Європейський Союз має бути готовий до наслідків потенційного погіршення відносин з Китаєм, а це може статися, якщо спалахне конфлікт через Тайвань, заявив 12 травня міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс, передає Reuters. Дипломат зауважив, що не виступає за «розрив» з Китаєм, але навів приклад розриву відносин з Москвою через вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
«Хтось повинен подумати про можливість того, що розрив може відбутися – не тому, що ми цього хочемо, як у випадку з Росією, а тому, що ситуація, наприклад, у Тайванській протоці, буде змінена силою», – сказав Ландсберґіс журналістам у Стокгольмі, куди прибув на зустріч із колегами з ЄС.
На його думку, Європа повинна буде відреагувати на такий розвиток подій, «і реакція призведе до певного розриву зв’язку».
11 травня Високий представник ЄС Жозеп Боррель заявив, що Китай перетворюється на «світову силу», внаслідок власного розміру й потенціалу. Задачу ЄС він бачить не у тому, щоб зупинити Китай у його перетворенні, а переконати його конструктивно використовувати свою потужність у відповідності з міжнародним правом. Також Боррель заявив, що ЄС «має діяти дуже обережно й дипломатично, щоб не підштовхнути Росію в руки Китаю».
Європейські лідери, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та канцлер Німеччини Олаф Шольц, регулярно закликають до «зменшення ризиків» розриву відносин із Китаєм. Шольц закликає до зменшення економічної залежності від Китаю та збільшення інвестицій в інших регіонах світу.
У Reuters називали необхідність напрацювання єдиної позиції щодо Китаю та Тайваню однією з найважливіших тем майбутньої зустрічі лідерів країн G7 у Японії.