Багаті країни звинувачують у «кліматичному лицемірстві» — The Guardian

Поділитися
Середньостатистичний британець виробляє більше вуглецю за два дні, ніж житель Конго за весь рік.

У перші два дні січня середньостатистичний британець призвів до такого об’єму викидів вуглекислого газу, який житель Демократичної Республіки Конго продукує за рік, повідомляє The Guardian з посиланням на аналіз Центру глобального розвитку (CGD). 

Дослідження, яке підкреслює «велику енергетичну нерівність» між багатими і бідними країнами, показало, що кожен британець виробляє в 200 разів більше кліматичних викидів ніж громадянин Конго в середньому, тоді як американець — у 585 разів більше. До кінця січня кількість вуглецю, що є наслідком життєдіяльності жителя Великої Британії, перевищить річні викиди населення 30 країн із низьким і середнім рівнем доходу.

Політичний аналітик CGD Europe Юан Річі заявив, що причиною його дослідження стало «кліматичне лицемірство» західних країн, у тому числі Велика Британія та США, які пообіцяли припинити фінансування проектів з викопного палива в країнах, що розвиваються.

«На Cop26 була низка активних заяв багатих держав з приводу того, скільки ресурсів має піти на фінансування видобутку викопного палива в бідних країнах. Таке лицемірство привернуло мою увагу», – сказав Річі.

«Наш аналіз демонструє, що лише за кілька днів середньостатистичний британець виробляє більше кліматичних викидів, ніж жителі багатьох країн із низьким рівнем доходу за цілий рік. Було б жорстокою іронією, якби держави, причетність яких до проблеми найменша, не мали б доступу до енергетичної інфраструктури», – зазначає аналітик.

Декілька країн, у тому числі ті, що розвиваються, та фінансові установи підписали зобов’язання припинити державну підтримку міжнародних проектів з викопного палива. Однак ті ж самі держави зможуть продовжувати виробляти його вдома. 

У США є принаймні 24 незавершені проекти з викопного палива, що потенційно спричинять понад 1,6 гігатонн викидів парникових газів, тоді як Велика Британія ліцензує нові родовища нафти та газу в Північному морі.

У рамках аналізу дослідники використали дані Світового банку про викиди вуглекислого газу на душу населення для кожної країни, розподілені на рік. У такий спосіб вони визначили позначку, де громадяни Великої Британії та США перевищили споживання енергії людиною, яка живе в країні з низьким або середнім рівнем доходу. Близько 940 мільйонів жителів, переважно країн Африки на південь від Сахари, не мають доступу до електроенергії.

Лідери африканських країн, включно із президентом Нігерії Мухаммаду Бухарі та президентом Малаві Лазарусом Чаквера, заявили про необхідність переходу своїх країн до нульового рівня вуглецевих викидів за рахунок природного газу.

Міжнародна дослідницька мережа Energy for Growth Hub підрахувала, що якби 48 країн Африки, за винятком Південно-Африканської Республіки та кількох північноафриканських держав, збільшили споживання електроенергії за рахунок використання природного газу втричі, їхні викиди вуглецю становили б менше 1% від загальної світової кількості.

Директорка з енергетики та розвитку Каліфорнійського інституту в Берклі Віджая Рамачандран стверджує, що загальні заборони на проекти викопного палива в бідних країнах є «колоніальними» й лише закріплять бідність, тоді як мало вплинуть на зменшення світових викидів вуглекислого газу.

«Багатим країнам дуже легко накласти заборону на фінансування викопного палива у малозабезпечених, водночас збільшуючи власне споживання. Таке лицемірство є руйнівним для бідних держав, оскільки їм потрібен широкий спектр енергії для розвитку», – зазначає директорка. 

«Відомо, що відновлювані джерела енергії бувають непостійними і повинні підтримуватися іншими джерелами. Говорити африканським країнам, що їм просто потрібна сонячна енергія, абсолютно дволико й колоніально», – вважає Рамачандран.

Директорка з досліджень Energy for Growth Hub Роуз Мутісо сказала, що дослідження CGD слід використовувати для обговорень відповідальності за кліматичну кризу.

«Вирішення кліматичної кризи в середньостроковій перспективі є обов’язком країн з високими викидами вуглецю не тільки тому, що вони спричинили цю проблему, але й через те, що саме там викиди зосереджені», – говорить Мутісо, яка є кенійкою.

«Каліфорнійська індустрія відеоігор використовує більше енергії, ніж цілі африканські країни. У Каліфорнії не можуть прожити без відеоігор чи кондиціонерів, однак стурбованість викликає те, що африканські країни розвиваються та споживають більше. Для нас, африканців, дуже важливо не піддавати сумніву право на розвиток. Усі ці десятиліття експлуатації та гальмування – заборгованість перед нами», – заявляє Роуз.

Мутісо процитувала дослідження 2019 року, згідно з яким потреба в електроенергії лише в Каліфорнії зросте з 5 ТВт-год (терават-годин) у 2011 році до 11 ТВт-год до 2021 року, що дорівнює загальному рівню споживання Шрі-Ланки.

Європейська комісія 1 січня направила країнам Євросоюзу проект постанови, у якому запропонувала визнати атомну енергетику та газ екологічно безпечними джерелами енергії, повідомляє Deutsche Welle.

Згідно з пропозицією Єврокомісії, інвестиції в атомні електростанції можна схвалювати лише за умови, що вони гарантують заховання радіоактивних відходів, а їх будівництво було узгоджене до 2045 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі