Більше третини населення світу живе під авторитарним правлінням — The Economist

Поділитися
Глобальна демократія продовжує занепадати.

Глобальна демократія продовжила стрімке падіння у 2021 році, згідно з останнім аналізом Індексу демократії компанії EIU. Щорічне дослідження, яке оцінює стан демократії в 167 країнах на основі п’яти показників — виборчий процес і політична різноманітність, функціонування уряду, участь у політичному житті, демократична політична культура та громадянські свободи, показує, що більше третини населення світу живуть під авторитарним правлінням, а лише 6,4% користуються перевагами повної демократії, пише The Economist.

Глобальна оцінка стану демократії впала з 5,37 до нового мінімуму – 5,28 з десяти. Єдине еквівалентне падіння з 2006 року було зафіксоване в 2010 році після світової фінансової кризи.

Україна 87 у рейтингу, з оцінкою демократії — 5, 57. Україна отримала статус «гібридної демократії».

Другий рік поспіль пандемія коронавірусу була найбільшим джерелом навантаження на демократичні свободи в усьому світі.

Через карантин і обмеження на поїздки громадянські свободи знову зазнали тиску як в розвинених демократіях, так і в авторитарних країнах.

Більшість, але не всі громадяни, приймали правила карантинних обмежень та розширення державних повноважень. Розрив спостерігався між тими, хто виступає за політику обережності, як-от карантин і обов’язкову вакцинацію, і тими, хто вороже ставиться до втручання держави та будь-яких обмежень особистих свобод.

На початку 2021 року протести, пов’язані з пандемією, відбулися щонайменше у 86 країнах світу.

Скандинавські країни продовжують домінувати у верхній частині рейтингу, а три країни Азії опинилися на іншому боці: Північна Корея вперше була витіснена з нижньої частини рейтингу внаслідок перевороту в М'янмі та повернення Талібану в Афганістані.

Але саме Латинська Америка зафіксувала найбільше падіння у рейтингу демократії у 2021 році. Слабка прихильність регіону до демократії дозволила неліберальним урядам процвітати, а насичений виборчий календар не завжди сприяв підтримці демократичних прав громадян.

Перемогу Педро Кастільо на виборах президента в Перу тижнями оскаржувала його суперниця Кейко Фухіморі, а вибори в Нікарагуа в листопаді були фактично «постановою». Чилі надали статус «недосконалої демократії» частково через низьку явку виборців, а Гаїті все ще перебуває в стані політичної кризи після вбивства президента Йовенела Моїсе.

Північна Америка показала дещо кращі результати. Незважаючи на «штурм Капітолію» та спроби колишнього президента США Дональда Трампа скасувати результати виборів, інавгурація Джо Байдена пройшла спокійно, а оцінка демократії Америки впала лише на 0,07 бала.

Канада зазнала більшого падіння демократії на 0,37 бала. Знову ж таки, пандемічні обмеження були основною причиною розчарування та невдоволення населення.

Згідно з дослідженням World Value Survey, яке використовується в деяких розділах опитування EIU, лише 10,4% канадців вважають, що мають «велику» свободу вибору та контролю. Більш тривожним є те, що 13,5% респондентів висловили підтримку військовому правлінню.

У звіті EIU визначено низку загроз для демократії у 2022 році та в майбутньому. Зниження індексу демократії Канади відображало невдоволення населення та поворот до недемократичних альтернатив.

Протести в Оттаві можуть передвіщати нові політичні потрясіння. Але найбільшим викликом західній моделі демократії в найближчі роки буде Китай. Після чотирьох десятиліть швидкого зростання це друга за величиною економіка світу. EIU прогнозує, що протягом десятиліття Китай випередить Америку. Пекін вже вважає стан американської демократії «катастрофічним», резюмує видання.

Правозахисники Freedom House попередили про "антидемократичний переворот" в Європі та Азії.  Сьогодні більшість країн перебувають в гіршому стані щодо демократії, ніж 10 років тому. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі