Haaretz: ХАМАС використав тактику з війни в Україні, і для Ізраїля це була несподіванка

Поділитися
Haaretz: ХАМАС використав тактику з війни в Україні, і для Ізраїля це була несподіванка © majalla.com
Бійці ісламістської групи вперше використали дрони для скидання бомб на танки і пости ЦАХАЛ, гірше те, що арсенал «Хезболли» ще більш сучасний.

Перший удар ХАМАС під час несподіваної атаки на Ізраїль було завдано невеликими, відносно дешевими безпілотниками, які пошкодили і вивели з ладу сучасні системи вартістю від кількох сотень тисяч до мільйонів доларів. Вперше бійці групи застосували такий підхід.

Також були використані саморобні БПЛА , схожі на ізраїльські Skylark, і парамоторні планери, на яких бійці перелетіли ізраїльські загорожі на кордоні. Ці засоби дозволили ХАМАСу подолати технологічну перевагу Ізраїлю і застати ЦАХАЛ зненацька, - пише ізраїльське видання Haaretz.

На одному відео, опублікованому ХАМАСом, видно, як дрон доставляє вибуховий пристрій на вежу системи спостереження на прикордонному паркані в Газі. Видання пояснює, що ці вежі - частина системи дистанційного ведення вогню, якою керують солдати з диспетчерського пункту. Її призначення - запобігти прориву через прикордонну загорожу. Через кілька хвилин після доставки пристрою на вежу лунає вибух.

На іншому відео видно, як безпілотник скидає ручну гранату з висоти кількох десятків метрів і вражає ізраїльських солдатів на території військової бази. Haaretz пише, що за допомогою БПЛА бійці ХАМАС змогли знищити щонайменше один танк Merkava Mark IV, який належить до найсучасніших і важкоброньованих бойових машин світу.

На думку видання, це було, можливо, найуспішнішим застосуванням безпілотників з боку ХАМАС. На відео видно, що система активного захисту танка Trophy була активована. Втім, вона розроблена для захисту бойової машини від протитанкових ракет, а не від бомб, які скидають з БПЛА.

«У 2000-х роках, коли інтерес до безпілотників, керованих за допомогою GPS, зріс, дехто застерігав, що збройні угруповання перетворять їх на «військово-повітряні сили для бідних». Ці побоювання ставали все більш реальними в міру того, як дрони набували популярності», - нагадує Haaretz.

Терористи ІДІЛ широко використовували бомби, які доставляли безпілотники, створюючи значну загрозу для сил, які воювали проти них в Іраку і Сирії. Після вторгнення Росії в Україну обидві сторони використовували невеликі дрони як місцеву альтернативу повітряним силам у зонах з інтенсивною протиповітряною обороною, застосовуючи їх як для атак, так і для спостереження. Ці безпілотники коштують кілька сотень доларів і оснащені спеціально модифікованими гранатами і саморобними вибуховими пристроями, які можуть знищувати транспортні засоби і навіть, за умови точного попадання, броньовані машини.

«Впродовж останнього десятиліття ми спостерігаємо зміну загроз з повітря», - каже старший науковий співробітник Інституту досліджень національної безпеки Ліран Антебі.

Вона зауважила, що тенденції, які почалися в країнах Близького Сходу, згодом були помічені в Україні, а тепер дійшли і до Гази. ЦАХАЛ використовує невеликі дрони для збору розвідданих і точних атак у населених пунктах. Але поряд зі спеціалізованими військовими системами все частіше використовуються і готові продукти, зокрема, це роблять такі групи, як ХАМАС і «Ісламський джихад».

У 2021 році був збитий безпілотник ХАМАС, що летів до Ізраїлю з Сектору Гази, а цього року ЦАХАЛ конфіскував 10 безпілотників, які намагалися ввести до Гази з ізраїльської території через контрольно-пропускний пункт «Ерез».

«Хезболла» також запустила кілька дронів різного рівня складності на територію Ізраїлю. Рік тому ЦАХАЛ перехопив три найсучасніші БПЛА цієї організації, коли вони летіли до газового родовища Каріш. У минулорічному матеріалі Haaretz детально описано широке використання «Хезболлою» безпілотників, подібних до тих, які використав ХАМАС у суботу, для збору розвідданих і, за необхідності, для атак.

«Ці системи настільки прості, що навіть дитина може вразити ціль. Все, що ми бачили в Україні, ми побачимо і тут. Ці системи просто виготовити. Все, що вам потрібно - це дрон, програмне забезпечення, яке ви можете завантажити, вибухівка і чорна ізоляційна стрічка», - пояснює Антебі.

Раніше вона вже писала про небезпеку, яку становлять саморобні дрони, попереджаючи, що прогалини в системах перехоплення не були належним чином усунені. Вона припустила, що такий недогляд міг виникнути через «високий рівень успішності перехоплювачів «Залізного купола» в попередніх оборонних дійях ЦАХАЛу на півдні країни».

На думку Антебі, зосередженість ізраїльської протиповітряної оборони на таких загрозах, як літаки і ракети, можна відкоригувати.

«Існують різні рівні захисту, і кожна загроза має своє рішення. Проблема з цими крихітними дронами полягає в тому, що їх важче виявити, навіть використовуючи різні технології, тому що вони повільніші, їхня площа для виявлення радарами менша, і тому з ними важче боротися сучасним системам. Але є інструменти, які можна застосувати до цих апаратів», - сказала експерт.

Ці технології включають методи глушіння GPS-приймачів безпілотників, якщо вони орієнтуються за допомогою супутникової навігації, і засоби для порушення зв'язку між безпілотниками і їхніми операторами. Існують також системи, призначені для збиття БПЛА за допомогою точного вогню, засоби радіоелектронної боротьби та інші безпілотники (як, наприклад, той, що був представлений в неділю компанією Israel Aerospace Industries).

«Однак вони не завжди забезпечують комплексне рішення, як «Залізний купол. Вони добре захищають об'єкти або невеликі території, але вони не здатні захистити великі території або мобільні сили. Тобто, якщо є танк, він не захищений, якщо тільки хтось постійно не спостерігає за небом над ним або якщо на ньому не встановлена система управління вогнем, яка може направити снаряд у точне місце розташування безпілотника», - пояснює Антебі.

Haaretz пише, що під час атаки у вихідні ХАМАС також застосував безпілотники-камікадзе Zawari, названі на честь інженера Мохаммеда аз-Заварі, який очолював програму ХАМАС з розробки БПЛА. Його вбили в Тунісі в 2016 році.

Окрім дронів, в масштабній атаці ХАМАС також використав парамоторні планери. Це дозволило терористам прорвати кордон з повітря і вбити цивільних на фестивалі біля Реїма. Антебі проводить паралелі між цим елементом атаки і «Ніччю планерів» 1987 року, коли терорист «Народного фронту визволення Палестини» використав планер, щоб проникнути в Ізраїль з півдня Лівану. Тоді йому вдалося вбити 6 солдатів Ізраїлю.

«Це використання цивільних, готових інструментів, переобладнаних для військових цілей, інструментів, до боротьби з якими ми менш підготовлені, які ми менш здатні ідентифікувати і де наша відповідь на них набагато нижча за якістю. Загроза з повітря змінилася. Не можна сказати, що ми не маємо технологічного рішення. Але нам потрібно інвестувати в розробку, виробництво і введення в експлуатацію цих рішень, а це відносно тривалий процес», - пояснила експерт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі