Чотири кризові ситуації стали переломним моментом для безпеки США та Європи — Bloomberg

Поділитися
Це випробування для трансатлантичних відносин.

Сили, що рухають європейську оборону, завжди перебувають у динаміці, і чотири ключові змінні впливають на те, як провідні країни континенту будуть переглядати свою політику безпеки. У сукупності це найважливіший комплекс питань, з яким зіштовхнувся трансатлантичний альянс із початку 1990-х років. Новий оборонна угода США, Британії та Австралії, вибори в Німеччині, «Північний потік -2» та фіаско в Афганістані – це величезний комплекс проблем для НАТО, пише Bloomberg.

Перша криза - завершення будівництва газопроводу «Північний потік -2» між Росією та Німеччиною. Ще одним складним питанням стали вибори в Німеччині та коаліційні переговори. Крім того, Франція обурена рішенням Австралії скасувати закупівлю дизельних підводних човнів після створення альянсу із США та Великою Британією під назвою AUKUS. І нарешті, провал США в Афганістані похитнув міжнародну довіру до Америки.

Будь-яка із цих подій має прямий вплив на оборонні пріоритети Європи. У сукупності ці кризи сигналізують про момент важких роздумів та дій для європейців, особливо коли Британія все більше віддаляється від Європейського Союзу.

Вашингтон підтримує міцність трансатлантичних відносин, але він намагається інтегрувати глобальну співпрацю у своє суперництво з Китаєм.

«Північний потік-2»

Будівництво газопроводу «Північний потік -2» тривало фактично десятиліття і тепер він готовий до запуску. У Німеччини є чотири місяці для сертифікації. Це, по суті, дозволить європейцям в обхід України отримати доступ до російського природного газу, який буде транспортуватися безпосередньо через Балтійське море.

Протягом тривалого часу США виступали проти газопроводу, підтримуючи думку про те, що «Північний потік -2» збільшить вплив президента Росії Володимира Путіна. Рішення адміністрації Джо Байдена зупинити опір проекту було фактично визнанням того, що європейці йдуть власним шляхом у енергетиці, незалежно від позиції США.

AUKUS

Напруга через відмову Австралії від угоди з Францією про підводні човни вартістю в десятки мільярдів доларів ускладнює відносини з провідною військовою силою Європи. Французький президент Еммануель Макрон навіть тимчасово відкликав посла своєї країни у Вашингтоні. Історично французи часто виявляли бажання «домінувати» в НАТО. Свого часу президент Франції Шарль де Голль вивів Париж з інтегрованої армії і намагався заохотити європейські держави створити власну альтернативу альянсу. 

Вибори в Німеччині

У Німеччині сильна підтримка лівоцентристської Соціал-демократичної партії на виборах, яка вже давно не «захоплюється» НАТО, також принесе значний тиск для трансатлантичних відносин. Якщо соціал-демократи сформують «лівосторонній уряд», бажання Берліна тісно співпрацювати з США з питань європейської та глобальної безпеки опиниться під питанням.

Вихід США з Афганістану

Провал місії США в Афганістані та відсутність координації з союзниками негативно вплинуть і на інші сфери відносин Америки та Європи.

Європейські країни мали значні сили в Афганістані - з останніх 10 тисяч військовослужбовців у країні, лише 2 500 були американцями. Безумовно, на тлі кризи в Афганістані концепція «єдиної європейської армії» Макрона набуде популярності.

Можна очікувати на те, що Франція та Німеччина будуть менш активно рухатися у напрямку узгодження із США політики щодо Китаю. Дійсно, США хотіли, щоб союзники по НАТО взяли на себе більшу відповідальність за власну безпеку, перш за все, витрачаючи 2% ВВП на оборону. Останні події можуть змусити європейські країни збільшити витрати на оборону, але ці витрати, ймовірно, будуть зосереджені не на операціях НАТО, а на власних військових ініціативах Європи. Хоча це може принести користь для стримування Росії, така тенденція не допоможе у вирішенні ключової стратегічної проблеми, що постає перед США та їх союзниками: зростання Китаю.

Що може зробити Вашингтон, щоб зміцнити відносини з союзниками? По-перше, ще раз варто підкреслити підтримку НАТО як базис трансатлантичної безпеки.

Військові керівники Америки повинні особисто зв’язатися зі своїми європейськими колегами. Верховний головнокомандувач НАТО Тод Волтерс не може бути єдиним «зв’язковим». США також повинні шукати різні зони співпраці з Європою, від України до Ірану, від кібербезпеки до обміну інформацією, де американський досвід може принести користь для європейців.

Американці ніколи не отримають настільки глибокого кола союзників, які поділяють спільні цінності більше, ніж європейці. Але трансатлантичний міст потребує посилення - це, ймовірно, найважливіший елемент глобальної інфраструктури безпеки, резюмує видання.

Президент Франції Еммануель Макрон закликає Європу посилити оборону та стратегічну автономію. Метою є зробити ЄС незалежним від Вашингтона. Однак такі заяви викликають занепокоєння у багатьох країнах ЄС.

При цьому тристоронній оборонний союз AUKUS викликав невдоволення Пекіна і Парижа. Детальніше про те, розколе НАТО конфлікт між Францією і США, читайте в статті Володимира Кравченка.

Про те, які наслідки для Індо-Тихоокеанського регіону матиме створення нового тристороннього оборонного союзу - розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі