П'ять країн ЄС вимагають продовження заборони на імпорт українського зерна

Поділитися
П'ять країн ЄС вимагають продовження заборони на імпорт українського зерна © unsplash/pazarando
У Єврокомісії міркують про те, як оптимізувати перевезення зерна з України зважаючи на морську блокаду РФ

Польща, Болгарія, Угорщина, Румунія та Словаччина 25 липня закликали Європейську комісію продовжити заборону на імпорт українського зерна до кінця 2023 року – щоб захистити своїх фермерів та аграрний сектор. За словами міністра сільського господарства Іспанії Луїса Планаса, чия країна наразі головує в ЄС на ротаційній основі, під час зустрічі міністрів сільського господарства в Брюсселі виникли «змішані почуття» щодо цього питання. 

Заборона, яка вже один раз була продовжена Європейською комісією в червні, має закінчитися 15 вересня. Але з огляду на вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи за посередництва ООН, серед сусідніх країн-членів ЄС з'явилися побоювання щодо потенційного негативного впливу, який може мати на їхній власний сільськогосподарський сектор збільшення імпорту з України, повідомляє EUobserver.

Відкриття прифронтових країн для вільної торгівлі може спровокувати «кризу, яку ми не можемо собі дозволити», заявив чиновник однієї з країн-сусідів України в ЄС.

З початку війни в Україні ЄС дозволив вільну торгівлю пшеницею, кукурудзою, ріпаком та соняшниковим насінням між Україною та ЄС, допомагаючи Києву експортувати агропродовольчі товари через смуги солідарності ЄС.

Але ці прифронтові країни спостерігали значне зростання імпорту зернових та олійних культур, що призвело до перебоїв на ринку, які спровокували односторонні обмеження на початку цього року, які згодом були затверджені Європейською Комісією.

Згідно з цими обмежувальними заходами, українська агропродовольча продукція продовжує рухатися через ці країни транзитом в інші частини світу, де є потреба в зерні. І транзит зернових та олійних культур через ці п'ять країн відбувається без особливих проблем, за словами керівництва ЄС.

У світлі виходу Росії з Чорноморської зернової угоди, міністри ЄС домовилися активізувати зусилля, щоб допомогти Україні експортувати своє зерно.

«Нам абсолютно необхідно поліпшити і зміцнити шляхи солідарності і, звичайно, не порушуючи ринки прикордонних країн, які межують з Україною, а також Молдови, яка також має дуже чутливу позицію тут», – сказав Планас.

З травня 2022 року і до кінця червня 2023 року шляхами солідарності ЄС було експортовано понад 41 мільйон тонн українських зернових, олійних культур та інших агропродовольчих товарів. 

За словами комісара ЄС з питань сільського господарства Януша Войцеховського, Україна експортувала 60 відсотків свого експортного обсягу за маршрутами солідарності та 40 відсотків – за Чорноморською зерновою ініціативою.

Але зараз «інша ситуація» і «ми повинні розглянути всі наслідки ситуації», додав він, стверджуючи, що необхідно провести ретельну дискусію про те, як підтримати транспортні витрати.

«Існує ризик, що Росія отримає вигоду від цієї ситуації», – сказав він, зазначивши, що між Україною та природними ринками збуту в Європі (наприклад, в Іспанії), Індонезії, Бангладеш та Туреччині є великі відстані.

Войцеховський зазначив, що це може означати, що купувати зерно в Росії буде набагато дешевше, ніж купувати зерно в Україні, яке потім потрібно буде транспортувати через Польщу, наприклад, до балтійських портів.

«Це нагальне питання», – сказав він, маючи на увазі необхідність підтримки транспортних витрат за рахунок коштів ЄС.

У той час як деякі країни ЄС, такі як Польща, висувають односторонні ініціативи, Войцеховський виступає за «європейське рішення». «Це єдиний спосіб забезпечити реальне функціонування цього транзиту і зробити шляхи солідарності справжніми шляхами солідарності».

У серпні відбудеться перегляд поточних обмежувальних заходів, а остаточне рішення щодо продовження заборони буде прийнято у вересні. Якщо Єврокомісія не знайде рішення, існує ймовірність того, що такі країни, як Польща, можуть висунути односторонні заходи, подібні до того, що сталося у квітні.

«Ми не відкриємо цей кордон. Якщо Європейська комісія не продовжить заборону – ми зробимо це самі», – заявив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький раніше в липні.

Раніше повідомлялося, що після виходу Росії із «зернової угоди» та блокування нею морського експорту, можуть збільшитися потоки агропродукції з України в Центральну Європу.

Польський президент Анджей Дуда казав, що Євросоюз має відновити регулярний товарообіг без заборон з нашою державою. Він сподівався на якнайшвидше припинення обмежень на імпорт зерна, але пояснював, що до 15 вересня ще треба провести певну підготовку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі