Бідні країни відстають у темпах постковідного відновлення — FT

Поділитися
Бідні країни відстають у темпах постковідного відновлення — FT © Reuters
Відновлення світової економіки все ще залишається занадто нестабільним.

Світовий банк попередив про те, що бідні країни значно відстають у відновленні після пандемії коронавірусу і можуть зіштовхнутися з ризиком потужного економічного занепаду, якщо постачання вакцин не буде налагоджено, а глобальна інфляція зростатиме, пише Financial Times.

Економіки, що розвиваються, особливо вразливі, оскільки підвищення цін та процентних ставок підриває їх здатність боротися з високим рівнем боргу, накопиченим під час коронавірусної кризи.

«Поки економіка розвинутого світу відновлюється, бідніші країни залишаються позаду, і ще багато чого потрібно зробити для того, щоб уникнути подальшого зростання людських та економічних жертв», - йдеться у щорічному звіті «Глобальні економічні перспективи».

«Більше того, відновлення не гарантоване: залишається ймовірність того, що додаткові хвилі COVID-19, подальші затримки вакцинації, підвищення рівня боргу або зростання інфляційного тиску спричинять невдачі», - додають аналітики.

У звіті вказано, що прогнозоване відновлення економічного зростання у всьому світі не може компенсувати шкоду, яку пандемія завдала найбіднішим країнам. Критичне зменшення доходів на душу населення, які приніс пандемічний 2020 рік, не будуть повністю компенсовані до 2022 року приблизно в двох третинах країн, що розвиваються і в 75 відсотках найбільш постраждалих економік.

За оцінками Світового банку, до кінця цього року близько ста мільйонів людей знову потраплять у крайню бідність.

«Глобально скоординовані зусилля є надзвичайно важливими для прискорення рівномірного розподілу вакцин та зменшення боргів, особливо для країн із низьким рівнем доходу», - сказав президент Світового банку Девід Малпасс.

У звіті наголошується на необхідності розширення справедливого розподілу вакцин як передумови для стійкого глобального відновлення.

Однак у звіті не згадувалося про виробництво вакцин або про питання щодо призупинення дії прав інтелектуальної власності фармацевтичними компаніями для подолання дефіциту препаратів.

Малпасс заявив, що Світовий банк не підтримує скасування прав інтелектуальної власності, оскільки це може поставити під загрозу витрати на подальші наукові дослідження та розробки.

«Світовий банк підтримує ліцензування та передачу технологій країнам, що розвиваються, для зміцнення поставок. Критичною частиною ланцюга поставок є створення технологій виробництва. Крім того, життєво важливо, щоб потоки досліджень та розробок продовжували збільшуватися, щоб ми могли створювати вакцини, які застосовуватимуться до нових варіантів коронавірусу», - сказав він.

Світовий банк вважає рекордний рівень боргу в усьому світі, особливо серед країн, що розвиваються, серйозною загрозою економічній стабільності. На думку аналітиків, світова фінансова система вразлива до раптового підвищення процентних ставок.

Зростання споживчих цін, ймовірно, перевищить очікування цього року в половині всіх країн, що розвиваються.

«Однак, якщо інфляційні очікування не справдяться, центральні банки можуть бути змушені посилити монетарну політику більше, ніж було б доречно», - попереджається у звіті.

Директор Групи перспективних проектів Світового банку Айхан Косе, яка аналізує зміни у світовій економіці, заявив, що більш висока інфляція може ускладнити політичний курс бідніших країн у найближчі місяці, оскільки деякі з них все ще покладаються на заходи експансивної підтримки для забезпечення тривалого відновлення.

«Економіки, що розвиваються, вразливі через їх рекордно високі борги. У разі зривів на ринку відтік капіталу може змусити їх посилити монетарну політику таким чином, що це придушить їхнє відновлення», - каже Айхан Косе.

Раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду Джеффрі Окамото заявила, що економіка в усіх країнах світу відновлюється швидше, ніж прогнозувалося раніше. Однак, за її словами, відновлення економіки йде нерівномірно в різних країнах. ВВП в більшості країн залишається істотно нижче докризових показників.

Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що МВФ має намір змінити прогнози для світової економіки на поточний рік в бік покращення. Позитивними факторами є нові заходи бюджетного стимулювання в США, а також просувається вакцинацію від COVID-19. 

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі