Financial Times з'ясувало критерії Росії щодо ядерного удару

Поділитися
 Financial Times з'ясувало критерії Росії щодо ядерного удару © Міноборони РФ
Стратегія застосування тактичної ядерної зброї викладена в сценаріях навчань на випадок вторгнення з боку Китаю.

Збройні сили Росії провели репетицію застосування тактичної ядерної зброї на ранній стадії конфлікту з великою світовою державою, згідно з витоком інформації з російських військових архівів. В секретних документах, з якими ознайомилося видання Financial Times, описується поріг застосування тактичної ядерної зброї, який є нижчим, ніж Росія коли-небудь публічно визнавала. 

Експерти вивчили 29 секретних документів, складених у період із 2008 до 2014 року, включно зі сценаріями військових навчань і презентаціями для морських офіцерів, у яких обговорюються принципи застосування ядерної зброї. Критерії для потенційної ядерної відповіді варіюються від вторгнення противника на територію Росії до більш конкретних тригерів, таких як знищення 20% російських стратегічних підводних човнів з балістичними ракетами.

"Це перший раз, коли ми бачимо подібні документи у відкритому доступі... Вони показують, що оперативний поріг для застосування ядерної зброї доволі низький, якщо бажаного результату не може бути досягнуто звичайними засобами", — сказав директор Російсько-Євразійського центру Карнеґі в Берліні Олександр Габуєв.

Хоча документи датуються десятьма роками й раніше, експерти стверджують, що вони як і раніше актуальні для сучасної російської військової доктрини. Документи були передані FT західними джерелами.

Оборонні плани розкривають глибоко приховані підозри щодо Китаю, попри те, що Путін зміцнює союз із Пекіном, який ще 2001 року включав угоду про ненанесення першого ядерного удару. В одному із навчань, що описують гіпотетичну атаку Китаю, зазначається, що Росія, названа в рамках військової гри "Північною Федерацією", може відповісти тактичним ядерним ударом, щоб зупинити просування "Півдня" з другою хвилею сил вторгнення.

В окремій навчальній презентації для офіцерів ВМС викладаються ширші критерії для потенційного ядерного удару, включно з висадкою супротивника на російській території, ураженням підрозділів, що відповідають за охорону прикордонних районів, або неминучим нападом супротивника з використанням звичайних озброєнь. На слайдах поріг визначається як сукупність чинників, за яких втрати російських військ "необоротно призведуть до їхньої нездатності зупинити велику ворожу агресію", що є "критичною ситуацією для державної безпеки Росії". 

Серед інших можливих умов — знищення 20% стратегічних підводних човнів з балістичними ракетами, 30% атомних ударних підводних човнів, трьох і більше крейсерів, трьох аеродромів або одночасне ураження основного і резервного берегових командних пунктів. Передбачається, що російські збройні сили зможуть використовувати тактичну ядерну зброю для досягнення широкого спектра цілей, включно із "стримуванням держав від агресії або ескалації військових конфліктів", "припиненням агресії", запобіганням поразки російських військ у боях або на території, а також "підвищенням ефективності" військово-морського флоту Росії.

"Росія продовжує випробовувати ракети з ядерними боєголовками на Далекому Сході поблизу кордону з Китаєм... Більшість з цих систем здатна завдати удару тільки по Китаю", — говорить директор відділу стратегії, технологій і контролю над озброєннями в Міжнародному інституті стратегічних досліджень Вільям Альберк.

Згідно з його словами, Росія, як і раніше, поводиться відповідно до "теорії застосування" ядерної зброї, викладеної в секретних документах. Альберк також вважає, що Росія, ймовірно, матиме вищий поріг для застосування тактичної ядерної зброї проти України, яка не має власного ядерного потенціалу або здатності почати наземне вторгнення такого самого масштабу, ніж проти Китаю або США.

"Ми не побачили фундаментального переосмислення", — сказав він, додавши, що Росія, ймовірно, занепокоєна тим, що Китай може спробувати скористатися тим, що Москва відволіклася, "щоб витіснити росіян із Центральної Азії".

Низкий поріг застосування тактичної ядерної зброї, зазначений у документах, відповідає доктрині, яку деякі західні спостерігачі називають "ескалацією для деескалації". Згідно з цією стратегією, тактична зброя може бути використана для того, щоб запобігти залученню Росії до широкомасштабної війни, особливо до тієї, в яку можуть втрутитися США. Використовуючи так зване "нагнітання страху", Москва прагнутиме завершити конфлікт на своїх умовах, шокуючи супротивника раннім застосуванням ядерної зброї невеликої сили або домагаючись врегулювання за допомогою погрози її застосування.

"Російські лідери вважають, що тоді як ядерний удар по Китаю або США може бути "протверезним", ядерний удар по Україні, найімовірніше, призведе до ескалації конфлікту і прямого втручання США або Великої Британії. Це останнє, чого хоче Путін", — сказав Альберк.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі