Бразильський уряд буде «щасливий», якщо президент Росії Владімір Путін приїде в країну на саміт G20 у листопаді 2024 року. Незважаючи на те, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського диктатора за воєнні злочини в Україні, у Бразилії заявили, що «не вчинятимуть жодних дій» для його затримання.
Про це в інтерв’ю BBC сказав міністр закордонних справ Мауро Вієйра.
Можливий візит Путіна у Бразилію викликав суперечки, оскільки країна є підписантом МКС з 2000 року і ратифікувала договір про створення суду двома роками пізніше. У зв‘язку з цим, в країні мають арештувати Путіна, якщо він ступить на її територію.
Імовірно, страх перед можливим арештом був однією з причин, чому Путін у серпні цього року особисто не відвідав саміт БРІКС у Південно-Африканській Республіці, яка також має договір із МКС. Також його не було на саміті G20, що відбувся наступного місяця в Індії, яка не є стороною, що підписала ордер на арешт.
Мауро Вієйра заявив, що якщо російський президент приїде до Бразилії наступного року, то уряд не робитиме жодних кроків для його арешту.
«У правилах МКС завжди є режим для глав держав, який ми повинні вивчити. Якщо Путін захоче приїхати, ми будемо дуже раді його присутності на засіданнях. Не думаю, що його арешт у Бразилії можливий. Я сподіваюся, що ні. Я не знаю. Ми не будемо проявляти жодної ініціативи, щоб це сталося. Бразилія зобов'язана виконувати рішення суду? Ні. Має бути наказ. Інакше це буде як з ДНЯЗ (Договір про нерозповсюдження ядерної зброї), який стосується нерозповсюдження та роззброєння, і все, про що всі думають, – це про роззброєння. Так чи інакше... це не так. Кожна обставина є різною», – сказав Вієйра.
Зазначимо, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва заявив 4 грудня, що запрошує Владіміра Путіна на саміти G20 і БРІКС у Бразилії у 2024 році. Водночас, він додав, що рішення щодо арешту російського президента, якщо він прибуде до країни, ухвалюватиме суд.
У вересні Лула говорив, що Путіна не заарештують у Бразилії у випадку, якщо той відвідає зустріч Групи 20 у Ріо-де-Жанейро наступного року.
За день він змінив свою думку і заявив, що рішення щодо російського диктатора повинен ухвалювати суд.
Нагадаємо, 17 березня Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт російського президента Владіміра Путіна та омбудсмена РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової за співучасть у викраденні дітей з України. Як наслідок, у 123 країнах, які ратифікували Римський статут, вони повинні бути заарештованими, після чого їх мають передати до суду.
Президент України Володимир Зеленський назвав це рішення МКС таким, з якого «почнеться історична відповідальність». Головний прокурор суду в Гаазі Карім Хан також заявив, що ніхто не має відчувати безкарність, зокрема й Путін. А от у Москві традиційно натякнули, що для РФ такі міжнародні рішення нічого не означають, назвавши це «актом агресії» США та Європи проти Росії.