«Британський» штам коронавірусу може бути більш смертельним — FT

Поділитися
«Британський» штам коронавірусу може бути більш смертельним — FT © Nanographics
Варіант В.1.1.7 може на 30-40% збільшувати ризик летальних випадків.

Мутації коронавірусу руйнують надії на повернення до нормального життя. Дослідження показують, що варіант коронавірусу В.1.1.7, вперше зафіксований у Великій Британії, може бути більш смертельно небезпечним, ніж інші штами COVID-19, але рівень смертності все ще нижчий, ніж був на початку пандемії, пише Financial Times.

На тлі хороших новин про збільшення масштабів вакцинації проти COVID-19 та початку зниження кількості випадків коронавірусу у Великій Британії, прем'єр-міністр Борис Джонсон шокував пресу несподіваним оголошенням про те, що більш заразний новий варіант коронавірусу є також і більш смертоносним.

Після того, як в середині грудня вчені вперше визнали, що варіант В.1.1.7 може поширюватися швидше, ніж попередні версії вірусу, додавши, що він приблизно на 50% більш заразний, тоді дослідники говорили, що немає причин вважати В.1.1.7 більш смертельним. Однак, дані нещодавніх досліджень дещо суперечать такому твердженню.

Наскільки сильні нові докази того, що британський варіант коронавірусу є більш смертоносним? Британська урядова Консультативна група з питань загрози нових респіраторних вірусів розглянула дослідження трьох університетських «команд» учених та Громадського центру охорони здоров’я Англії, порівнюючи показники смертності між людьми, які були інфіковані В.1.1.7, та пацієнтами, які інфікувалися «старими» варіантами коронавірусу. Вчені врахували, наскільки це можливо, інші фактори, які можуть впливати на смертність, такі як вік, місцезнаходження та етнічна приналежність.

Дослідження виявили деяке збільшення летальних випадків, але невизначеність даних призвела до широкого спектру оцінок. Поєднуючи результати, вчені Консультативної групи з питань загрози нових респіраторних вірусів створили модель, яка показує, що людина, інфікована В.1.1.7 має на 30-40% більше шансів померти, ніж той, хто має інший варіант коронавірусу.

"Я хочу наголосити на тому, що навколо цих даних є багато невизначеності і нам потрібна додаткова робота, щоб отримати точну інформацію. Але, очевидно, викликає занепокоєння те, що цей штам коронавірусу спричиняє збільшення смертності", - сказав головний науковий радник британського уряду Патрік Валланс.

Більшість вчених, які коментували оцінку Консультативної групи з питань загрози нових респіраторних вірусів, вважають, що докази виправдовують загальний висновок про більш високу смертність, хоча масштаби та точність ще потрібно визначити. Оцінки додаткового ризику летальних випадків, які може спричинити варіант B.1.1.7 у дослідженнях проведених Консультативною групою з питань загрози нових респіраторних вірусів, коливались від 7% до 271%.

Як більший ризик смертності вплине на людей? Основна оцінка полягає в тому, що B.1.1.7 має на 30-40% більше шансів спричинити летальні випадки. Вплив цього відносного ризику на людину буде критично залежати від її віку, загального стану здоров’я та багатьох інших факторів. Докази, розглянуті Консультативною групою з питань загрози нових респіраторних вірусів, свідчать про те, що штам B.1.1.7 варіативно збільшує рівень смертності у всіх вікових групах.

Патрік Валланс взяв за приклад чоловіків у віці 60 років. Середній ризик полягав у тому, що приблизно 10 з кожної тисячі хворих мають великі шанси померти від старої форми коронавірусу, тоді як цей показник відносно штаму B.1.1.7 становить 13 або 14 людей на тисячу інфікованих.

Для здорових дітей та молодих людей, які мають небагато шансів померти від COVID-19, додаткова летальність штаму B.1.1.7 мала б незначний вплив на їхній абсолютний ризик. І навпаки, B.1.1.7 має більші шанси спровокувати зростання кількості летальних випадків серед людей старше 80 років, які вже перебувають у зоні високого ризику.

Варто пам’ятати, що рівень смертності вже значно нижчий, ніж був під час першої хвилі пандемії, оскільки медичні працівники зараз краще орієнтуються в тому, як правильно лікувати пацієнтів із COVID-19. Навіть якщо новий варіант коронавірусу підвищує ризик смертності на 35%, він все одно буде нижчим, ніж це було під час першої хвилі пандемії, коли люди інфікувалися старою формою коронавірусу.

Однак, новий варіант B.1.1.7 не підвищує рівень смертності серед людей, які вже перебувають у лікарні з COVID-19, сказав професор епідеміології в Единбурзькому університеті Роуланд Као.

"Збільшення смертності є результатом того, що більше людей інфікуються та госпіталізуються", - сказав він.

Більш летальний варіант коронавірусу навряд чи змінить медичну дискусію щодо того, як розгортати програму вакцинації проти COVID-19. Для прикладу, британський уряд планує вакцинувати якомога більшу кількість людей першою дозою вакцини, навіть якщо їм доведеться чекати довгий проміжок часу до отримання другої дози щеплення.

Британська медична асоціація попросила скоротити період між першою та другою дозами максимум до шести тижнів для вакцини BioNTech / Pfizer. Але деякі аналітики вважають, що більш вірулентний штам B.1.1.7 робить ще важливішою вакцинацію вразливих людей якомога швидше. Чим більше людей захищено від B.1.1.7, тим менше можливостей у вірусу дестабілізувати ситуацію, резюмує видання.

У середині грудня британський уряд повідомив про поширення мутованого виду коронавірусу SARS-CoV-2: новий штам виявили в Лондоні і на Південному Сході Англії. Він вважається більш заразним.

Німецькі епідеміологи встановили, що перший відомий випадок новим штамом вірусу було зафіксовано ще в листопаді.

Першим в ЄС рішення про припинення авіасполучення з Британією ухвалили Нідерланди. 

«Британський» штам уже виявили в ІталіїДанії та інших європейських країнах, а також в Австралії, Південній Кореї, Йорданії, ОАЕ і ПАР.

7 грудня у Великій Британії розпочалася кампанія масової вакцинації проти коронавірусу. У першу чергу щепитимуть людей, старших за 80 років, і медичний персонал. Лондон замовив 40 мільйонів доз препарату Pfizer/BioNTech для вакцинації 20 мільйонів осіб.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі