Кліматична криза переступила небезпечний поріг — The Guardian

Поділитися
Кліматична криза переступила небезпечний поріг — The Guardian © Naked Science
Планета буде нагріватися швидше, ніж очікувалося.

Світу потрібно активізувати підготовку до екстремальної спеки, адже глобальне потепління буде прогресувати, а планета може нагріватися швидше, ніж очікувалося, попередила група вчених-кліматологів, пише The Guardian.

Тепловий купол над Британською Колумбією, штатом Вашингтон та Портлендом, штат Орегон, побив рекорди температури, в цих районах спостерігалася аномальна спека. Раніше такі аномальні погодні умови фактично вважалися неможливими на цих територіях, тому ситуація викликала занепокоєння через те, що кліматична криза переступила небезпечний поріг.

Перший аналіз хвилі спеки показав, що спричинені людиною зміни клімату зробили екстремальну погоду щонайменше в 150 разів більш імовірною. Температура зростає у всьому світі внаслідок викидів парникових газів, і вчені давно прогнозують, що теплові рекорди стануть новою нормою.

Автори нового дослідження заявили, що останній сплеск тепла «перевершив» навіть найгірший сценарій кліматичних прогнозів. Це змушує їх змінити своє розуміння теплових хвиль і розглянути можливість того, що інші частини світу ризикують зазнати подібних температурних стрибків.

«Це, безумовно, найбільший стрибок у температурному рекорді, який я коли-небудь бачив. Теплові хвилі точно не будуть такими, якими вони були в минулому, тому нам варто готуватися до цього», - каже професор Фрідеріке Отто з Інституту змін навколишнього середовища в Оксфордському університеті.

Зараз основним питанням є те, чи постраждалим районам просто не пощастило, або ж кліматична криза переступила небезпечний поріг і вийшла на новий етап, коли навіть незначне погіршення ситуації з глобальним потеплінням може спричинити екстремальне підвищення глобальної температури.

На сьогодні наукового консенсусу щодо цього питання немає, але зараз дослідники в терміновому порядку вивчають, чи можуть додаткові форми порушення клімату, такі як посуха, наприклад, посилити спеку.

Герт Ян ван Ольденборг із Королівського метеорологічного інституту Нідерландів сказав, що до минулого року стандартні кліматичні прогнози передбачали, що існує верхня межа теплових хвиль, які рухаються приблизно вдвічі швидше, ніж загальні глобальні тенденції потепління.

«Ми думали, що знаємо, що відбувається. Потім прийшла ця аномальна спека, яка була далеко за верхньою межею. Минулого року це було неможливо. Така ситуація здивувала і налякала нас. Зараз ми майже не розуміємо специфіку поведінки теплових хвиль, ми стурбовані відносно того, що може статися далі», - сказав він.

Аномальна спека в США та Канаді викликала занепокоєння. Більше 500 смертей пов’язано зі спекою, яка також спричинила лісові пожежі та відключення електроенергії.

Вчені підкреслили, що подібні тенденції підвищення температури можна виявити у багатьох інших частинах світу, хоча про них рідко говорять, особливо в Африці на південь від Сахари, яка не має стільки станцій моніторингу і отримує набагато менше висвітлення у ЗМІ. Частина Сибіру та Пакистану нещодавно пережила надзвичайно сильну спеку. Найгарячіші червневі дні також були зафіксовані минулого місяця в Гельсінкі, Москві та Естонії.

Група World Weather Attribution раніше простежувала міцний зв’язок між кліматичною кризою та іншими екстремальними подіями, включаючи теплову хвилю 2020 року в Сибіру, ​​австралійські лісові пожежі, європейські хвилі спеки в 2018 та 2019 роках та тропічний шторм Імельда, який вдарив Техас у 2019 році.

Вчені вважають, що викиди та забруднення унаслідок діяльності людей мали найбільш чіткий і руйнівний вплив на хвилі тепла, які зараз сягають екстремальних рівнів.

«З цього дослідження яскраво помітно те, як вплив кліматичних змін проявляється сьогодні, значною мірою в зростанні інтенсивності та частоти теплових хвиль», - каже професор.

Смертність, хвороби, пропущені робочі години та пошкодження майна стрімко зростають, заявив Маартен ван Алст з кліматичного центру Університету Твенте.

«Хвилі спеки стали одним із найбільших джерел смертельних катастроф як в 2019, так і в 2020 році. Ось ми маємо ще один жахливий приклад - на жаль, це вже не сюрприз, а частина дуже тривожної світової тенденції», - сказав він.

Зафіксована кількість жертв, ймовірно, буде заниженою, оскільки аномальна спека рідко згадується у свідоцтвах про смерть. Ван Алст закликав уряди посилити системи раннього попередження та протидії тепловій хвилі. Архітектори та містобудівники також повинні проектувати будівлі і міські центри з більшою кількістю зелених насаджень та «охолоджувальних» майданчиків.

Ще важливішим є швидке зменшення шкідливих викидів, які викликають глобальне потепління. При нинішньому рівні потепління недавня смертельна спека на північному заході Америки вважається екстремальним явищем, але нове дослідження показало, що подібні ситуації будуть траплятися раз на п’ять-десять років, якщо глобальна температура підніметься на 2 градуси, що може статися вже в 2050 році, резюмує видання.

Сильні шторми та повені унаслідок загострення кліматичної кризи активізували переселення людей. Зокрема, зміна клімату підвищила внутрішню міграцію населення країн до рекордних показників у всьому світі. Останнім часом люди частіше покидають свої домівки через кліматичну кризу, ніж через ескалацію військових конфліктів.

Проблема зміни клімату стає дедалі серйознішою. Серія сильної посухи у Європі з 2014 року є найкритичнішою за понад дві тисячі років.

Дослідження проаналізувало кільця дерев починаючи з часів Римської імперії. Вчені заявили, що глобальне потепління є найбільш вірогідною причиною недавнього зростання екстремальної спеки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі