Новий американський лідер Джо Байден та Демократична партія США протягом останніх чотирьох років попереджали, що колишній президент Дональд Трамп був занадто поблажливий до Росії. Зараз адміністрація Байдена фактично уклала угоду з Москвою, продовживши на п'ять років основний договір про контроль над озброєнням. Продовження дії угоди дозволить США зосередитися на інших важливих питаннях, пише Bloomberg.
За президенства Трампа стратегія США полягала в тиску на Росію, щоб Кремль заморозив розробку ядерних боєголовок для систем озброєнь, які не передбачені договором, таких як артилерійські снаряди та ракети малої дальності. Колишній старший директор з питань відносин з Європою та Росією у Раді національної безпеки за президенства Трампа Райан Таллі вважає, що договір про обмеження озброєння був недосконалим, оскільки "накладає занадто багато обмежень на стратегічне озброєння США, тоді як Росія має більш вигідні умови".
Водночас Таллі заявив, що все-таки існує вигода від продовження дії договору ще на п'ять років, оскільки Москва отримає "менше можливостей витягувати поступки у США".
Така думка може звучати досить суперечливо, але в контексті ширшої політики США щодо Росії це має сенс. Затягнуті переговори про контроль над озброєнням могли б стати важелем впливу Росії в інших питаннях зовнішньої політики. Наприклад, якщо США будуть наполегливо вимагати звільнення політичних в'язнів Кремля або притягати Росію до відповідальності за втручання у справи України, тоді Москва могла б погрожувати відійти від договору про обмеження озброєння навіть попри те, що обмежити ядерний арсенал в інтересах обох країн.
Варіант цієї дилеми переслідував дипломатію адміністрації президента Барака Обами. Тоді США намагалися змусити Москву підтримати санкції проти Ірану (що в кінцевому підсумку Сполученим Штатам і вдалося зробити), однак адміністрація Обами в основному ігнорувала російську окупацію грузинської території. Тоді Обама також намагався «відмовити» Конгрес запроваджувати нові санкції проти російських чиновників, пов'язані з убивством російського юриста Сергія Магнітського.
На той час президентом Росії був Дмитро Медведєв, тоді адміністрація Обами помилково вважала, що може працювати з ним. Однак адміністрація Байдена навряд чи розраховує на співпрацю з президентом Володимиром Путіним.
Сам Байден сказав про це у своєму зверненні до Державного департаменту.
"Я чітко дав зрозуміти президенту Путіну, що відрізняюсь від свого попередника. Часи Сполучених Штатів, які закривали очі на агресивні дії Росії - закінчилися", - сказав Байден.
Це вітальний знак. Наразі адміністрація Байдена чекає на аналіз даних розвідки про російську політику, перш ніж оприлюднювати детальні ініціативи. Зокрема, Байдена цікавлять питання кібератак, втручання Росії в американські вибори та отруєння дисидента Олексія Навального.
Політика попередньої адміністрації часто суперечила твітам та публічним заявам колишнього президента. Попри приязнь самого Трампа до Путіна, його адміністрація дійсно була досить жорсткою щодо Кремля з деяких питань. Зокрема, вона виступала проти будівництва газопроводу між Німеччиною та Росією, чинила тиск на членів НАТО, щоб вони розширили фінансування власної оборони.
Бували випадки, коли Трамп відмовлявся слідувати порадам своїх урядових експертів. Зокрема, з’явилася інформація, що низка нових санкцій проти Росії внаслідок отруєння Навального чекала схвалення Трампа перед тим, як він покидав посаду. Команда Навального також надала адміністрації Байдена перелік корумпованих друзів Путіна, яких вона рекомендує внести до фінансового чорного списку.
Все це означає, що Байден має безліч варіантів реалізувати свою обіцяну жорстку політику проти Росії. Уникаючи затяжних переговорів із Москвою щодо контролю над озброєннями, новий американський президент позбавив Кремль потенційних важелів впливу, резюмує видання.
Під час своєї першої телефонної розмови президенти США та Росії Джо Байден та Владімір Путін фактично домовилися про те, що буде продовжено дію Договору про стратегічне наступальне озброєння. Про те, що згоди фактично досягнуто, заявила російська сторона.