Кілька країн закликали Асада покинути Сирію та сформувати уряд у вигнанні – WSJ

Поділитися
Кілька країн закликали Асада покинути Сирію та сформувати уряд у вигнанні – WSJ © Getty Images
Щоправда, посольство однієї з країн згодом заперечило заклик. 

Цього тижня урядові сирійські війська вийшли з міста Хама. Успіхи повстанців викрили слабкість режиму Башара Асада та підвищили ставки для його головних покровителів – Росії та Ірану, пише The Wall Street Journall

У п'ятницю, 6 грудня, Асад залишався в Сирії. Минулого тижня його діти і дружина поїхали до Росії, а зяті – до Об'єднаних Арабських Еміратів, повідомили сирійські силовики і арабські чиновники. Водночас Єгипетські та йорданські чиновники закликали Асада покинути країну і сформувати тимчасову раду, до якої увійдуть представники опозиції. Водночас посольство Йорданії у Вашингтоні заперечило, що йорданські офіційні особи закликали Асада піти.

«Наші сили звільнили останнє село на околиці міста Хомс і зараз перебувають біля його стін. Звідси ми звертаємося з останнім закликом до сил режиму: це ваша можливість дезертирувати», – заявив командир повстанців, на каналі угруповання в соціальній мережі Хасан Абдул-Гані.

Хомс – єдине велике місто, що залишилося в руках уряду на шляху, що з'єднує утримувані повстанцями райони на півночі Сирії зі столицею Дамаском. Контроль над містом з населенням близько 800 тисяч осіб позбавив би режим доступу до лояльного до нього центру на узбережжі, де зосереджена алавітська меншина.Як раз до неї належить Асад. Це також відірве Дамаск від російських військових баз на Середземному морі.  

Ця битва, зазначили у WSJ, стане вирішальним випробуванням того, наскільки Росія та Іран готові і здатні втрутитися на користь Асада.

На цьому фоні Асад закликав Туреччину втрутитися, щоб зупинити повстанців, і звернувся по зброю і розвідувальну допомогу до таких країн, як ОАЕ, Єгипет, Йорданія та Ірак. Але за словами сирійських силовиків та арабських чиновників, Асад поки що отримав відмову.

На сході Сирійські демократичні сили, підтримувані США, розширили свій контроль, увійшовши в місто Дейр-ез-Зур та інші райони, звільнені урядовими військами на захід від річки Євфрат. 

Повстанські сили також заявили, що вони також взяли під свій повний контроль південне місто Дараа. Місто має символічне значення, оскільки повстання проти Асада почалося саме там у 2011 році. Це сталося після того, як сирійські підлітки, які надряпали антиурядові гасла на стіні, вийшли з в'язниці зі слідами катувань. Дараа – стратегічно важливе місце на шляху до Йорданії. 

Опозиційні групи на півдні також заявили, що захопили військову базу і звільнили ув'язнених з центральної в'язниці Свейда.

«Нашу країну продали росіянам та іранцям», – зазначив один зі звільнених ув'язнених на відео, поширеному в соціальних мережах.

Також військове командування повстанців заявило, що сотні солдатів дезертирували з лав режиму за останні дні.

Нагадаємо, минулого тижня у Сирії розпочався наступ опозиційних сил на території, яка перебувала під контролем військ режиму Башара Асада. Вони зайняли друге за величиною місто країни — Алеппо. 

Водночас стрімкий та приголомшливий наступ сирійських повстанців показав уразливість режиму Башара Асада. Виявилося, що без підтримки основних союзників сирійського диктатора — Росії, Хезболли та Ірану, уряд у Дамаску дотепер цілковито не в змозі контролювати ситуацію в країні. Москва вже пообіцяла Дамаску підтримку. Для України це рішення Кремля має особливе значення. Що більше військових ресурсів російська армія спалить у сирійській пустелі, то складніше їй буде продовжувати наступ в Україні з колишнім натиском. Та наскільки суттєво російська допомога Дамаску позначиться на театрі бойових дій в Україні? Про це у статті «Сирійський картковий будинок: чи втримається режим Асада?» пише член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі