В МЗС України категорично відкидають звинувачення про нібито причетність до допомоги повстанцям у Сирії. Відповідальність за погіршення безпекової ситуації у країні несуть режиму Башара Асада, Москва та Тегеран, заявив у п'ятницю, 6 грудня, речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий під час пресконференції.
За словами речника МЗС, Україна дотримується норм міжнародного права, територіальної цілісності інших держав та не втручається в їхні справи.
"Саме Москва і Тегеран несуть основну відповідальність за багаторічне погіршення безпекової ситуації в Сирії. За це відповідальні режими у Москві та Тегерані. А взагалі, причиною ситуації, яка є на сьогодні в Сирії багато років - є злочини режиму Асада. Треба не зміщувати акценти", - сказав Георгій Тихий.
Як зауважив речник МЗС, ще одним контекстом нинішньої ситуації в Сирії є те, що Росія не може воювати на два фронти. Через значні втрати в Україні, Москва уже вивела з Сирії більшу частину військ і техніки та залишила режим Асада без необхідної підтримки,
“І як наслідок - ми бачимо відступ не лише сирійської армії, але й російського угрупування військ в Сирії. До того ж російська сторона свідомо замовчує втрати особового складу і техніки свого угрупування в Сирії, і частина російських військовослужбовців залишається відрізаною від основних сил бази Росії в Тартусі", - додав Тихий.
Він констатував, що це сигнал слабкості російського режиму, який побачать у багатьох місцях в світі.
Раніше у міністерстві закордонних справ Ірану звинуватили Україну у підтримці сирійських повстанців та закликали припинити «підтримку терористів у регіоні Західної Азії. Помічника міністра закордонних справ, генерального директора департаменту Євразії МЗС Ірану Моджтабі Демірчілу заявив, що отримав «деякі повідомлення», що Україна начебто продає сирійським повстанцям зброю, яку отримала у вигляді військової допомоги від США.
Іран тривалий час постачає Росії ударні безпілотники Shahed та допоміг РФ налагодити виробництво ударних дронів на території своєї країни. Через це у вересні 2022 року Міністерства закордонних справ України повідомило тимчасовому повіреному в справах Ірану в Україні про рішення позбавити посла Ірану в Україні акредитації та скорочення дипломатичного персоналу посольства. Тоді ж було поставлено питання про розрив дипломатичних відносин між країнами, однак до такого кроку не дійшло.
Вдруге питання про розрив дипломатичних відносин підняли у вересні 2024 року, коли держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росія отримала перші партії балістичних ракет від Ірану, які планує використати проти України.