Китай не буде ризикувати своєю економікою, щоб врятувати Путіна — CNN

Поділитися
Китай не буде ризикувати своєю економікою, щоб врятувати Путіна — CNN © Офіційний сайт Кремля
У Пекіна інші пріоритети.

У Росії є один союзник, до якого можна звернутися за підтримкою, оскільки Москва вступила в геополітичне протистояння із Заходом навколо України. Але не варто чекати на те, що Китай запропонує своєму північному сусіду щось більше, ніж слова підтримки, якщо Сполучені Штати та Європа виконають свою погрозу завдати удару російській економіці, якщо Москва почне вторгнення в Україну. Дипломатичні та військові зв'язки Пекіна з Москвою можуть бути міцними, але економічна складова набагато складніша, пише CNN.

Президент Росії Владімір Путін зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном на відкритті зимових Олімпійських ігор у Пекіні. Кремль назвав зустріч теплою та конструктивною, і лідери домовилися поглибити співпрацю. Російський нафтовий гігант «Роснефть» заявив, що погодився збільшити поставки в Китай.

«Працюючи разом, ми можемо досягти стабільного економічного зростання і протистояти сьогоднішнім ризикам і викликам», – заявив Путін.

Ці ризики можуть бути величезними, якщо Росія вторгнеться в Україну. Москва ж заперечує, що має намір це зробити. Але американські законодавці погрожують запровадити проти Росії те, що вони називають «матір'ю всіх санкцій», якщо вона перетне червону лінію. Європейські лідери також готують покарання, які виходять за межі обмежень, запроваджених проти РФ, коли вона анексувала Крим у 2014 році.

Китай, який також має напружені відносини із Заходом, уже висловив дипломатичну підтримку своєму союзнику. У спільній заяві, опублікованій після зустрічі, Сі і Путін повідомили, що обидві сторони виступають проти «подальшого розширення НАТО». Росія побоюється, що Україна може приєднатися до альянсу.

«Сі майже напевно вірить, що є стратегічний інтерес у підтримці Росії», — сказав старший науковий співробітник Фонду захисту демократій Крейг Сінглтон.

Аналітик також зазначив, що Китай «залишається у постійній суперечці» зі Сполученими Штатами.

Вже є певні докази того, що напруженість із Заходом поглибила співпрацю між Китаєм і Росією, за словами старшого наукового співробітника в Московському центрі Карнегі Олександра Габуєва. Він згадав угоди про озброєння, розробку зброї та «збільшення кількості спільних навчань» між двома державами.

Але незрозуміло, наскільки далеко це зайде у питанні поглиблення економічної співпраці в умовах жорстких санкцій. Росія сильно залежить від Китаю в торгівлі, а не навпаки. Китайська економіка вже перебуває в нестабільному стані, що дає менше стимулів Сі Цзіньпіну пов’язувати економічне майбутнє своєї країни з Москвою в разі військової кризи.

«Крім того, Китаю може бути важко по-справжньому поглибити свої економічні зв’язки з Росією, принаймні найближчим часом», - каже Сінглтон.

Росія залежить від Китаю в торгівлі, але у Пекіна інші пріоритети

Згідно з розрахунками CNN Business на основі даних Світової організації торгівлі за 2020 рік і даних китайської митниці, Китай є торговим партнером №1 для Росії, на нього припадає 16% зовнішньої торгівлі РФ. Але для Пекіна Росія має менше значення: торгівля між двома країнами становила лише 2% загального обсягу торгівлі Китаю. Більш активні торговельні відносини Китай має з ЄС та США.

«Пекіну потрібно бути дуже обережним щодо вступу в конфлікт між НАТО та Росією навколо України. Поточні економічні зв'язки Китаю з Росією, включаючи його енергетичні потреби, не вимагають, щоб Пекін ризикував подальшим відчуженням і негативною реакцією з боку Вашингтона та його союзників. З часом це може обернутися проти Китаю», – сказав науковий співробітник Фонду Хінріха Алекс Капрі.

Захід знає, що ставки високі і для Китаю. Минулого місяця держсекретар США Ентоні Блінкен попередив Пекін, що вторгнення в Україну створить «глобальні ризики для безпеки та економіки», які також можуть зашкодити Китаю.

Китайська економіка вже відчуває труднощі, що може ускладнити Пекіну поглиблення зв’язків з Москвою або навіть виконання обіцянок, такі як нещодавня угода про збільшення товарообігу між Китаєм і Росією до 200 мільярдів доларів до 2024 року.

Міжнародний валютний фонд очікує, що економіка Китаю зросте лише на 4,8% цього року проти 8% у 2021 році. Криза у секторі нерухомості та споживчі витрати тягнуть темпи зростання вниз.

Сінглтон вважає, що ескалація кризи навколо України спровокує шок на ринках енергетики та металів, що вплине на світову економіку. Така надзвичайна ситуація в поєднанні з суворою політикою Пекіна щодо повної ліквідації коронавірусу може прискорити і без того швидке економічне уповільнення Китаю.

Підтримка Пекіна має свої межі

За словами Алекса Капрі з Фонду Хінріха, міцні відносини з Китаєм, швидше за все, лише пом’якшують, але не нейтралізують вплив західних санкцій на Росію. І є деякі проблеми, з якими Китай взагалі не може допомогти, додав аналітик.

Наприклад, можна поглянути на «крайній варіант», який ризикує зруйнувати російську економіку. Захід може виключити РФ із системи SWIFT, яка з’єднує тисячі фінансових установ по всьому світу. Це може відрізати Росію від глобальної банківської системи.

«Китайський юань не є достатньо інтернаціоналізованим, щоб конкурувати з доларом США. Долар відіграє вирішальну роль як у SWIFT, так і в торгівлі такими товарами, як нафта і газ, які є джерелом життя економіки Росії», - сказав Капрі.

Минулого тижня аналітики Eurasia Group написали у звіті, що Пекін може подвоїти зусилля для створення платіжної системи, деномінованої в юанях, що дозволить йому вільніше вести бізнес з країнами, які перебувають під санкціями Заходу, без використання доларів або євро.

Однак, на думку аналітиків, незважаючи на це, компанії як у Китаї, так і в Росії «все ще вважають за краще проводити торгівлю у вільно конвертованих валютах», а це означає, що будь-які спроби зменшити західний вплив будуть «скоріше бажаними, ніж реальними».

Новітня історія грає не на користь Росії. Після того, як РФ анексувала Крим у 2014 році, Москва звернулася до Китаю за підтримкою, оскільки проти неї були запроваджені економічні санкції.

І хоча Пекін публічно виступав проти цих санкцій і обіцяв посилити економічні зв’язки з Кремлем, його зусиль було недостатньо, щоб компенсувати проблеми Росії.

За офіційною статистикою Пекіна, товарообіг між Росією та Китаєм у 2015 році впав на 29% порівняно з попереднім роком. Також постраждали прямі китайські інвестиції в РФ.

А російські банкіри скаржилися на те, що китайські банки не бажають вести з ними бізнес, щоб уникнути порушення санкцій.

«Китай є старшим партнером у двосторонніх відносинах», - вважають аналітики Eurasia Group, вказуючи, що економіка Китаю приблизно в дев'ять разів більша за російську.

«Ймовірно, Пекін хоче повернути розрахунки Москви на свою користь», - додають аналітики.

Президенти Росії Владімір Путін та Китаю Сі Цзіньпін зробили заяву після своєї зустрічі на відкритті Олімпіади, яка стосуються ключових  міжнародних проблем, як заявили у Москві. Зокрема, президенти Росії та Китаю виступили проти дій зовнішніх сил щодо нібито "підриву безпеки та стабільності у спільних суміжних регіонах" та звинуватили країни НАТО в намаганні втрутитися у внутрішні справи суверенних держав з подальшим нарощуванням там взаємодії.

Зимові Олімпійські ігри покликані поліпшити міжнародну репутацію Китаю та принести особисті дивіденди китайському лідеру Сі Цзіньпіню всередині країни, вразивши китайців черговими досягненнями країни на шляху до «китайської мрії». Та дії Росії стосовно України відкидають на Олімпійські ігри в Китаї велику російську тінь. 

Про те, чому зимові Олімпійські ігри — це не тільки розмова про спорт, читайте у статті Наталії Бутирської "Куди Олімпіада-2022 заведе Путіна?".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі