Американські вчені підсумовували дані щодо співвідношення ізотопів різних елементів у морських відкладах за останні 24 тисячі років. В результаті вони дійшли висновку, що сучасне потепління клімату стало найшвидшою його зміною за кілька десятків тисяч років, повідомляє Naked science.
Співвідношення ізотопів дозволили визначити швидкість та розмах зміни температур за вказаний період. Виявилося, що льодовиковий період був ще холоднішим, ніж вважалося. Середня температура планети тоді становила близько семи градусів Цельсія.
Вчені відзначають, що до XVIII століття на планеті було на 7,0 ± 1,0 градусів Цельсія тепліше, ніж 24 тисячі років тому, на піку минулого заледеніння. Ця оцінка відрізняється від колишніх, згідно з якими льодовиковий період був лише на шість градусів Цельсія холодніший за доіндустріальну епоху.
Різниця може здатися невеликою, але вона є значною. Сім градусів Цельсія близькі до стану «Землі-сніжка», повного заледеніння у всіх зонах, включаючи тропічні.
Ще один висновок роботи полягає в тому, що з 9,5 тисяч років тому і до XVIII століття йшло повільне, але явне потепління - на 0,5 градуса Цельсія. Досі вважалося, що чотири-дев'ять тисяч років тому на планеті був голоценовий кліматичний оптимум з температурами на градус вищими за нинішні. Саме цим пояснювали той факт, що тайга на той час доходила до Північного льодовитого океану, а тундра не існувала. Ним же пояснювали те, що на місці пустелі Сахари знаходилися великі савани, які нині перетворилися на піски.
Якщо дані нової роботи вірні, то тепліша північ Євразії та волога Сахара пояснюються іншими причинами, які поки невідомі. Нічого, що могло пояснити це, автори не пропонують.
Крім того, вчені стверджують, що зростання глобальних температур на один градус за останні 100 років – найшвидша зміна клімату за останні 24 тисячі років. До цього вчені вважали, що після падіння комети на планету 12800 років тому температури змінювалися швидше, ніж зараз.
Наприклад, це випливає з того, що буквально за лічені десятки років рослинність Західної Європи, яка до того нагадувала сучасну, раптово змінилася на тундрову. Якщо нова робота вірна, виходить, зміни температур у світі загалом у цьому періоді були незначними. Як це стикується з лавиноподібним падінням температур у Європі та Північній Америці – дослідники не пояснюють.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Вчені з Німеччини та США заявили про те, що наслідки глобального потепління відчуваються по всьому світу і вже торкнулися переважної більшості жителів Землі. За їхніми даними, наслідки зміни клімату відчувають уже 85% мешканців планети.