Financial Times проаналізувала, як пандемія змінила світ у 2021 році

Поділитися
Навіть під час глобальної кризи у сфері охорони здоров’я людство змогло досягнути відносного прогресу.

Зазвичай світ рухається до прогресу та удосконалюється. Однак це рідко можна чітко простежити. Але така вже людська природа: люди переживають через катастрофи — землетрус, війна, голод чи пандемія коронавірусу, пропускаючи поступове, але невпинне удосконалення виробництва та технологій. Протягом останніх десятиліть глобальний прогрес вивів сотні мільйонів людей із бідності, пише Financial Times.

Переставши вести ретельний облік, можна легко побачити прогрес у дії з року в рік. Але періоди бувають різними. Хаос, спричинений пандемією COVID-19, став найбільшим викликом для контролю людей над власним життям з часів розпалу ядерного протистояння під час холодної війни. Чи став світ кращим протягом 2020 та 2021 років? Або ж пандемія ознаменувала фактичну зупинку прогресу? Відповідь неоднозначна.

Мабуть, найкраще почати з самої пандемії. Незважаючи на те, що офіційна статистика є лише приблизною оцінкою масштабів поширення коронавірусу, можна сказати, що вірусом інфікувалися не менше 276 мільйонів людей. Ковід також спричинив різкий «вторинний» вплив на рівень життя, оскільки карантин і обмеження на поїздки навіть не дають людям вільно відвідувати своїх близьких.

Поява штаму «Омікрон» поширює песимістичні настрої, але в довгостроковій перспективі COVID-19 може бути ще гіршим. Після десятиліть без таких масштабних пандемій, вірус, який поширюється зараз, міг би бути ще більш небезпечним. Водночас, розробка вакцин показала потужний прогрес. Вчені започаткували нову технологію мРНК-вакцин.

Однак, важливо зазначити, що саме глобальний прогрес і зробив коронавірус таким руйнівним.

Шкода, завдана світовій економіці, насправді виявилася меншою, ніж могла б бути при таких масштабах пандемії. У більшості багатих країн виробництво в 2021 році все ще було на нижчому рівні, ніж у 2019, але в цілому світова економіка під час пандемії зросла на 2,6 відсотка. Навіть під час найбільшої надзвичайної ситуації в галузі охорони здоров’я за століття, глобальна економіка все ще забезпечила достатній ріст.

Є країни, особливо залежні від туризму, або «острівні економіки», такі як Таїланд, де рівень життя впав, а деякі дуже бідні країни, такі як Афганістан і М’янма, зіштовхнулися з новою політичною кризою. Але ця шкода компенсується іншими економіками, що розвиваються, такими як Бангладеш, Китай, В’єтнам, Ефіопія, Гана та Кенія, які частково втратили зростання, але все ще багатші, ніж кілька років тому.

На даний момент пандемія, попри всі свої катастрофічні наслідки, все ще не змогла повністю дестабілізувати світ. Проте на її тлі багато загроз майбутній безпеці та прогресу посилилися.

Концентрація вуглекислого газу в атмосфері невпинно зростала у 2019 та 2021 році. Хоча викиди вуглецю під час пандемії зменшилися, вони швидко відновилися до своїх високих рівнів.

Кліматичний саміт COP26 у Глазго став розчаруванням. Але навіть такі невеликі «кліматичні кроки» можуть стати початком реального прогресу.

Геополітика тим часом викликає тривогу. Одним із визначальних складових глобального зростання з 1989 року були мир і безпека. Але на Тайвані та в Україні ці фактори більше не є гарантованими, що ставить під сумнів всю глобальну систему. Існують тривожні ознаки нової гонки ядерних озброєнь між США, Росією та Китаєм — ядерна зброя все ще є провідним претендентом на те, як людство зрештою знищить себе.

Найгірше, що це був період глобального занепаду демократії. За даними Freedom House, 2020 рік став найпотужнішим за 15 років періодом занепаду демократичного управління. Пандемія була вигідною для автократів і важким викликом для ліберальних демократій.

Загалом людство досягнуло прогресу, але основи цього процвітання в умовах миру, екологічної стабільності та ліберальної демократії погіршилися. Тому це важко назвати удосконаленням. Це, ймовірно, найгірша оцінка за останні десятиліття. Але, оскільки це було досягнуто в умовах пандемії, можливо, все ще не так погано, резюмує видання.

Пандемія коронавірусу загострила гуманітарну кризу в глобальному масштабі. Важко дивитися за межі власного дому, коли смертельна хвороба загрожує вашій родині. Уряди країн також часто виявляють подібну тенденцію, коли зіштовхуються з надзвичайними ситуаціями за межами національних кордонів. Гуманітарна криза у світі набуває безпрецедентних масштабів, пише The Guardian.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі