Глобальна вакцинація більше не є гарантією перемоги над COVID-19 — The Guardian

Поділитися
Нові варіанти коронавірусу «змінили правила гри».

Наприкінці 2020 року була надія, що після масштабних кампаній вакцинації людство нарешті отримає перевагу над COVID-19. Згідно з оптимістичними прогнозами, вірус тоді циркулював би на «дуже низькому рівні», не викликаючи значної кількості госпіталізацій або смертей. Але відтоді у всьому світі з’явились і почали поширюватися «нові варіанти COVID-19, що викликають занепокоєння». Нові штами коронавірусу піддають нинішні зусилля щодо боротьби з пандемією, включаючи вакцинацію, ризику. Іншими словами, правила гри змінилися, і успішне глобальне поширення наявних вакцин вже не є гарантією перемоги над пандемією, пише британська газета The Guardian.

Ніхто по-справжньому не застрахований від COVID-19. Людство має грати на випередження, щоб стримати глобальне поширення хвороби та запобігти появі нових варіантів. Небезпека полягає в тому, що з часом будуть з’являтися штами, які можуть легко обійти імунний захист, наданий щепленнями або попередньою інфекцією.

Гірше того, багато країн не мають можливості відстежувати нові варіанти за допомогою «геномного моніторингу». Це означає, що ситуація може бути навіть більш серйозною, ніж здається.

Вчені закликають до термінових дій у відповідь на нові варіанти COVID-19. Ці нові штами вірусу означають, що не можна покладатися лише на вакцини, аби забезпечити захист. Все ще необхідно підтримувати суворі обмежувальні заходи. У той же час важливо пришвидшити програму вакцинації у всіх країнах та забезпечити рівномірне і справедливе поширення вакцин. Разом ці стратегії забезпечать «максимальне придушення» вірусу.

Що таке „варіанти COVID-19, які викликають занепокоєння“

Генетичні мутації вірусів, таких як SARS-COV-2, виникають часто, але деякі штами позначаються як "варіанти, що викликають занепокоєння", оскільки вони можуть реінфікувати людей, які вже перехворіли або отримали щеплення. Також ці варіанти є більш трансмісивними або можуть викликати важчі форми захворювань.

Наразі існує щонайменше три задокументовані варіанти COVID-19, що викликають занепокоєння:

  • 1.351, вперше зареєстрований у Південній Африці в грудні 2020 року;
  • 1.1.7, вперше зареєстрований у Великій Британії у грудні 2020 року;
  • С.1, вперше виявлений у Японії серед мандрівників із Бразилії в січні 2021 року.

Подібні мутації виникають одночасно в різних країнах, тобто навіть прикордонний контроль і високий рівень вакцинації не обов’язково будуть захищати країни від «доморощених варіантів вірусу», включаючи найбільш небезпечні штами.

Якщо існує високий рівень циркуляції коронавірусу, а отже, і широка реплікація SARS-COV-2, в будь-якій точці світу неминуче виникатиме більше проблемних варіантів, і домінуватимуть найнебезпечніші штами. Враховуючи міжнародну мобільність, ці варіанти будуть поширюватися у глобальному масштабі.

Досвід Південної Африки свідчить про те, що люди, які вже перехворіли COVID-19 мають лише частковий захист від варіанту B.1.351, і цей штам вірусу приблизно на 50% більш трансмісивний, ніж попередні варіанти. Станом на березень 2021 року варіант В.1.351 вже був виявлений щонайменше у 48 країнах.

Вплив нових варіантів на ефективність вакцин досі не ясний. Нещодавні дані, отримані у Великій Британії, свідчать, що вакцини Pfizer та AstraZeneca забезпечують значний захист від важких випадків захворювань та госпіталізацій від варіанту B.1.1.7.

З іншого боку, варіант В.1.351 знижує ефективність вакцини AstraZeneca проти захворювань легкої та середньої важкості. Наразі немає чітких доказів того, чи цей штам також знижує ефективність вакцини проти важких форм захворювань.

Саме тому критично важливим є зменшення циркуляції вірусу в громаді. Жодної однієї дії недостатньо для запобігання поширенню вірусу, необхідно підтримувати суворі обмежувальні заходи в парі з програмами вакцинації у кожній країні.

Чому потрібне «максимальне придушення» поширення COVID-19

Щоразу, коли вірус реплікується, виникає можливість мутації. Унаслідок отримання мутацій, деякі нові варіанти COVID-19 ризикують зменшити ефективність вакцин. Саме тому необхідна глобальна стратегія "максимального придушення COVID-19".

Керівники сфери охорони здоров'я повинні зосередитись на зусиллях, які максимально придушують рівень циркуляції вірусу, допомагаючи таким чином запобігти появі мутацій.

Для досягнення цього недостатньо лише швидкого розгортання програм вакцинації; продовження обмежувальних заходів, таких як маски для обличчя та соціальне дистанціювання, також буде критично важливим.

Справедливий доступ до вакцин

Глобальна справедливість у доступі до вакцин життєво важлива. Країни з високим рівнем доходу повинні підтримувати багатосторонні механізми, такі як ініціатива COVAX. Багатші країни мають надавати надлишок вакцин країнам з низьким та середнім рівнем доходу, а також підтримувати розширення виробництва вакцин.

Однак, щоб запобігти появі вірусних варіантів, що викликають занепокоєння, глобальна програма вакцинації потребує в першу чергу надати доступ до щеплень країнам або регіонам з найвищим рівнем поширеності та передачі COVID-19, де ризик появи нових варіантів хвороби найбільший. Керівники систем охорони здоров'я також повинні забезпечити доступність підтримки для медичних працівників. Системи охорони здоров’я повинні готуватися до появи нових варіантів коронавірусу.

Зусилля щодо «придушення COVID-19» мають включати:

  • програми геномного моніторингу для виявлення та швидкої характеристики нових варіантів у якомога більшій кількості країн світу;
  • швидкі широкомасштабні програми розробки вакцин другого покоління та збільшення виробничих потужностей, які можуть забезпечити справедливість у розподілі вакцин;
  • дослідження ефективності щеплень на «старих» та нових варіантах COVID-19, що викликають занепокоєння;
  • адаптація систем охорони здоров'я та забезпечення захисту медичних працівників;
  • поведінкові, екологічні, соціальні та системні втручання, такі як носіння масок, дистанціювання між людьми та ефективна система пошуку, тестування, відстеження контактів, дія інших запобіжних заходів.

Проблемні варіанти COVID-19 змінили правила гри. Людству необхідно визнати це і діяти відповідно до нових критичних обставин, резюмує видання.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі