Угорщина заблокувала спільну заяву, яку планували опублікувати держави-члени Європейського Союзу стосовно видачі Міжнародним кримінальним судом ордеру на арешт російського президента Владіміра Путіна, пише Bloomberg із посиланням на людей, знайомих з ситуацією.
Через вето Угорщини високий представник з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель оприлюднив заяву від свого імені, згідно з якою Євросоюз "узяв до відома" ордер.
"ЄС розглядає рішення МКС як початок процесу притягнення російських лідерів до відповідальності за злочини та звірства, які вони наказують і дозволяють чинити або чинять в Україні. ЄС також висловлює свою підтримку розслідуванню прокурора Міжнародного кримінального суду в Україні та закликає всіх держав-членів до повної співпраці", – зазначив також він.
Крім того, 26 міністрів юстиції Європейського Союзу затвердили власну заяву з підтримкою рішення Міжнародного кримінального суду в понеділок. Угорщина її теж не підписала.
Текст містить уже більш різкі формулювання. Зокрема, політики висловили "рішучу" підтримку МКС та назвали російську війну проти України "загарбницькою" і такою, що "грубо порушує" міжнародне право.
"Триваючі смертоносні та невибіркові удари по цивільному населенню й цивільній інфраструктурі є міжнародними злочинами. Країни-члени ЄС неодноразово закликали Росію зупинитися. Відповідальність за основні міжнародні злочини, скоєні в Україні, є пріоритетом для держав-членів ЄС, і ми пропонуємо нашу повну підтримку МКС, Україні та міжнародній спільноті в їхніх зусиллях з притягнення до відповідальності винуватців", – йдеться у заяві міністрів юстиції.
У Bloomberg припускають, що позиція Будапешта може бути розкрита і під час зустрічі лідерів ЄС в Брюсселі, яка пройде 23-24 березня.
У проєкті заяви за підсумками саміту, з яким ознайомилося видання, є формулювання щодо рішення МКС, схоже на слова Борреля. Там йдеться, що Європейська Рада "бере до відома ордери на арешт", видані стосовно Путіна та уповноваженої Кремля з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
Однак, за словами джерел, кілька лідерів держав-членів будуть наполягати на більш жорстких формулюваннях у цьому питанні, оскільки деякі вже особисто привітали рішення Суду.
Раніше також стало відомо, що Угорщина відмовилась від участі в проєкті Європейського Союзу щодо спільної закупівлі боєприпасів для України на суму два мільярди євро.