Чого хоче Дональд Трамп від американських спецслужб? - The Economist

Поділитися
Чого хоче Дональд Трамп від американських спецслужб? - The Economist "Трамп вірить Путіну більше, ніж американській розвідці" - екс-директор розвідки США
Звільнення Майкла Аткінсона підкреслює прагнення президента отримати особисту лояльність співробітників розвідки.

Дональд Трамп, 3-го квітня, звільнив Майкла Аткінсона, генерального інспектора розвідувального співтовариства Америки (IC). Гріх містера Аткінсона, схоже, полягав у тому, що він слідував закону. Він повідомив Конгресу, як і зобов'язаний був зробити за законом, про скарги заявника на телефонну розмову Трампа з президентом України, через якуТрамп був притягнутий до відповідальності (справа про імпічмент Трампа - ред.) в минулому році. Трамп звільнив Аткінсона, очевидно, з мстивих мотивів. Але цей випадок також показує, що більш цікаво, чого Трамп хоче від розвідувального співтовариства Америки, пише The Economist.

Фраза "розвідувальне співтовариство" відноситься до довгого списку федеральних служб розвідки Америки. Їх налічується не менше 17, включаючи Центральне розвідувальне управління, Федеральне бюро розслідувань та Національне агентство геопросторової розвідки, а також розвідувальний підрозділ збройних сил і кількох міністерств. Нагляд за ними здійснює Канцелярія директора Національної розвідки, координуюча посаду на рівні кабінету міністрів, створена після атак 11 вересня 2001 року.

Напруженість властива відносинам між будь-яким президентом і IC. Президенти - це політики. Аналіз розвідки повинен бути аполітичним і неупередженим. Аналітики іноді повинні надавати інформацію, яку президенти не хочуть чути. Деякі президенти не довіряли IC: Річард Ніксон вважав, що на нього дивилися зверхньо. Деякі президенти відсували розвідку на другий план: про випадок, коли на газон Білого дому під час президентства Білла Клінтона приземлився невеликий літак, деякі співробітники розвідки жартували, що це глава ЦРУ, намагається зустрітися з президентом. Деякі оскаржували і ставили під сумнів: Барак Обама, як згадував один аналітик, зазвичай слухав його щоденні нотатки, а потім ставив "найскладніше питання - те, яке, як ви сподівалися, він не задасть вам".

Містер Трамп, навпаки, схоже, хоче, щоб люди з розвідки були йому особисто лояльним і тому IC ставала політизованою, а не аналітичною і незалежною. Він вступив на посаду, налаштований на недовіру до IC, яка перша виказала стурбованість зв'язками його кампанії з Росією. Це недовіра, посилювалось його підозрами стосовно державних службовців, які працювали в декількох адміністраціях, на відміну від політичних призначенців, чия кар'єра контролюється ним, - і це недовіра тільки поглибилася протягом строку його повноважень.

Джеймс Комі, колишній директор ФБР, отримав "удар сокирою" після того, як відмовився сказати, що особисто Трамп не був об'єктом розслідування за зв'язки його кампанії з Росією і, як повідомляється, за те, що він не пообіцяв Трампу "лояльність" на приватній вечері. У лютому Джозеф Магуайр був відсторонений від посади виконуючого обов'язки директора Національної розвідки (DNI) після того, як його підлеглий заявив Конгресу, що Росія втручається, щоб допомогти Трампу перемогти на виборах у цьому році. Він замінив Магуайра на Ріка Гренелла, їдкого політичного співробітника без розвідувального досвіду.

Трамп використовує осуд, щоб залякати тих, кого він не звільняє. Він публічно висміяв чиновників IC, які не згодні з ним як з "вкрай пасивними і наївними", звинуватив їх у використанні своїх повноважень для зловживань і стеження за своєю виборчою кампанією. Порівняв американські спецслужби з нацистами і, за словами Ендрю МакКейба, колишнього Виконуючого обов'язки директора IC, "вірить словам Володимира Путіна більше ніж американській розвідці".

Трамп так само слабо розуміє і процес збору розвідданих . В ідеалі президенти не питають поради у своїх аналітиків; президенти говорять їм, що вони хочуть зробити, і просять їх передбачити, що може статися, в залежності від того, які рішення і дії будуть зроблені. Дуглас Лондон, ветеран таємної служби ЦРУ, пояснює, що Трамп "просто хоче бачити розвідку, яка узгоджується з його переконаннями, на відміну від інформації, яку він може обмірковувати, щоб показати своє рішення".

Президент може нехтувати розвідкою, яка не може підтвердити його погляди. Нещодавно він висміяв висновки IC про поточне втручання Росії у виборчу кампанію, назвавши це "чутками" і "дезінформацією". Він також може бути безпідставно безтурботним у своїй поведінці. Незабаром після вступу на посаду він розкрив секретну інформацію, надану американським союзником, міністру закордонних справ Росії. У серпні 2019 року, після невдалого запуску іранської ракети, Трамп запостив в Твіттері зображення місця запуску, яке, ймовірно, було отримано від шпигунського супутника або дрона.

Деякі наслідки цієї поведінки очевидні. Розкриття конфіденційної інформації змушує інших побоюватися ділитися нею з Америкою, що може призвести до того, що Америка стане менше поінформованою про своїх супротивників. Інший президент з більшою повагою до IC, можливо, не проігнорував би попередження про COVID-19 і почав би діяти раніше. Високопоставлені офіційні особи IC, з меншою ймовірністю, на чолі з Гренеллом, будуть попереджати про втручання у вибори - принаймні, на користь Трампа.

Інша можлива шкода є більш невизначенною і її складніше прогнозувати. Оскільки IC працює в тіні, його успіхи, як правило, секретні, а невдачі очевидні тільки в ретроспективі. Можливо, Трампу пощастить. Можливо, звички IC фахівців до ясного аналізу та співпраці з союзниками збережуться, незважаючи на недоліки нагорі. Але аналітична незалежність є невід'ємною частиною функціонуючої розвідувальної служби, і будь-які дії, які послаблюють її, можуть послабити службу, особливо коли йдуть старші фахівці й ті, хто залишається, вчаться дотримуватися лінії, щоб вижити.

Ситуація може змінитися при іншому президентові. Так само згодом може пропасти і настороженість інших країн ділитися своїми секретами. Однак другий термін Трампа може залишити в розвідспільноті США меншу кількість незалежних аналітиків. Навпаки, це призведе до того, що цей інститут розвідки з широкими повноваженнями буде діяти таємно для особистої і політичної вигоди Трампа - без будь-якого реального контролю його дій, що наочно демонструє звільнення Аткінсона.

"Зізнайтеся": США вимагають від Китаю розповісти більше про передачу коронавірусу. Держсекретар Майк Помпео закликає Пекін "визнати" походження пандемії на тлі припущень, що це сталося в лабораторії в Ухані.

В США підозрюють, що Китай проводив секретні випробування атомної зброї. Держдеп США звернув увагу на активність в районі ядерного полігону в Лоп-Нуре.

Президент США Дональд Трамп заявив, що хоче домовитися з Китаєм про скорочення ядерної зброї. У той же час, звертаючи увагу на посилення Росії і Китаю, Трамп говорив про необхідність створення "найбільш потужних ядерних сил в світі".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі