Байден намагається застосовувати дипломатичний підхід до Ірану — Bloomberg

Поділитися
Байден намагається застосовувати дипломатичний підхід до Ірану — Bloomberg
Але режим вдається до ескалації, доки Байден пропонує вести переговори.

З моменту вступу на посаду нового президента США Джо Байдена регіональні довірені особи Ірану не гаяли часу. Нещодавно повстанці хусити в Ємені взяли на себе відповідальність за атаку безпілотника на аеропорт Абха в Саудівській Аравії; одного з найвидатніших критиків "Хезболли", журналіста Локмана Сліма, знайшли мертвим у своєму автомобілі в Лівані; в Іраку шиїтське угрупування підозрюють у нападі на військову базу СШАвсе це стало серйозними зовнішньополітичними викликами для Байдена, пише Bloomberg.

Це нагадує ситуацію зовнішньої політики США за часів колишнього президента Барака Обами. Поки американські дипломати вели переговори з Іраном про ядерну угоду 2015 року, довірені особи режиму вдавалися до силових методів. Після закінчення цих переговорів іранський генерал Касем Солеймані кинув виклик обмеженням поїздок ООН і поїхав до Москви для переговорів про власну угоду з Росією щодо захисту сирійського диктатора Башара Асада. Обама засудив цю ескалацію і направив свого держсекретаря з повідомленням та проханням про стриманість і припинення вогню, але зусилля не дали очікуваного результату.

Питання до Байдена полягає в тому, наскільки він готовий слідувати стратегії свого колишнього керівника Барака Обами, намагаючись відродити ядерну угоду, від якої його попередник Дональд Трамп відмовився у 2018 році. Час покаже, чи засвоїв Байден політичні помилки епохи Обами.

Для прикладу можна розглянути ракетні атаки цього тижня в Ербілі. Представники Байдена різко розкритикували цю ескалацію, в результаті якої загинув цивільний підрядник, а також були поранені американські військові. Однак США чекають результатів розслідування, перш ніж прямо звинуватити Іран.

"Ми підтримуємо наших іракських партнерів у їхніх зусиллях щодо розслідування цих нападів, незалежно від того, чи були вони здійснені Іраном, або ж угрупуваннями, які підтримує Іран", - заявив у вівторок представник Державного департаменту Нед Прайс.

Відносно невідома шиїтська група під назвою Сарая Авлія аль-Дам, або «Вартові крові», взяла на себе відповідальність за напади на Ербіль. Експерт з питань іракських збройних сил Майкл Найтс вважає, що ця група може бути причетна до Асаїба Аль Аль-Хака - фанатичного шиїтського ополчення, яке тероризує Ірак із 2000-х років. Не виключено, що Іран дійсно не має відношення до цих ракетних обстрілів, але іранський режим має достатній вплив на Асаїб Аль-аль-Хак, тому за потреби міг їм перешкодити.

Група, яку підтримує Іран, нещодавно здійснила значну ескалацію в Іраку. Що зробить Байден у відповідь?

Щонайменше, Байден повинен припинити будь-які зусилля щодо відновлення ядерної угоди, доки довірені особи Ірану «не заспокояться». Байден та його головні радники розглядають ядерну угоду як спосіб просування інтересів США шляхом тимчасового обмеження ядерних амбіцій Ірану. Іран також зацікавлений у припиненні дії санкцій, які США запровадили у 2018 році. Байден наразі має більше важелів впливу, ніж Іран.

Ще кращим варіантом для Байдена було б прийняти варіант політики свого попередника щодо іранських довірених осіб. Адміністрація колишнього президента Дональда Трампа не турбувалась різницею серед відгалужень, фракцій та ополчень, які Іран підтримував. Якби шиїтська група напала на американські війська в Іраку, США відповідно на це зреагували б. Трамп також був готовий до ескалації з метою стримування, як він зробив це трохи більше року тому після того, як ополченці ледь не захопили посольство США в Багдаді. Трамп санкціонував напади, в результаті яких загинув Сулеймані та іракський військовий Абу Махді аль-Мухандіс.

Байден, звичайно, не Трамп, і це добре. Але якщо новий американський президент хоче знизити напруженість у регіоні, він повинен переконати Іран та його довірених осіб, що США також можуть бути готовими до ескалації та відповіді на провокації. Якщо Іран зрозуміє, що провокації змусять США зняти санкції, тоді Байден ризикує повернути Близькому Сходу статус загрозливої нестабільності, резюмує видання.

В Іраку напали на ракетну базу США, шквал ракетного вогню приземлився поблизу американського об'єкта в місті Ірбіл, столиці автономного курдського регіону Іраку. В результаті нападу, у якому звинувачують шиїтське угрупування, пов’язане з Іраном, загинув один цивільний підрядник. Тегеран «дистанціювався» від цієї події, в той час як представники Байдена заявили у вівторок, що вони все ще працюють з іракськими колегами щодо встановлення витоків нападу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі