Боррель окреслив “мирний план” із десяти пунктів  для завершення ізраїльсько-палестинського конфлікту — Euractiv

Поділитися
Боррель окреслив “мирний план” із десяти пунктів  для завершення ізраїльсько-палестинського конфлікту — Euractiv © Getty Images
Однак неясно, чи будуть члени ЄС і країни регіону готові прийняти проект такого "мирного плану".

В ЄС розробили план із десяти пунктів для "надійного та всеосяжного вирішення" ізраїльсько-палестинського конфлікту, згідно з проектом документа, з яким ознайомилося Euractiv, хоча забезпечення підтримки ініціативи з боку країн Союзу та регіону буде важким завданням.

"З огляду на поточну ситуацію та попри очевидні труднощі і невизначеність, настав час готуватися до (всеосяжного) ізраїльсько-палестинського миру", - йдеться у вступі до проекту документа.

Пропозиція ЄС з'явилася напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн Союзу в понеділок, 22 січня, для обговорення ситуації у Секторі Гази та її ширших наслідків із деякими ключовими зацікавленими сторонами в регіоні.

Згідно з неофіційним документом, підготовленим дипломатичною службою ЄС, у ньому окреслено низку кроків, які можуть врешті-решт принести мир у Сектор Гази, створити незалежну палестинську державу, нормалізувати відносини між Ізраїлем та арабським світом і гарантувати довгострокову безпеку в регіоні.

Проект має на меті "розробити практичні пропозиції на основі узгодженого принципу, що тільки політичне, стійке, довгострокове вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту принесе мир обом народам і стабільність у регіоні", написав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель у супровідному листі до країн Союзу.

Спеціальний представник ЄС із питань близькосхідного мирного процесу Свен Купманс проводить попередні консультації з Єгиптом, Йорданією, Саудівською Аравією, Лігою арабських держав та іншими ключовими партнерами, "щоб знайти спільну мову для відродження мирного процесу".

Купманс також запропонував присвятити спеціальну зустріч обговоренню цього документа і консультацій з офіційними особами країн ЄС "при першій же можливості".

Майбутній мирний процес повинен привести до створення незалежної палестинської держави, що "живе пліч-о-пліч" з Ізраїлем, і "повної нормалізації" відносин між Ізраїлем і арабським світом, згідно з розробленим планом.

"Нереально припустити, що ізраїльтяни і палестинці в найближчому майбутньому безпосередньо візьмуть участь у двосторонніх мирних переговорах для досягнення всеосяжного миру, не кажучи вже про завершення таких переговорів, без активної міжнародної участі", - йдеться в документі.

"Палестинці потребуватимуть оновленої політичної альтернативи ХАМАС, в той час як ізраїльтянам необхідно буде знайти політичну волю для участі у змістовних переговорах щодо рішення про створення двох держав", - додається в документі.

Ключовим елементом майбутньої мирної дорожньої карти є "Підготовча мирна конференція" за участю ЄС, США, Єгипту, Йорданії, Саудівської Аравії, Ліги арабських держав та ООН.

Учасники будуть перебувати в постійному контакті з ізраїльськими і палестинськими офіційними особами "на кожному кроці і в будь-який час.

Сектор Газа і Західний берег річки Йордан будуть представлені Палестинською адміністрацією і Організацією визволення Палестини, а не ХАМАС, який керує анклавом з моменту його захоплення в 2007 році і визнаний терористичною організацією ЄС і США.

Мирна конференція матиме рік на розробку рамок мирного плану, враховуючи відгуки всіх залучених сторін. Після розробки план буде представлений "сторонам конфлікту" і буде використовуватися як основа для фінальних переговорів.

"Саме вони будуть вести переговори щодо остаточного тексту", - йдеться в документі.

"Важливим елементом мирного плану має стати розробка надійних гарантій безпеки для Ізраїлю і майбутньої незалежної палестинської держави за умови повного взаємного дипломатичного визнання та інтеграції Ізраїлю і Палестини в регіоні", - йдеться в пропозиції.

Також має бути максимально повно визначено, які регіональні та глобальні політичні і безпекові механізми, а також інші угоди і проекти стануть доступними в день, коли сторони укладуть мирну угоду.

Однак неясно, чи будуть члени ЄС і країни регіону готові прийняти проект такого мирного плану.

Країни ЄС разом зі Сполученими Штатами вважають, що створення палестинської держави залишається єдиним життєздатним способом забезпечення тривалого миру.

До нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року ЄС планував допомогти очолити нову мирну ініціативу на Близькому Сході, спрямовану на відновлення переговорів між Ізраїлем і палестинською стороною.

У вересні в Нью-Йорку в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН відбулася зустріч майже 50 міністрів закордонних справ з країн Європи та Близького Сходу, щоб розвинути цю ініціативу. Однак через війну у Секторі Гази ці плани довелося відкласти.

У листопаді минулого року Боррель також виклав проект рамок для післявоєнного Сектору Гази.

ЄС намагається узгодити єдину позицію щодо Сектору Гази, оскільки затяті прихильники Ізраїлю, такі як Німеччина, відкидають заклики до негайного припинення вогню, озвучені такими країнами, як Іспанія та Ірландія.

Європейський парламент на початку цього тижня закликав до "постійного припинення вогню", але заявив, що це має бути обумовлено звільненням заручників, захоплених бойовиками ХАМАС, а також повною демілітаризацією анклаву.

Загострення ситуації застало європейських чиновників і дипломатів зненацька, а неузгоджена реакція Європи протягом першого тижня війни у Секторі Гази вплинула на довіру до Союзу в регіоні.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі