Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда і президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший у п'ятницю, 3 листопада, домовилися посилити оборонну співпрацю між своїми країнами на тлі розширення військової присутності Китаю в регіоні. Про це повідомляє Kyodo.
На зустрічі в Манілі Кішіда і Маркос підтвердили, що розпочнуть переговори щодо нового двостороннього договору, відомого як угода про взаємний доступ, з метою зміцнення зв'язків у сфері безпеки і сприяння проведенню спільних оборонних навчань.
"Завдяки нашій співпраці з Філіппінами ми сподіваємося підтримувати і зміцнювати вільний і відкритий міжнародний порядок, заснований на верховенстві права, щоб забезпечити світ, в якому захищена людська гідність", - сказав Кішіда.
"Ми усвідомлюємо переваги цієї угоди як для нашої оборони і військовослужбовців, так і для підтримання миру і стабільності в нашому регіоні", - заявив Маркос.
Для Японії це буде перша угода про взаємний доступ з членом Асоціації держав Південно-Східної Азії і третя після пактів з Австралією і Великою Британією, які набули чинності на початку цього року.
Японія та Філіппіни прагнуть посилити тристоронню оборонну співпрацю зі Сполученими Штатами у відповідь на будівництво Китаєм штучних островів з військовою інфраструктурою в прилеглих водах і часті вторгнення в територіальні води інших країн.
Кішіда заявив, що Японія "виступає проти односторонніх спроб змінити статус-кво силою".
Токіо відкидає претензії Пекіна на контрольовані Японією острови в Східно-Китайському морі, в той час як Маніла вже тривалий час перебуває в суперечці з Пекіном через її претензії на суверенітет над майже всім Південно-Китайським морем.
Під час переговорів з Маркосом Кішіда пообіцяв надати Філіппінам радари для спостереження за узбережжям у межах нової програми Токіо з підтримки країн-однодумців, які поділяють такі цінності, як верховенство права і повага до основних прав людини.
Японія визначила чотири країни Азійсько-Тихоокеанського регіону - Бангладеш, Фіджі, Малайзію і Філіппіни, одержувачами допомоги у межах своєї програми, виділивши два мільярди єн (13 мільйонів доларів США) на фінансовий рік до березня 2024 року.
Під час свого триденного турне Південно-Східною Азією Кішіда також планує відвідати Куала-Лумпур, де в неділю зустрінеться зі своїм малайзійським колегою Анваром Ібрагімом.
Японія також розширює співпрацю із США та Південною Кореєю. У посиленні безпекового співробітництва Штатів, Південної Кореї та Японії в Пекіні вбачають зародки формування, спрямованого проти Китаю. Та чи справді азійські країни разом зі Сполученими Штатами найближчим часом зможуть сформувати військовий альянс на кшталт НАТО? Про перспективи такого союзу — в статті Наталії Бутирської «Війна Росії проти України оживила «привид НАТО» на Сході».