Продовжується Всесвітній економічний форум у Давосі, який цього року проходить в онлайн-форматі. Одними із найважливіших тем для обговорення стали проблема боротьби з пандемією, економічне відновлення після коронавірусної кризи та загроза кліматичних змін.
На тлі політичної напруженості в світі та пандемії COVID-19, Світова організація торгівлі підрахувала, що глобальна торгівля впала на 9% у 2020 році. Саме тому система міжнародної торгівлі повинна адаптуватися до можливих майбутніх кризових ситуацій поза пандемією, а уряди країн повинні активно співпрацювати, щоб «полагодити» систему міжнародної торгівлі та зробити її більш стійкою і стабільною, вважають спікери форуму в Давосі.
«Пандемія коронавірусу серйозно змінила обриси глобалізації та правила, на яких базувалася транснаціональна мобільність. 2020 рік став періодом випробування стійкості міжнародної торговельної системи. Крім того, вже протягом тривалого часу можна було спостерігати те, що майбутнє Світової організації торгівлі було під питанням, адже навколо неї можна було побачити різні політичні суперечки», - каже економічна редакторка Bloomberg Стефані Фландерс.
«Торгівля є важливим сектором економіки, від якої залежить сталий економічний розвиток. Зараз значна частина робочих місць у межах Європи покладається на експорт та торгівлю. За прогнозами, протягом наступного десятиліття ці тенденції будуть продовжуватися. Для того, щоб Європа забезпечила власний економічний розвиток, важливо співпрацювати з іншими країнами в торговельній сфері», - вважає виконавчий віце-президент Європейської комісії, відповідальний за «економіку, яка працює для людей» Вальдіс Домбровскіс. За його словами, торговельна співпраця повинна базуватися на чітких правилах взаємодії.
«Європа активно підтримує багатосторонню співпрацю, а також готова до більш тісних зв’язків із США на фоні приходу нового американського президента», - додає Домбровскіс. Він також зазначив, що Європа планує зробити свою торговельну політику більш «екологічною», прозорою та стійкою. Крім цього, Домбровскіс сказав, що після часів адміністрації президента Дональда Трампа в США, Європа почала бути більш стратегічно автономною.
«З одного боку Європа відкрита до багатосторонньої співпраці, але з іншого, ми готові продовжувати посилювати нашу автономію та захищати власні права», - каже Домбровскіс.
«Останнім часом Світова організація торгівлі навіть почала втрачати свою актуальність, тому механізми міжнародної торгівлі варто переглянути та відновити», - додає Стефані Фландерс.
«Важливо, щоб Світова організація торгівлі ставала більш відкритою та прозорою. СОТ все ще може залишатися ключовим двигуном розвитку міжнародних торговельних відносин», - зазначає міністр торгівлі та зростання експорту Нової Зеландії Дамієн О'Коннор.
«Багато правил міжнародної торгівлі є застарілими, тому їх треба переглянути та адаптувати до нової реальності», - каже президент Центру дослідження економічної політики Беатріс Ведер ді Мауро.
Нагадаємо, всесвітній економічний форум (ВЕФ), який щорічно відбувається у швейцарському Давосі, перенесли на літо 2021 року через пандемію коронавірусу. Організатор заходу Адріан Монк зазначив, що таке рішення не було легким, однак, на думку експертів, форум не може пройти безпечно в січні через пандемію коронавірусу в світі.
Що несе нове десятиліття світовій економіці і що робити, щоб воно не закінчилося великою депресією читайте в матеріалі Юлії Самаєвої "Зберегти розсудливість в епоху глобального економічного божевілля".