Авторитарний режим не зможе залякати протестувальників у Білорусі — FT

Поділитися
Авторитарний режим не зможе залякати протестувальників у Білорусі — FT © 24 канал
Попри залякування з боку силовиків, акції протесту все ще проходять кожні вихідні в Мінську.

Тисячі людей все ще виходять на вулиці в Білорусі через кілька місяців після виборів президента, намагаючись звільнити країну від авторитарного режиму Олександра Лукашенко. Коли білоруси вперше бачили гранати на вулицях Мінська, вони були шоковані. Але після місяців протестів та дедалі жорстокіших репресій з боку білоруських сил безпеки до протестувальників, жителі країни вже починають звикати до нової реальності, пише Financial Times.

Розгнівані заявою Лукашенко про його беззаперечну перемогу на президентських виборах у серпні, сотні тисяч білорусів виходять на вулиці з протестами протягом майже чотирьох місяців, вимагаючи його відставки. Попри те, що останнім часом найбільшу увагу міжнародної спільноти здобули друга хвиля пандемії коронавірусу та вибори в США, протести є найсерйознішим викликом, з яким зіштовхнувся Лукашенко за 26 років перебування при владі.

У розпал протестів у серпні, коли білоруси вийшли на вулиці, деяким опонентам Лукашенка ненадовго здалося можливим, що 66-річний президент може дійсно втратити свою посаду.

А з настанням зими, режим Лукашенка заходить у глухий кут. ЄС, Велика Британія та США запровадили санкції проти Лукашенко та інших білоруських чиновників у зв'язку з виборами та застосуванням сили проти протестувальників. Але підтримка російського колеги Володимира Путіна на піку протестів допомогла Лукашенку триматися при владі, і після короткого затишшя сили безпеки розпочали агресивну кампанію з залякування протестувальників.

«Спочатку ми були дуже оптимістичними, оскільки думали, що за кілька днів чи тижнів відбудеться революція. Тепер усі розуміють, що це займе більше часу. Ми були шоковані насильством з боку міліції», - кажуть протестувальники.

Окрім гранат, поліція застосовувала водяні гармати та побиття для стримування протестувальників. Тисячі людей були заарештовані, а один із протестувальників Роман Бондаренко помер після того, як його побили силовики. Також авторитарний режим веде активну боротьбу з представниками незалежних ЗМІ в Білорусі.

«Це не просто випадкове насильство над людьми. І це насильство стосується не лише людей, які беруть активну участь у протестах. Ви можете піти в супермаркет, вийти зі своєї квартири, і якщо випадково пройдете повз акцію протесту, вас можуть побити або затримати, поранити або навіть вбити. Режим просто хоче, щоб ці акції протесту припинилися. Але авторитарний режим не розуміє, що протести не зникнуть зі свідомості людей», - кажуть протестувальники.

Попри залякування з боку силовиків, акції протесту все ще проходять кожні вихідні в Мінську - тисячі людей приєдналися до останнього раунду демонстрацій, які пройшли в багатьох районах столиці в неділю, однак, в деяких містах жорстокість репресій змогла отримати «охолоджувальний ефект».

"Це дійсно страшно. Я не пам’ятаю, коли я останній раз ходила до центру міста в неділю. Я просто намагаюся уникати цієї території», - сказала вчителька з Могилева Лена Василькова.

Режим Лукашенка також погрожує організаціям, створеним для допомоги людям, які стали жертвами репресій влади.

У серпні менеджер проектів із Лондона Олексій Леончик розпочав краудфандингову кампанію, яка змогла зібрати понад 3,5 млн доларів на підтримку білорусів, оштрафованих або поранених під час протестів. Минулого місяця Леончик почав отримувати повідомлення про те, що рахунки кампанії заморожені.

Причина виявилася простою: авторитарний уряд стверджував, що замість допомоги жертвам жорстокості Леончик платив людям за участь в акціях протесту за вказівкою опозиційної лідерки Світлани Тихановської.

"Я завжди знав, що вони щось придумають. Але я не очікував, що вони запропонують подібне виправдання, і фактично вкрадуть зібрані гроші", - сказав Леончик.

“Деякі люди залишаються вдома, бо вважають, що потрібно дочекатися весни. . . Але більшість розуміє, що нам все одно потрібно виходити на вулиці. Тільки так ми можемо показати світові, що відбувається», - кажуть протестувальники.

Попри репресії, опоненти Лукашенка не готові здаватися. Якщо вуличні протести втратять свою силу, люди знайдуть інші способи висловити свій гнів. Білоруси не зупиняться, поки не зруйнують авторитарний режим, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі