Рівень хімічного забруднення планети перетнув критичну межу. Показники забруднення, які охоплюють планету, загрожують стабільності глобальних екосистем, від яких залежить життя людства, пише The Guardian.
За словами вчених, пластик викликає особливе занепокоєння, а також 350 тисяч різних синтетичних хімічних речовин, включаючи пестициди, промислові відходи та антибіотики. Забруднення пластиком зараз зустрічається від вершини Евересту до найглибших океанів, а деякі токсичні хімічні речовини, такі як поліхлоровані дифеніли (ПХД), «довговічні» та широко поширені.
У дослідженні вчені зробили висновок, що хімічне забруднення перетнуло критичну точку, в якій антропогенні зміни Землі виштовхують планету за межі стабільного середовища.
Хімічне забруднення загрожує системам Землі, пошкоджуючи біологічні та фізичні процеси, які лежать в основі всього живого. Наприклад, пестициди знищують багатьох комах, які є основоположними для всіх екосистем.
«З 1950 року виробництво хімікатів зросло у п’ятдесят разів, і, за прогнозами, до 2050 року воно потроїться. Темпи, з якими людство виробляє і викидає нові хімічні речовини в навколишнє середовище, не узгоджуються з безпечними рівнями», – сказала кандидат наук і науковий співробітник Стокгольмського центру стійкості (SRC) Патрісія Вілларубія-Гомес.
«Протягом тривалого часу люди знали, що хімічне забруднення – це погано. Але вони не замислювалися про це на глобальному рівні. Нове дослідження вносить хімічне забруднення, особливо пластик, у історію про те, як люди змінюють планету», - каже головний науковий співробітник SRC Сара Корнелл.
За словами вчених, деякі загрози, такі як хімічні речовини хлорфторвуглеводні (CFC), які руйнують озоновий шар, і його захист від шкідливих ультрафіолетових променів, сприймалися людьми більш серйозно.
Визначення того, чи хімічне забруднення перетнуло критичну межу, є складним, оскільки не існує базової лінії, на відміну від кліматичної кризи та доіндустріального рівня CO2 в атмосфері. Існує також величезна кількість зареєстрованих для використання хімічних сполук – близько 350 тисяч, і лише крихітна частина з них була проаналізована на предмет небезпеки.
Тому дослідження використовувало комбінацію різних вимірювань для оцінки ситуації. Серед них швидкість виробництва хімічних речовин, яка швидко зростає, і їх викид у навколишнє середовище, що відбувається набагато швидше, ніж здатність органів влади відстежувати вплив на екологію.
Вчені визнали, що дані були обмежені в багатьох аспектах, але заявили, що вага доказів свідчить про перетин критичної точки.
«Існують докази того, що на кожному кроці все йде у неправильному напрямку. Наприклад, загальна маса пластику зараз перевищує загальну масу всіх живих ссавців. Для мене це досить чітка ознака того, що ми перетнули межу. У нас проблеми, але є речі, які ми можемо зробити, щоб частково виправити це», — сказала професор Бетані Карні Альмрот з Університету Гетеборга.
«Перехід до циркулярної економіки дійсно важливий. Це означає повторне використання матеріалів і продуктів, а не витрачання їх даремно», - додає Вільярубія-Гомес.
Дослідники стверджують, що потрібне посилене регулювання та фіксоване обмеження на виробництво і випуск хімічних речовин, точно так само, як вуглецева нейтральність спрямована на зменшення викидів парникових газів.
Зростають заклики до міжнародних дій щодо обмеження хімічного забруднення планети, включаючи створення глобального наукового органу з хімічного забруднення, подібного до Міжурядової групи експертів зі зміни клімату.
«Зростання хімічного навантаження на навколишнє середовище є широким і підступним. Навіть якщо токсичну дію окремих хімічних речовин важко виявити, це не означає, що сукупний ефект буде незначним», - каже професор Ієн Бойд з Університету Сент-Ендрюса.
«Нинішній науковий «регламент» не призначений для виявлення або розуміння цих ефектів. Ми відносно сліпі до того, що відбувається в результаті. У ситуації, коли ми маємо низький рівень наукової впевненості щодо наслідків, існує потреба в більш обережному підході до нових хімічних речовин і їх кількості, що викидається в навколишнє середовище», - додає вчений.
Бойд попередив, що припущення регуляторних органів у всьому світі про безпечність використання пестицидів у промислових масштабах у різних ландшафтах було помилковим.
Критична межа хімічного забруднення планети є однією із низки тривожних тенденцій, таких, як – глобальне потепління, знищення дикої природи, втрата біорізноманіття та надмірне забруднення азотом і фосфором, кажуть вчені.
Американські вчені підсумовували дані щодо співвідношення ізотопів різних елементів у морських відкладах за останні 24 тисячі років. В результаті вони дійшли висновку, що сучасне потепління клімату стало найшвидшою його зміною за кілька десятків тисяч років.
Вчені з Німеччини та США заявили про те, що наслідки глобального потепління відчуваються по всьому світу і вже торкнулися переважної більшості жителів Землі. За їхніми даними, наслідки зміни клімату відчувають уже 85% мешканців планети.