Міністерство закордонних справ Китаю висловило «рішучий протест та осуд» у зв'язку з прильотом на Тайвань спікерки нижньої палати Конгресу США Ненсі Пелосі.
«Це серйозне грубе посягання на суверенітет та територіальну цілісність Китаю, яке зашкодить американо-китайським відносинам, а також миру та стабільності в районі Тайванської протоки», - йдеться у заяві.
Візит високопоставленого американського політика Пекін розцінює як порушення принципу «єдиного Китаю» та Американсько-китайських спільних комюніке. На цьому принципі будуються дипломатичні відносини КНР із 181 державою.
«У світі існує лише один Китай, а Тайвань є невід'ємною частиною території Китаю. Уряд Китайської Народної Республіки є єдиним законним урядом, який представляє весь Китай», - йдеться у документі.
Візит Пелосі у Пекіні називають «політичною провокацією». Представник МЗС КНР Хуа Чуньїн заявила : «Весь світ чітко бачить, як провокаційні дії США призводять до ескалації напруженості в регіоні, і відповідальність за це повинні повністю нести США".
Дипломатка заявила, що Конгрес США, як частина уряду, має суворо дотримуватися зовнішньої політики Сполучених Штатів. Але останніми роками американська сторона «дотримувалася принципу лише на словах», додала Чуньїн.
Візитом спікерки США порушують стату-кво, що існує в регіоні, вважають у КНР. Вашингтон нарощує контакти з Тайбеєм, збільшує постачання зброї та дає «хибну підтримку тайванським сепаратистам», які мріють про повну незалежність. Китай закликав Адміністрацію президента США заблокувати аналогічні подорожі у майбутньому.
«Пекін рішуче вимагає від Вашингтона припинити розігрувати «тайванську карту» для стримування Китаю, припинити втручатися в тайванські справи як внутрішні справи Китаю, намагатися змінити державну систему Китаю. США не слід заходити надто далеко неправильним і небезпечним шляхом», - підсумовується в документі.
Своєю чергою Ненсі Пелосі наголосила на тому, що її візит на Тайвань жодним чином не суперечить політиці США щодо острова.
Тайвань – гіперчутливе питання для Пекіна, особливо на тлі поставок американської зброї та посилення офіційних контактів між Вашингтоном та Тайбеєм, попри відсутність формальних зв'язків. І реакція на візит Пелосі може багато розповісти про сам Пекін, пише South China Morning Post.