Міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань у вівторок, 1 вересня, провів телефонні розмови з главою МЗС Білорусі Володимиром Макеєм і кандидатом у президенти цієї країни Світланою Тихановською. Канадський дипломат обговорив зі співрозмовниками ситуацію в Білорусі і закликав режим Олександра Лукашенка розпочати переговори з опозицією.
Про свої розмови з Макеєм і Тихановською Шампань повідомив у Twitter.
«Я поговорив з Володимиром Макеєм і підтвердив стурбованість Канади щодо виборів і ситуації в Білорусі, а також закликав звільнити затриманих, в тому числі журналістів і представників опозиції», - написав канадський міністр.
А також додав, що запевнив Тихановську в готовності Канади підтримати білорусів і сприяти дотриманню прав людини в Білорусі.
I spoke with Vladimir Makei #Belarus FM.
— François-Philippe Champagne (FPC) ?? (@FP_Champagne) September 1, 2020
I reaffirmed ??’s concerns regarding the election & situation in Belarus & called for the release of people detained, inc. journalists & opposition members.
?? calls for dialogue and for perpetrators of violence to be held to account.
I spoke again today with Svetlana #Tikhanovskaya, Opp Leader of #Belarus.
— François-Philippe Champagne (FPC) ?? (@FP_Champagne) September 1, 2020
We discussed the options ?? is considering to stand with the people of Belarus and ensure human rights are upheld.
We will continue to monitor the situation with the help of our partners and the @OSCE. pic.twitter.com/ds67cXSm6a
У Білорусі вже 24-й тривають протести проти режиму Олександра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них вже вшосте. Згідно з офіційними даними ЦВК, він отримав 80%, а Світлана Тихановська - 10% голосів виборців.
ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум п'ять протестувальників загинули. Десятки безслідно зникли.
Після цього було оголошено загальнонаціональний страйк, до якого доєдналися десятки державних підприємств.
Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян.
ЄС відмовився визнавати результати виборів і анонсував санкції проти чиновників режиму Лукашенка.
Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії і Молдови.
Детальніше про ситуацію в Білорусі читайте в статті Андрія Паливоди «Ні війни, ні миру» в ZN. UA.