Відступивши від Європейського Союзу після Brexit, Велика Британія хоче прив'язати себе ближче до США в небезпечному світі. План прем'єр-міністра Британії Бориса Джонсона щодо економічного, безпекового та дипломатичного майбутнього країни передбачає тісніші обійми Вашингтона. Джонсон намагається узгоджувати свою політику з президентом США Джо Байденом, пише The New York Times.
Прем'єр-міністр Борис Джонсон представив звіт огляду безпеки, оборони, розвитку та зовнішньої політики - як аргумент для його концепції «глобальної Британії». За його словами, Джонсон готовий допомогти адміністрації Байдена вирішити проблеми агресії Росії та Китаю.
"США будуть нашим найбільшим союзником і однозначно близьким партнером у галузі оборони, розвідки та безпеки. Ми будемо відстоювати власні цінності, а також свої інтереси", - сказав Джонсон у парламенті.
Британський прем'єр-міністр та його союзники довгий час стверджували, що Brexit визволить Британію і країна зможе діяти як вільна морська держава на світовій арені - концепцію, яку вони назвали "глобальною Британією". Новий звіт Джонсона був спробою більш чітко пояснити свою концепцію.
Кібербезпека, ядерне стримування та тиск на Китай, Росію та інших порушників прав людини - все це стане неминучими елементами майбутньої ролі Великої Британії на міжнародній арені, сказав Джонсон.
Серед його конкретних обіцянок: збільшення військових витрат на 32 млрд доларів, що включає підвищення ядерного арсеналу з 180 боєголовок до 260 та план розміщення свого нового авіаносця в Азії, який стане застереженням для Китаю разом із Військово-морським флотом США.
Але у звіті також можна побачити і обмеження, з якими зіштовхнулася Велика Британія після Brexit. Плани Джонсона мало говорять про співпрацю в галузі безпеки з Європейським Союзом, який залишається найбільшим торговельним партнером та економічним гігантом у сусідстві. З тих пір, як у січні Велика Британія та блок закріпили свій розкол торговельною угодою, політичні та дипломатичні зв'язки зіпсувалися, і відбулися перебої в торгівлі.
Відносини з Китаєм також погіршились, оскільки Джонсон обмежив доступ китайського телекомунікаційного гіганта Huawei до британської мережі 5G, а Китай прийняв закон про безпеку Гонконгу, колишньої британської колонії. Велика Британія запропонувала візи майже 300 тисячам жителів Гонконгу, які мають британські закордонні паспорти.
У звіті Британія характеризує Китай як "системного конкурента", що нагадує позицію американських чиновників. Доповідь вказує, що Росія залишається загрозою після того, як отруїла кілька людей смертоносним нервово-паралітичним агентом у Солсбері.
"Враховуючи наші відносини з іншими країнами, ми повинні звертатися до Америки. Для Байдена це велика можливість", - сказав колишній глава британського МЗС Саймон Фрейзер.
Критики заявляють, що деякі ініціативи Джонсона видаються грандіозними для країни, яка зараз є не найбільш потужною державою біля узбережжя Європи. Розміщення авіаносця в Азії відповідає імперському минулому Великої Британії, як і акцент уряду на відновленні своєї присутності в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Прем'єр-міністр взяв до відома цю критику, наполягаючи на тому, що "глобальна Британія - це не відображення старих зобов'язань, а його політичні рішення - це необхідність для безпеки та процвітання британського народу в найближчі десятиліття.
Уряд заявив, що інтерес Великої Британії до Азії не ностальгічний, а зосереджений на майбутньому. Джонсон запросив лідерів Австралії, Індії та Південної Кореї взяти участь у зустрічі на вищому рівні Групи 7, яку Велика Британія планує провести у Корнуолі в червні.
Джонсон збирається поїхати до Індії наступного місяця – це буде його перша закордонна поїздка з початку пандемії. Він також хоче приєднатися до угоди про Транстихоокеанське партнерство - торговельного пакту, від якого США відмовилися після вступу на посаду колишнього президента Дональда Трампа.
Закінчення терміну Трампа та вступ на посаду президента Байдена колись здавався несприятливим ризиком для Великої Британії. Адже на відміну від Трампа, Байден виступав проти Brexit і не виявляв зацікавленості в підписанні торговельної угоди з Великою Британією.
Але Джонсон наполегливо працював над отриманням прихильності Байдена, оголошуючи про політику щодо зміни клімату та глобальної системи охорони здоров’я, а також військові витрати, які співпадають з пріоритетами нового президента США.
У листопаді Велика Британія прийматиме кліматичний саміт Організації Об’єднаних Націй у Глазго, Шотландія. Очікується, що це дасть Байдену простір для демонстрації американської прихильності до Паризької кліматичної угоди. Британські військові витрати - це стимул для НАТО в той час, коли Байден також сподівається посилити альянс.
Але все ще є питання, які можуть розділити Велику Британію та США. Відсутність акценту на відносинах Британії з Європейським Союзом може розчарувати деяких представників адміністрації Байдена, які намагаються відродити міжнародну співпрацю після односторонньої політики років Трампа.
Рішення Великої Британії про розширення ядерного арсеналу також може спричинити напругу. В своєму останньому огляді оборони в 2015 році британський уряд розкрив кількість ракет і боєголовок, які він планував розміщувати на підводних човнах. У цьому огляді Велика Британія заявила, що більше не буде називати свої «оперативні запаси».
«Рішення про зниження рівня прозорості щодо британських ядерних запасів може не сподобатися для американських чиновників, які закликають до відкритості і подальшого прогресу в роззброєнні ядерної галузі. Таке рішення Британії більше сподобалося б Трампу, а не Байдену», - каже заступник генерального директора аналітичного центру в Лондоні Малкольм Чалмерс.
У грудні ЄС і Британія погодили умови торговельної угоди.
ZN.UA розібралося з умовами угоди і з тим, що буде з безвізовим режимом і умовами роботи в ЄС і Британії після Brexit.
Як відіб'ється Brexit на житті громадян Сполученого Королівства, читайте в матеріалі Олексія Коваля "Британці готуються до гіршого".