Як Україні не посваритися з Польщею й чому виник скандал

ZN.UA
Поділитися
Як Україні не посваритися з Польщею й чому виник скандал © depositphotos/MarySkovpen

Як реагувати на несправедливі звинувачення з боку стратегічних партнерів, аби не посваритися з тими, від чиєї підтримки залежиш у військовій і економічній сферах?

Останнім часом Київ неодноразово стикався з цією проблемою. Зокрема у відносинах із Лондоном і Варшавою, які з-поміж усіх партнерів найпослідовніше підтримують нашу країну в протистоянні російській агресії.

Польща та країни Балтії звернулися до Білорусі із закликом припинити допомагати Росії у війні проти України
Польща та країни Балтії звернулися до Білорусі із закликом припинити допомагати Росії у війні проти України

Спочатку міністр оборони Великої Британії Бен Воллес, реагуючи на різкий пост у Телеграм-каналі Володимира Зеленського напередодні Вільнюського саміту НАТО, запропонував Україні більше дякувати партнерам за їхню допомогу. А за кілька тижнів по тому й глава бюро польського президента з питань міжнародної політики Марцін Пшидач, коментуючи вимогу п’ятьох країн ЄС подовжити обмеження на імпорт українського зерна та його вплив на польсько-українські відносини, заявив: Україні варто було б почати цінувати роль, яку Польща зіграла для неї останніми місяцями й роками.

В Україні, де наші люди масово гинуть від російських куль, снарядів і ракет, захищаючи свій дім і безпеку західного світу, слова Воллеса та Пшидача сприйняли болісно, з нерозумінням і обуренням. Докори британця та поляка звучать тим більш несправедливо, що українське суспільство відчуває і вдячність за допомогу, надану Великою Британією та Польщею, і довіру, про що свідчить хоча б те, що ці країни, згідно із соцопитуванням, проведеним на замовлення ZN.UA, входять до першої трійки держав, які українці хотіли б бачити серед гарантів своєї безпеки.

Не дивно, що в Києві відреагували на слова Воллеса та Пшидача. Та якщо інцидент із Лондоном не набув подальшого публічного розвитку (британці та українці вирішили владнати конфлікт за лаштунками), то з Варшавою ситуація лише загострюється. І хоча ні поляки, ні українці не зацікавлені в погіршенні двосторонніх відносин, адже в нас є спільний ворог — Росія, кожна наступна заява однієї зі сторін призводить до відповідної реакції іншої. Тож ситуація лише загострюється.

Так, у відповідь на слова Пшидача власний коментар у Facebook написав заступник голови ОП Андрій Сибіга. Пізніше МЗС України запросило на розмову польського посла, а МЗС Польщі — українського. І хоча «запросити» ще не означає «викликати», це дало привід експертам, політикам і дипломатам заговорити не просто про наростання суперечностей у відносинах Києва та Варшави, а про кризу. Заступник голови польського МЗС Павел Яблонський заявив, що відносини країн «останнім часом не найліпші», а голова комітету з іноземних справ Сейму Радослав Фогель зазначив, що «такі суперечки» можуть ускладнити підтримку Польщею України.

На цьому тлі вже практично ніхто й не згадує про підготовку нової українсько-польської угоди, що має замінити підписаний іще 1992 року українсько-польський договір про добросусідство, дружні відносини та співробітництво. Хоча очікувалося, що новий документ стане чимось на кшталт Єлисейського договору, підписанням якого Франція та Німеччина 1963 року заклали основу для примирення й тісного зближення держав і народів.

За перепалкою українських і польських чиновників із задоволенням спостерігають у Кремлі. І ось уже прессекретар російського президента Дмітрій Пєсков прогнозує, що суперечності між Києвом і Варшавою лише наростатимуть.

Та чи справді ситуація у відносинах України та Польщі настільки погана, що можна говорити про кризу?

На щастя, ні. Українсько-польське військове співробітництво так само активне, польські волонтери допомагають українцям, а територія Польщі використовується як логістичний хаб для транзиту товарів до України та з неї. На думку співрозмовників ZN.UA з органів української влади й експертного середовища, за заявами Пшидача, Яблонського та інших представників Варшави стоїть польський внутрішньополітичний контекст, а їхні меседжі орієнтовані передусім на внутрішнього польського споживача.

В українсько-польських відносинах чимало проблем: нікуди не поділися суперечності з питань політики історичної пам’яті (зокрема діяльності УПА та Волинської трагедії); у поляків накопичується роздратування через українських біженців у країні; посилюється економічна конкуренція між Україною та Польщею тощо. Однак за нинішнім загостренням відносин стоять не ці проблеми, а майбутні парламентські вибори: українці стали жертвою прагнення керівної партії «Право і справедливість» (ПіС) виграти 15 жовтня на виборчих перегонах.

Українського посла викличуть до МЗС Польщі для розмови
Українського посла викличуть до МЗС Польщі для розмови

ПіС дуже нервує: представники цієї консервативної сили хочуть не просто виграти, а сформувати уряд без коаліції з іншими парламентськими партіями, зокрема без ультраправої «Конфедерації». Але за даними соцопитування, опублікованого Rzeczpospolita 2 серпня, керівна партія може й не досягти своїх цілей: лише 32,9% респондентів заявляють про готовність підтримати «Право і справедливість», водночас 28,1% — опозиційну «Громадянську коаліцію», 13,2 — «Конфедерацію», 10,6 — «Третій шлях» і 8,8% — коаліцію «Ліві».

У цій ситуації ПіС, електоральну базу якої становлять жителі сіл і малих міст, суперничає з «Конфедерацією» за правий електорат. Нині точиться боротьба за голоси фермерів, які відчувають конкуренцію з боку українських сільгоспвиробників. Тому від членів уряду й лунають заяви про наміри «керуватися політикою польських національних інтересів». Тому польські політики й вимагають від Києва визнати Волинську трагедію геноцидом. Тому Варшава й блокує постачання української агропродукції до Польщі.

Обмеження ЄС на імпорт українського зерна, рапсу, кукурудзи й насіння соняшнику на ринки п’ятьох країн наразі діють до 15 вересня. Досить імовірно, що незалежно від подальшого рішення Євросоюзу заборону на постачання цих чотирьох продуктів на свій ринок поляки збережуть і після 15 вересня. Принаймні про це попередив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус. У такий спосіб Варшава захищає своїх фермерів, а уряд Матеуша Моравецького підвищує рейтинг ПіС серед виборців.

Та хоча зерно, рапс, кукурудзу й насіння соняшнику транзитом перевозять через територію п’яти країн до інших держав, а польський ринок не є основним для української сільгосппродукції, дії поляків неприємно вразили українців. В умовах воєнних дій для нас неприйнятні такі обмеження. Адже якщо для ПіС ставка — перемога на виборах, то для України — існування нації й держави.

У цій ситуації заяви офіційного Києва — це й реакція на запит українського суспільства, і спосіб зафіксувати свою позицію, щоб поляки в передвиборчому ажіотажі не погіршили ситуацію ще більше.

Є ще один чинник, який упливає нині на відносини України та Польщі, — побоювання певної частини польського істеблішменту, що, обстоюючи власні інтереси й вирішуючи питання своєї безпеки, Київ орієнтується на Вашингтон і Лондон, Берлін і Париж, водночас ігноруючи Варшаву. Як, наприклад, під час обговорення положень спільної декларації «Великої сімки» про гарантії безпеки для нашої країни, ухваленої на Вільнюському саміті НАТО.

У Варшави дуже складні відносини з Брюсселем, складні — з Берліном і непрості — з Вашингтоном. Але, починаючи з 24 лютого 2022 року, Польща завдяки активній позиції щодо підтримки України та протидії Росії наростила вплив як у регіоні Центральної та Східної Європи, так і в міжнародних організаціях — ЄС і НАТО. Варшава прагне бути максимально задіяною на всіх майданчиках, де обговорюють Україну. Для Польщі це означає зміцнення її суб’єктності на міжнародній арені.

Представник канцелярії глави Польщі заявив, що Україні "варто почати цінувати" польську допомогу. У ОП відповіли
Представник канцелярії глави Польщі заявив, що Україні "варто почати цінувати" польську допомогу. У ОП відповіли

Об’єктивно роль Варшави на ній зростає, і це в інтересах Києва: Польща — з когорти найвідданіших і найпослідовніших партнерів України в протидії російській агресії, промоутер нашої країни в ЄС і НАТО. У розмовах із ZN.UA представники української влади кажуть, що Київ не проти залучення Варшави. (Так, польська сторона взяла участь у переговорах щодо «формули миру Зеленського» в Джидді.) Але Україна також має враховувати позицію США. А там, за словами наших співрозмовників, немає розуміння, чому ми маємо залучати Польщу на певних етапах переговорів.

Наші співрозмовники сподіваються, що після парламентських виборів напруга в двосторонніх відносинах трохи спаде. Водночас у Києві вважають: хоча перемога як ПіС, так і «Громадянської коаліції» принципово не вплине на допомогу нашій країні, зміна влади в будь-якій державі супроводжується перехідним періодом, під час якого влада може більше зосередитися на внутрішньополітичній проблематиці, а питання допомоги Україні відійдуть на другий план.

Та очевидно, що Києву й Варшаві не варто залишати поза увагою гострі питання двосторонніх відносин, їх потрібно вирішувати за столом переговорів. Бо якщо замовчуватимемо, проблеми лише наростатимуть. А стратегічне партнерство, на яке Україна робить ставку у відносинах із Польщею, виявиться нічого не вартим.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі