаконного не зробив.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі