Китай знову випробовує Байдена — Bloomberg

Поділитися
Сотні китайських «риболовних» кораблів розташовані уздовж спірного рифу в Південно-Китайському морі.

Аналітики вже давно прогнозують, що протистояння США та Китаю починає переростати у нову «холодну війну». Пекін шукає нові способи «випробувати» президента США Джо Байдена, пише Bloomberg.

Виходячи з офіційного погляду Пекіна, Філіппіни не мають причин хвилюватися щодо китайських рибальських човнів, які розташовані уздовж спірного рифу в Південно-Китайському морі.

Сотні китайських човнів просто "укривались від вітру", і Філіппіни повинні розглядати ситуацію в "раціональному світлі", заявляє представник МЗС Китаю Хуа Чуньїн.

Через два тижні на рифі Вітсун все ще перебуває більше 40 китайських човнів. У понеділок департамент закордонних справ Філіппін попередив Китай, що він буде проводити щоденні дипломатичні протести до тих пір, поки "морське ополчення Пекіна" залишатиметься на місці.

"Якщо ваша мета - захопити морський простір без боротьби, це чудова, але нечесна тактика. Тільки професійні моряки знають, що це брехня - ніхто не укриває свої кораблі в штормовій зоні за тиждень до шторму. Якщо це справді комерційні човни, це коштує сотні, якщо не тисячі доларів на день", - заявив колишній директор з оперативних питань Спільного розвідувального центру командування Тихого океану Карл Шустер.

Загалом, все частіше починає здаватися, що Пекін намагається з’ясувати, які дії буде робити Джо Байден, пообіцявши співпрацювати з союзниками в регіоні, щоб стримувати наполегливість Китаю.

Міністр закордонних справ Філіппін Теодоро Лочін звинуватив адміністрацію колишнього президента США Барака Обами в тому, що вона не зупинила Китай під час подібного інциденту в 2012 році в мілині Скарборо – попередній крок Пекіна щодо будівництва військових об'єктів у Південно-Китайському морі.

"Це тест для того, щоб побачити, як буде діяти адміністрація Байдена. Те, як реагують США, визначатиме наступні кроки Китаю", - сказав Шустер.

Минулого місяця США заявили, що підтримують Філіппіни, звинувачуючи Китай у використанні "морського ополчення для залякування, провокування та погрози іншим країнам". На запитання про Пекін на прес-брифінгу минулого місяця Байден сказав, що його адміністрація "збирається притягнути Китай до відповідальності за порушення правил" у Південно-Китайському морі та в інших місцях.

Одна велика проблема - як правильно реагувати на кроки Пекіна. Використання Китаєм комерційних рибальських човнів становить тактику "сірої зони", яка дозволяє Пекіну заперечувати будь-які звинувачення. Відправлення авіаносця або інших військових кораблів біля рифу ризикує видатися надмірною реакцією, яка зробить США схожими на агресора.

З іншого боку, якщо нічого не робити, це може показати слабкість Америки. За останні кілька років США посилили виклики суверенітету Китаю у водах, збільшивши частоту так званих операцій зі свободи судноплавства навколо спірної території. Адміністрація Байдена також підтвердила, що американсько-філіппінський оборонний договір передбачає боротьбу проти будь-яких порушень у Південно-Китайському морі.

Ще одним великим ускладненням для Байдена є лідер Філіппін Родріго Дутерте, який підірвав альянс із США, підтримуючи тісніші зв'язки з Пекіном.

"Поки президент Дутерте при владі, можливості для ВМС дуже обмежені. Без будь-якої послідовної стратегії все обмежується дипломатичними попередженнями та заявами проти Китаю через соціальні мережі", - сказав відставний контр-адмірал ВМС Філіппін Роммел Онг.

У заяві Філіппін у понеділок йдеться про те, що згідно з рішенням міжнародного арбітражу 2016 року Китай не має історичних прав на риболовлю в районі, який знаходиться в економічній зоні країни Південно-Східної Азії.

Уряд Дутерте м’яко відреагував на заяву Китаю про те, що ці води вже багато років були "традиційним рибальським майданчиком для китайських човнів" і "цілком нормально" для суден "знаходити притулок біля рифу під час бурхливої поведінки моря". Китай заперечив, що риболовні човни є морським ополченням, і сподівається, що філіппінські чиновники "уникнуть будь-яких непрофесійних зауважень, які можуть додатково викликати ірраціональні емоції".

Дотепер Дутерте особисто мовчав, хоча його прес-секретар Гаррі Роке заявив, що його погляд на ситуацію не змінився.

"Позиція президента полягає в тому, що ми будемо відстоювати свої права, але це не причина вдаватися до насильства. Він упевнений, що завдяки нашій тісній дружбі з Китаєм ми зможемо це вирішити", - сказав Роке.

Одним із факторів, що стримує Дутерте від жорсткішої позиції, може бути необхідність в отриманні вакцин від коронавірусу.

В країні спостерігається масштабний сплеск випадків коронавірусу. Наразі Філіппіни отримують більшість своїх вакцин від китайської компанії Sinovac Biotech. Нещодавно китайський дипломат Хуан Зіліан заявив, що «вакцинна співпраця» є свідченням "більш тісного партнерства Китаю та Філіппін у новій ері".

Цього разу США "не такі наївні", якими були у 2012 році, коли намагалися укласти угоду про взаємне виведення військових сил з берега Скарборо. Тоді авторитет Америки в Південно-Східній Азії отримав величезну шкоду, вважає старший аналітик Інституту стратегічних та міжнародних досліджень в Малайзії Шахріман Локман.

"Американці з обережністю продумують свої кроки, адже розуміють, що в кінцевому підсумку саме їх можуть звинуватити у загостренні ситуації", - сказав Локман.

Детальніше про те, як військово-політичний альянс США та Японії стає основою майбутньої архітектури безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні, читайте в статті Сергія Корсунського "Коли 2+2 більше, ніж чотири".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі