The Guardian: Ізраїль і Палестина опинилися в найнебезпечнішій точці з 1948 року

Поділитися
The Guardian: Ізраїль і Палестина опинилися в найнебезпечнішій точці з 1948 року © EPA-EFE/ABIR SULTAN
Юваль Ной Гарарі вважає, що після атаки ХАМАСу може початися реванш війни, яка відбулася 75 років тому.

Ізраїль щойно пережив найгірший день у своїй історії. За один день було вбито більше мирних ізраїльтян, ніж усіх цивільних і солдатів, яких Ізраїль втратив у Синайській війні 1956 року, Шестиденній війні 1967 року і Другій ліванській війні 2006 року разом узятих.

«Історії і фотографії з території, яку захопив ХАМАС, жахливі. Багато моїх друзів і членів моєї родини постраждали від невимовних звірств. Це означає, що палестинці теж зараз перебувають у величезній небезпеці. Найпотужніша країна на Близькому Сході охоплена болем, страхом і гнівом. Я не маю ні знань, ні морального права говорити про те, як все виглядає з точки зору палестинців. Але в момент найбільшого болю Ізраїлю я хотів би попередити про те, як все виглядає з ізраїльського боку паркану», - пише в статті для The Guardian ізраїльський історик Юваль Ной Гарарі.

Він зауважує, що політика часто працює як науковий експеримент, що проводиться на мільйонах людей з невеликими етичними обмеженнями. Спочатку відбувається випробування якоїсь зміни: чи то збільшення бюджету соціального забезпечення, чи то обрання президента-популіста, чи то мирної пропозиції. Далі триває спостереження за результатами і ухвалення рішення, чи варто йти далі цим шляхом. Або ж курс змінюється і починається перевірка чогось іншого. Саме так протягом десятиліть розгортався ізраїльсько-палестинський конфлікт: методом спроб і помилок.

Під час мирного процесу в Осло в 1990-х роках Ізраїль дав миру шанс. Гарарі визнає, що з точки зору палестинців і деяких зовнішніх спостерігачів, ізраїльські мирні пропозиції були недостатніми і зарозумілими, але все ж це була найщедріша пропозиція, яку Ізраїль коли-небудь робив. Під час цього мирного процесу Ізраїль передав частковий контроль над Сектором Газа Палестинській автономії.

Результатом для ізраїльтян стала найгірша кампанія терору, яку вони переживали до того часу. Ізраїльтян досі переслідують спогади про життя на початку 2000-х років, коли щодня підривалися автобуси і ресторани. Ця кампанія терору вбила не лише сотні ізраїльських цивільних, але й мирний процес і ізраїльських лівих. Можливо, мирна пропозиція Ізраїлю була недостатньо щедрою. Але чи був тероризм єдиною можливою відповіддю?

Після провалу мирного процесу наступним експериментом Ізраїлю в Газі стало роз'єднання. У середині 2000-х років Ізраїль в односторонньому порядку відступив з усього Сектора Гази, демонтував усі поселення там і повернувся до міжнародно визнаного кордону до 1967 року. Щоправда, він продовжив часткову блокаду Сектора Гази і окупацію Західного берега річки Йордан. Але вихід з Гази все одно був дуже важливим кроком Ізраїлю, і ізраїльтяни з нетерпінням чекали, яким буде результат цього експерименту. Залишки ізраїльських лівих сподівалися, що палестинці зроблять чесну спробу перетворити Газу на процвітаюче і мирне місто-державу, близькосхідний Сінгапур, показавши світові і ізраїльським правим, на що здатні палестинці, коли їм дадуть можливість керувати собою.

Звичайно, важко побудувати Сінгапур в умовах часткової блокади. Але чесну спробу все ж можна було б зробити, і тоді ізраїльський уряд був би під більшим тиском як з боку іноземних держав, так і з боку ізраїльської громадськості, щоб зняти блокаду з Гази і досягти чесної угоди щодо Західного берега річки Йордан. Замість цього ХАМАС захопив Сектор Газа і перетворив його на терористичну базу, з якої здійснювалися постійні напади на ізраїльське цивільне населення. Черговий експеримент закінчився провалом.

Це повністю дискредитувало залишки ізраїльського лівого крила і привело до влади Беньяміна Нетаньягу і його уряди «яструбів». Нетаньяху став піонером ще одного експерименту. Оскільки мирне співіснування провалилося, він прийняв політику насильницького співіснування. Ізраїль і ХАМАС обмінювалися ударами щотижня, і майже щороку відбувалася велика військова операція, але протягом півтора десятиліття ізраїльське цивільне населення могло продовжувати жити в декількох сотнях метрів від баз ХАМАСу, розташованих по інший бік паркану. Навіть ізраїльські месіанські фанатики не виявляли особливого завзяття щодо ідеї повернення контролю над Сектором Гази, а праві сподівалися, що відповідальність, пов'язана з управлінням більш ніж 2 мільйонами людей, поступово стримуватиме ХАМАС.

Дійсно, багато хто з ізраїльських правих вважав ХАМАС кращим партнером, ніж Палестинську адміністрацію. Це було пов'язано з тим, що ізраїльські яструби хотіли продовжувати контролювати Західний берег річки Йордан і боялися мирної угоди.

«Здавалося, що ХАМАС пропонував ізраїльським правим найкращий з усіх можливих світів: звільнення Ізраїлю від необхідності керувати Сектором Газа, не роблячи жодних мирних пропозицій, які могли б послабити ізраїльський контроль над Західним берегом річки Йордан. День жаху, який щойно пережив Ізраїль, сигналізує про кінець експерименту Нетаньяху з насильницького співіснування», - вважає ізраїльський історик.

Що ж буде далі? Ніхто не знає напевно, але деякі голоси в Ізраїлі схиляються до того, щоб знову завоювати Сектор Газа або розбомбити його дощенту. Результатом такої політики може стати найгірша гуманітарна криза в регіоні з 1948 року. Особливо, якщо до бойових дій приєднаються «Хезболла» і палестинські сили на Західному березі річки Йордан. Тоді кількість загиблих може сягнути багатьох тисяч, а ще мільйони людей будуть змушені покинути свої домівки.

«По обидва боки паркану стоять релігійні фанатики, зациклені на божественних обітницях і війні 1948 року. Палестинці мріють змінити результат тієї війни. Єврейські фанатики, такі як міністр фінансів Бецалель Смотрич, попереджають навіть арабських громадян Ізраїлю, що «ви тут помилково, тому що Бен-Гуріон не закінчив роботу в 48-му і не вигнав вас». 2023 рік може дати можливість фанатикам з обох сторін реалізувати свої релігійні фантазії і повторити війну 1948 року з реваншем», - пише Гарарі.

Навіть якщо справа не дійде до таких крайнощів, нинішній конфлікт, швидше за все, заб'є останній цвях у труну ізраїльсько-палестинського мирного процесу. Кібуци вздовж кордону Гази були соціалістичними комунами і одними з найстійкіших бастіонів ізраїльської лівиці.

«Я знаю людей з цих кібуців, які після років майже щоденних ракетних обстрілів з боку Гази все ще трималися за надію на мир, немов за релігійний культ. Ці кібуци щойно були знищені, а деякі з останніх прихильників миру або вбиті, або ховають своїх близьких, або перебувають у заручниках у Газі. Наприклад, Вівіан Сільвер, активістка руху за мир з кібуцу Беері, яка роками перевозила хворих палестинців до ізраїльських лікарень, зникла безвісти і, ймовірно, перебуває в заручниках у Газі», - пояснює ізраїльський історик.

Те, що вже сталося, не можна виправити. Мертвих не повернути до життя, а особисті травми ніколи не загояться повністю. Але потрібно запобігти подальшій ескалації. Багато сил в регіоні в даний час очолюють безвідповідальні релігійні фанатики. Тому зовнішні сили повинні втрутитися для деескалації конфлікту.

Кожен, хто бажає миру, повинен однозначно засудити звірства ХАМАСу, чинити тиск на ХАМАС з метою негайного і безумовного звільнення всіх заручників, а також допомогти стримати «Хезболлу» і Іран, не дозволивши їм втрутитися. Це дало б ізраїльтянам трохи простору і крихітний промінчик надії.

По-друге, коаліція охочих: від США і ЄС до Саудівської Аравії і Палестинської автономії, - повинна забрати у ХАМАСу владу над Сектором Газа, відбудувати регіон і одночасно повністю роззброїти бойовиків, демілітаризувати Сектор Газа. Гарарі визнає, що шанси на те, що ці кроки будуть реалізовані, дуже малі. Але після нещодавніх жахіть більшість ізраїльтян не думають, що зможуть жити з чимось меншим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі