Міністр іноземних справ Павло Клімкін запевнив, що Україна готова визнати злочини проти поляків, але Польща має зробити аналогічний крок. Таку думку міністр висловив у статті для видання "Збруч".
При цьому Клімкін наголосив, що злочини проти людства, вчинені в ході українсько-польських конфліктів з обох боків протягом Другої світової війни та після неї, не мають виправдання. Приписування ж злочину усій нації чи всьому визвольному рухові, на думку міністра, є неприпустимою пропагандистською маніпуляцією. "Історією не можна жонглювати, її не можна кроїти, як кому заманеться", - застеріг Клімкін.
Голова МЗС України також підкреслив, що поки що Польща демонструє однобоке бачення: українську сторону змальовує чорними фарбами, польську ж представляє як "білу і пухнасту". Павло Клімкін назвав нещодавно ухвалений у Варшаві Закон про Інститут національної пам'яті прикладом саме такого однобокого підходу до історії.
"Якщо ж деякі польські політики й далі наполягатимуть на забороні в Україні Степана Бандери й УПА, то за принципом "почни з себе" вони б передусім мали заборонити Юзефа Пілсудського з його жорстокою "пацифікацією" українців Галичини, а також Армію Крайову, чиї загони здійснювали криваві каральні акції проти українських сіл", - запропонував міністр.
Наприкінці статті Клімкін сказав, що готовий до відвертого діалогу з польськими колегами та закликав українців та поляків, яким дорогі спільні надбання держав, не мовчати та висловити свою думку.
Нагадаємо, у четвер, 1 березня, набув чинності закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів" і звинувачення поляків у причетності до злочинів Третього рейху.
У ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами прийняв без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон.
Однак після цього він оскаржив деякі положення цього закону в Конституційному суді.
Вчора, 1 березня, єропарламентарії проголосували за резолюцію підтримки рішення Єврокомісії про санкції проти Польщі через порушення верховенства права. Проти резолюції виступили 147 депутатів, за її схвалення проголосували 422 особи, утрималися 48 парламентаріїв.