Виступаючи у Страсбурзі з нагоди Дня Європи, канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав Європейський Союз зменшити свою залежність від Китаю, звинувативши уряд у Пекіні в тому, що він все більше діє як суперник і конкурент, а не як партнер, передає Bloomberg. Шольц виклав своє бачення реформованого та розширеного європейського блоку, який має говорити одним голосом щодо зв’язків з Китаєм, якщо хоче відігравати провідну глобальну роль.
«Наші відносини з Китаєм влучно описуються тріадою «партнер, конкурент, системний суперник» – хоча, без сумніву, суперництво та конкуренція з боку Китаю зросли. ЄС знає про цей розвиток подій та реагує відповідно», – сказав Шольц.
Канцлер заявив, що погоджується з президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, що блок з 27 країн не повинен прагнути до негайного відокремлення від Китаю, а має впровадити «розумне зниження ризиків».
ЄС повинен звернутися до країн так званого глобального півдня та запропонувати нові партнерства та торгові угоди, які створять робочі місця та багатство на місцях в Африці, Азії та Південній Америці, сказав Шольц, уточнивши, що це допоможе зменшити економічну залежність від Китаю.
Напруга у відносинах з Пекіном зросла через дедалі більш агресивну позицію Китаю щодо Тайваню. Напад Росії на Україну виявив надмірну залежність Німеччини від російського викопного палива, і Шольц та його уряд прагнуть уникнути подібної помилки з Китаєм у таких сферах, як технології та сировина.
У квітні німецький канцлер запросив прем’єра Китаю Лі Цяна на переговори до Берліна 20 червня, щоб «послабити напругу між Європою і Пекіном». Проте дев'ятого травня стало відомо, що Китай скасував запрошення до Пекіна міністру фінансів Німеччини Крістіану Лінднеру, який мав зустрітися з китайським колегою Лю Куном 10 травня. Раніше Лінднер заявляв, що економічна залежність Німеччини від Китаю стає небезпечною і це може стати серйозною проблемою, якщо Китай вступить у війну за Тайвань.
Наразі уряд Олафа Шольца обговорює заборону експорту до Китаю німецьких напівпровідникових хімічних речовин, що використовуються китайськими компаніями для виробництва чіпів.