Джо Байден не зможе «зцілити» Америку без допомоги демократичних союзників — The Guardian

Поділитися
Джо Байден не зможе «зцілити» Америку без допомоги демократичних союзників — The Guardian © Joe Biden / Twitter
Проблеми пандемії коронавірусу, економічного колапсу та кліматичної катастрофи можна вирішити лише спільними глобальними зусиллями.

Під час передвиборчої кампанії новий американський президент Джо Байден обіцяв об’єднати Америку. Коли нарешті новообраний президент готується прийняти присягу у Вашингтоні, решта демократичного світу також розраховує на його допомогу у досягненні важливих змін на міжнародній геополітичній арені. Якщо його першочергове завдання - об’єднати розділену Америку, а друге - покласти край американському ізоляціонізму, то для реалізації цих планів Байдену варто показати американцям, що їм потрібен світ, і продемонструвати решті світу, що йому потрібна Америка, пише британська газета The Guardian.

З огляду на взаємопов’язані загрози пандемії коронавірусу, економічного колапсу та кліматичної катастрофи, його президентство визначатиметься не за звичними контрольними показниками в 100 днів, а, швидше, за перші 10 або 20 днів. Попри судовий процес щодо імпічменту його попередника Дональда Трампа, вже у перший день перебування на посаді президента Байден планує реалізувати цілі щодо розгортання масової вакцинації та перезавантаження хворої американської економіки, направивши на розгляд у Конгрес проект найбільшого фінансового стимулу в історії США. Враховуючи новий політичний склад цього органу та власні цілі Байдена, його план стимулювання економіки буде включати і екологічну політику.

Байден повинен мислити глобально. Його президентство розпочинається у розпал цілої низки глобальних криз. Саме тому можна припустити, що жодна із внутрішньополітичних цілей Байдена, яка стосується контролю пандемії, досягнення економічної стабільності та кліматичної нейтральності, не зможе бути повністю досягнута без багатостороннього співробітництва. Однак це саме те, що «економічні націоналісти» обох основних політичних партій США відкидають.

В однополярному світі відразу після холодної війни США діяли багатосторонньо. Останнім часом у багатополярному світі Америка почала діяти в односторонньому порядку. Розірвати агресивний популістський націоналізм, який закріпився у роки Трампа, буде непросто.

Тож не слід очікувати відродження високого інтернаціоналізму минулого. Колись таке мислення було настільки домінуючим, що в інавгураційному зверненні президента Джона Ф. Кеннеді в 1961 році майже не було жодної згадки про внутрішні проблеми в США. Зараз у світі, де є багато змагальних центрів сили, США потрібна більш скромна «декларація про взаємозалежність».

Байден говорив у своїх передвиборчих заявах про те, що американська зовнішня політика тепер повинна визначатися внутрішніми пріоритетами країни. Але поширення вірусу, відновлення торгівлі та боротьба з кліматичною кризою залежать від більш тісної співпраці з іншими країнами. Саме тому новий президент відмовиться від стін, тарифів та ксенофобії років Трампа, перейшовши до політики, яка передбачає альянси та співпрацю. Байден, швидше за все, максимально використає свою репутацію «великого примирителя».

Байден повинен терміново скликати саміт світових лідерів для координації надзвичайних глобальних дій щодо кожної з криз в галузі охорони здоров'я, економіки та довкілля. Обраний президент знає, що імунізації США буде недостатньо для захисту своїх громадян, доки бідні країни не можуть дозволити собі щеплення, а вірус продовжує мутувати і потенційно реінфікувати тих, хто раніше був імунізований. США та Європа повинні очолити консорціум країн G20 для покриття передбачуваного дефіциту коштів у розмірі 30 млрд доларів США, необхідних для вакцинації всього світу. Це вигідна пропозиція порівняно з потенційними величезними економічними втратами, які можуть стати наслідком подальшого загострення ситуації з пандемією.

Ще до пандемії, США, як і всі розвинуті економіки, мали низький рівень безробіття, але зараз жодна велика економіка або країна, що розвивається, не зможе повністю відновити зменшення обсягів виробництва і втрату робочих місць у 2020 році, якщо не буде створений синхронізований глобальний план, який стимулює зростання.

У сучасних умовах із низьким рівнем інфляції та низькими процентними ставками існує глобальний надлишок заощаджень, тому державні інвестиції, що сприяють підвищенню продуктивності, окупляться, створюючи цілісне коло споживчого попиту та зростання податкових надходжень.

Якщо США, Європа та Азія погодяться координувати свої фіскальні стимули, мультиплікаційний ефект - наслідки збільшення торгівлі та споживання, буде вдвічі ефективнішим у забезпеченні зростання, ніж якби кожна сторона діяла окремо. Дивіденд від посиленої співпраці може становити понад 20 мільйонів необхідних робочих місць - і цей поштовх може стати ще більшим, якщо Байден скасує заборону президента Трампа щодо допомоги Африці та країнам, що розвиваються.

Байден, який знову приєднається до Паризької кліматичної угоди, також повинен оголосити, що відвідає грудневу кліматичну конференцію Cop26 у Глазго. Він уже говорив, що 2020-ті можуть бути останнім шансом уникнути катастрофічного глобального потепління. Його внутрішні енергетичні ініціативи будуть мати успіх, але цього може виявитися недостатньо. Перехід до чистої економіки наразі є найбільшим міжнародним завданням. США та Європа тепер повинні переконати всі країни, багаті та бідні, укласти глобальну «зелену угоду» та узгодити цілі щодо зменшення викидів вуглецю.

Політичні невдачі Трампа та його спадщина, а також нестабільна ситуація в світі, дають Байденові ще одну історичну можливість. Він отримає шанс протистояти китайському авторитаризму та російському опортунізму. Він діятиме швидко, щоб забезпечити оновлений іранський ядерний договір, який не лише обмежує ядерні амбіції Тегерану, але й допоможе контролювати спонсорство тероризму.

Але підтримка цих безпосередніх імперативів є глибоким викликом. Починаючи з 1980-х, коли Байден поїхав до Москви, щоб допомогти американському президенту Рональду Рейгану забезпечити угоду про скорочення ядерної зброї з СРСР, він стояв на чолі вимог щодо ядерного роззброєння. Байден міг би бути першим президентом ядерної епохи, який заявив і здійснив політику щодо реального скорочення ядерної зброї. Також шляхом переговорів про глобальні заборони як на ядерні випробування, так і на збагачення урану, його президентство може відкрити десятиліття роззброєння. Ці історичні кроки відкриють шлях для відмови Саудівської Аравії, ОАЕ, Єгипту та Туреччини від своїх ядерних ініціатив, подальшої ізоляції Північної Кореї та зниження ролі ядерної зброї на шляху до її остаточної ліквідації. Байден чудово розуміє свої основні завдання, і він повинен реалізувати всі надії та очікування, резюмує видання.

Сьогодні ввечері, о 18:15 за київським часом, почнеться трансляція з Вашингтона, де Джо Байден прийме присягу 46-президента США. Байден змінить в Білому домі Дональда Трампа. Інавгурація відбудеться біля будівлі Капітолію США. Дивіться інавгурацію президента США разом з ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі