Newsweek: Як може відбутися арешт Путіна?

Поділитися
Експерти пояснили, що може зробити Кремль, якщо хтось таки наважиться виконати ордер МКС.

Минув тиждень відтоді, як президент Росії Владімір Путін став світовим злочинцем. Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на його арешт 17 березня, звинувативши його у скоєнні воєнних злочинів під час повномасштабного вторгнення в Україну. З того часу деякі країни-члени суду зважували, чи будуть вони затримувати і передавати Путіна до суду в Гаазі.

Невідомо, чи буде Путін коли-небудь притягнутий до повної відповідальності за організацію незаконної депортації українських дітей. Однак, якщо він в'їде на територію країн-членів МКС, вони юридично зобов'язані виконати ордери на арешт Путіна та уповноваженої при президенті Росії з прав дітей Марії Львової-Бєлової.

Але це може бути не єдиним ризиком для Путіна після видачі ордера на арешт, оскільки йому також загрожує приниження, ганьба або навіть смерть від рук ворогів як всередині країни, так і за її межами, - пише Newsweek.

Всі країни МКС, до яких належать всі члени ЄС, більшість африканських держав, всі держави Латинської Америки крім Куби і Нікарагуа, і навіть Таджикистан, юридично зобов'язані заарештувати Путіна, якщо він коли-небудь ступить на їхню територію, зазначає Центр аналізу європейської політики (CEPA).

МКС не має власної поліції для виконання своїх ордерів на арешт і залежить від 123 держав-членів, які допомагають йому. Хоча в минулому це не завжди спрацьовувало. В 2009 і 2010 роках МКС видав два ордери на арешт колишнього суданського лідера Омара аль-Башира. Попри те, що з того часу він відвідував країни-члени МКС, він досі залишається на волі.

У той час як кілька країн НАТО, включаючи Німеччину і США, підтвердили свої зобов'язання виконати ордер МКС на арешт Путіна, Угорщина, яка також є членом альянсу, оголосила, що не буде заарештовувати російського президента, якщо він в'їде в країну.

Гергелі Гуляш, керівник апарату прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, заявив 23 березня, що хоча його країна підписала Римський статут і ратифікувала його в 2001 році, в угорському законодавстві немає жодних підстав для арешту Путіна. Ця заява пролунала після того, як колишній президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв попередив, що будь-яка спроба заарештувати Путіна за ордером МКС буде рівнозначна оголошенню війни Росії.

Також зростає дискусія про те, чи можуть російського автократа арештувати в серпні цього року під час очікуваної поїздки на саміт країн БРІКС, який відбудеться в ПАР. Адже африканська країна також зобов'язана виконати ордер на арешт.

Вороги Путіна всередині?

Влад Михненко, експерт з посткомуністичної трансформації Східної Європи та колишнього Радянського Союзу в Оксфордському університеті, сказав в інтерв'ю Newsweek, що він вважає, що Путін може бути заарештований і відправлений до суду в Гаазі, якщо його усунуть від влади, або якщо російські еліти підлаштують його арешт з мето повалення.

«Оскільки Кремль, по-перше, параноїдально боїться за безпеку Путіна, а по-друге, вважає, що США керують світом, Путін не ступить на територію країни-члена МКС, щоб уникнути будь-яких проблем», - сказав Михненко, додавши, що Путін, швидше за все, не ризикне поїхати до Душанбе в Таджикистані або до ПАР.

А якщо Путін все ж ризикне відвідати країни МКС і «потрапить у халепу», це може бути наслідком того, що «силовики» підлаштують його арешт, «щоб позбутися від нього», - сказав Михненко.

«Можна було б легко знайти заміну, яка б навіть пообіцяла «помститися» за втрату дорогого лідера, але тільки для галочки», - сказав він.

Боріс Бондарєв, колишній російський дипломат, який публічно подав у відставку через вторгнення в Україну минулого року, також заявив минулого місяця в інтерв'ю Newsweek, що Путіна можна замінити, і що він може бути змушений піти у відставку, якщо програє у війні проти України.

«Путіна можна замінити. Він не супергерой. У нього немає ніяких надздібностей. Він звичайний диктатор», - сказав Бондарєв.

Михненко провів порівняння зі Слободаном Мілошевичем, якому у 1999 році було пред'явлено звинувачення Міжнародним кримінальним трибуналом по колишній Югославії.

«Після того, як він втратив владу в країні, новий сербський лідер, щоб відновити відносини із Заходом, передав Мілошевича трибуналу в Гаазі. Я думаю, що постпутінські лідери могли б повторити цей трюк, щоб відновити відносини із Заходом», - сказав Михненко.

Втім, за такого сценарію Путін може навіть не потрапити до Гааги.

«Враховуючи широкі зв'язки Путіна по всій Європі і те, що він потенційно може розповісти суддям про корупцію і нечесні оборудки між Москвою і великими західними столицями, буде багато стимулів, щоб змусити його замовкнути ще до Гааги», - вважає експерт.

Окрім ризику бути виданим російською елітою, Путін може зіштовхнутися з неприємностями, просто відвідуючи інші країни, навіть якщо вони дружні до російського режиму і не прагнуть його арешту, як у випадку з Мілошевичем.

Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер зіткнувся щонайменше з п'ятьма випадками, коли представники громадськості намагалися помістити його під «громадянський арешт» за ймовірні військові злочини під час вторгнення до Іраку в 2003 році. Останній задокументований випадок стався у 2014 році, коли Твіггі Гарсія, бармен на сході Лондона, поклав руку на плече Блера і сказав йому, що здійснює громадянський арешт, оскільки він розпочав «неспровоковану війну проти Іраку». Гарсія попросив Блера пройти з ним до поліцейської дільниці. Блер відмовився і спробував довести свою правоту, перш ніж Гарсія пішов. Блер, який стверджує, що вторгнення до Іраку було виправданим, ніколи не був звинувачений МКС у скоєнні жодного злочину.

Подібним чином, у 2001 році активіст Пітер Тетчелл спробував здійснити громадянський арешт президента Зімбабве Роберта Мугабе в Брюсселі за порушення прав людини. Охоронці Мугабе напали на нього і побили до втрати свідомості. Мугабе так і не був звинувачений МКС у скоєнні жодного злочину і помер у 2019 році.

Михненко зазначив, що ордер на арешт, виданий МКС, зробив Путіна «надзвичайно вразливим» і «приниженим» у самій Росії.

«Саме тому кремлівське телебачення дуже притихло. Вони не хочуть, щоб пересічні росіяни чули слова «Путін», «арешт», «ордер» в одному реченні, бо це руйнує його харизму «поганого хлопця» і робить його схожим на простого злочинця, деспота з країн третього світу», - сказав він.

Якою може бути відповідь Росії?

Погрози Медведєва, який обіймає посаду заступника голови Ради безпеки Росії, щодо можливого арешту Путіна викликали тривогу. Він заявив, що якщо німецька влада спробує заарештувати російського президента за ордером МКС, це буде оголошенням війни. Німеччина належить до країн-членів НАТО поряд зі США. Тому погрози Медведєва означають, що будь-який арешт призведе до війни альянсу з Росією, що спровокує Третю світову війну.

Рабеа Бьонігаузен, прес-секретар Федерального міністерства юстиції Німеччини, повідомила Newsweek, що «Німеччина, як і всі держави-учасниці МКС, зобов'язана співпрацювати з МКС ( а отже, виконувати ордер на арешт) відповідно до статті 86 Римського статуту і розділу 2 (1) Закону про співпрацю з Міжнародним кримінальним судом».

Ольга Лаутман, старший науковий співробітник CEPA і старший дослідник-розслідувач Інституту європейської цілісності, зазначила, що Медведєв та інші кремлівські чиновники і пропагандисти неодноразово погрожували країнам-членам МКС, якщо вони виконають ордер на арешт Путіна, але ці погрози, швидше за все, залишаться порожніми.

«У гіпотетичному випадку, якщо Путін буде заарештований членом МКС, я не вірю, що Росія щось зробить», - сказала вона в інтерв'ю Newsweek, додавши, що це може залежати від країни-члена і від того, які важелі впливу на неї може мати Росія.

«Коли мова йде про Німеччину або будь-яку країну НАТО, Росія не вживатиме жодних заходів, тому що вони повністю розуміють, що не готові до прямої конфронтації з НАТО», - сказала вона в інтерв'ю Newsweek.

Лаутман сказала, що Росія може чинити тиск на підписантів в Африці та інших країнах за межами НАТО, щоб змусити їх не виконувати зобов'язання.

Вона додала: «Особисто Путін - боягуз, і я не вірю, що він наважиться виїхати за межі Росії, ризикуючи бути заарештованим».

Думку Лаутман підтримав Александр Москаленко, науковий співробітник з питань демократії в CEPA, який сказав Newsweek, що «істерика» Медведєва «не має жодних правових підстав».

«Це все одно, що погрожувати поліцейському, якому суд наказав доставити людину на судове засідання. У діях держави в даному випадку немає нічого особистого - вона отримала наказ, вона зобов'язана співпрацювати, і вона співпрацює», - сказав Москаленко.

Він пояснив, що якщо Росія не згодна з ордером, вона має звернутися до МКС, хоча юридичного механізму скасування цього ордеру немає.

«Такий механізм існує, якщо ордер на арешт видала інша держава, тоді справа може бути ініційована в Міжнародному суді ООН (як це було у випадку справи Конго проти Бельгії). Але МС ООН розглядає справи лише тоді, коли сторонами виступають держави, а МКС точно не держава», - зазначив він.

Москаленко сказав, що арешт Путіна «швидше за все, не призведе до більш широкої війни», «хоча це питання не юридичне, а політичне».

«Багато воєн були розпочаті без жодних причин. Я думаю, що якщо президент Росії буде заарештований в Нідерландах, він фізично не зможе брати участь у рутинних процедурах, пов'язаних з оголошенням війни. Більше того, будь-яка дія проти країни НАТО означає спільну відповідь з боку НАТО», - зазначив експерт, додавши, що Росія «не здатна впоратися навіть з Україною, не кажучи вже про НАТО».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі