Штам «Омікрон» змінив хід пандемії COVID-19 — The Washington Post

Поділитися
Штам «Омікрон» змінив хід пандемії COVID-19 — The Washington Post © The University of Hong Kong
Новий штам коронавірусу поширюється дуже швидко.

Розроблений «сценарій» боротьби з пандемією коронавірусу знову руйнується. Протягом лише кількох тижнів новий штам «Омікрон» перевернув усі нещодавні розрахунки, зроблені щодо COVID-19. Це спричинило повернення до обмежень на поїздки та закликів залишатися вдома, а також стало рушієм для бустерних щеплень та загальної переоцінки тактики стримування поширення вірусу, пише The Washington Post.

Криза найбільш гостро наразі відчувається у Великій Британії. Високопоставлений чиновник охорони здоров’я Британії сказав, що «Омікрон» є «ймовірно, найбільш значною загрозою з початку пандемії». Незабаром подібні сценарії можуть розгортатися по всьому світу.

Багаті країни з відносно швидкими темпами вакцинації, які нещодавно сподівалися, що пандемія закінчилася, тепер змінюють «тактику» боротьби з вірусом. Водночас, деякі аналітики кажуть, що не варто панікувати. Голова Медичної асоціації Південної Африки Анжелік Кутзі попередила, що Британія створила «істерію», надмірно реагуючи на загрозу нового штаму вірусу.

«Ви повинні вжити запобіжних заходів та бути готовими до несподіваного розвитку подій, але не треба так це «розкручувати», – сказала Анжелік Кутзі.

Деякі аналітики навіть припускають, що поширення «Омікрону» може сигналізувати про останні дні пандемії, вказуючи на ознаки того, що цей варіант може викликати менш серйозний перебіг захворювання, ніж штам «Дельта».

Аргумент ґрунтується на теорії про те, що коронавірус стане більш трансмісивним і менш смертельним у міру його «еволюції», як це було у випадку з грипом, який викликав пандемію у 1918 році. Чи дійсно такі припущення правдиві? Поки що рано говорити про це, але важливо враховувати три важливі моменти.

По-перше, новий штам швидко поширюється. Нещодавно Велика Британія оголосила, що зафіксувала 78 610 нових випадків за добу, таке зростання не спостерігалося жодного разу під час пандемії. Кількість госпіталізацій також зросла, хоча й повільніше, тоді як смертність поки не збільшується.

Деякі експерти прогнозують, що до кінця грудня у Великій Британії може спостерігатися до мільйона випадків COVID-19 на день.

Дослідження, опубліковане за даними Південної Африки, де вперше було зафіксовано широке поширення «Омікрону», свідчить про швидку передачу цього штаму.

«Четверта хвиля, керована «Омікроном», має більш різку траєкторію зростання інфекцій порівняно з попередніми хвилями», – заявив голова компанії Discovery Health Райан Ноач.

По-друге, поточні схеми вакцинації можуть бути менш ефективними проти «Омікрону». У Південній Африці Discovery Health виявила, що вакцина від Pfizer/BioNTech забезпечує лише 33 відсотки захисту від зараження новим штамом, хоча вона все ще дає захист від госпіталізації на 70 відсотків.

Подібні дані надійшли від Агентства охорони здоров'я Великої Британії, яке повідомило, що дві дози вакцини AstraZeneca та Pfizer/BioNTech не гарантують достатній рівень захисту від штаму «Омікрон».

Omicron має широкий спектр мутацій, які відрізняють його від вихідного штаму коронавірусу. Деякі з цих мутацій, схоже, допомагають йому уникати антитіл, що борються з хворобою, утворюючись у результаті вакцинації або попереднього інфікування вірусом. Тому, швидше за все, існує більший ризик повторного зараження «Омікроном» для тих, хто вже перехворів коронавірусом.

Хороша новина полягає в тому, що вакцини все ще мають певну дію проти нового штаму, особливо якщо використовуються бустерні щеплення.

Американський інфекціоніст Ентоні Фаучі заявив, що після перегляду даних уряд США не вважає, що потрібно розробляти нову специфічну для «Омікрону» вакцину.

«Схеми бустерної вакцинації працюють проти «Омікрону». На даний момент немає потреби у вакцині, розробленій конкретно для цього штаму. Але якщо ви не вакциновані, то дуже вразливі — не тільки до штаму «Дельта», але й до «Омікрону», – сказав Фаучі.

Якщо «Омікрон» справді викликає легший перебіг хвороби, його здатність швидко поширюватися та знищувати частину захисту, яку забезпечують вакцини, все ще хвилює лікарів та експертів із охорони здоров’я.

Можливо, «Омікрон» змінив правила пандемії, але «гра» і досі триває. Наразі точно невідомо, чи коронавірус стане менш смертельним у міру його «еволюції». Більша частина світу досі не вакцинована, що залишає місце для появи нових штамів. Потенційні «останні дні» пандемії COVID-19 можуть бути занадто довгими і болісними, резюмує видання.

Світ зіштовхнувся з цунамі інфекцій, як зі штамом "Дельта", переважаючий варіант останніми місяцями, так і з "Омікроном", заявила глава відділу нових хвороб Всесвітньої організації охорони здоров'я Марія Ван Керкхове.

Поява нового штаму коронавірусу – новий виклик не тільки для охорони здоров'я України, а й для всього людства. Що за фрукт «омікрон» і чого від нього чекати Україні, читайте у статті Віктора Гавури «COVID-19: «омікрон» — нове випробування для України» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі