Автократи у всьому світі будуть наслідувати Путіна, якщо Захід піде на поступки РФ — FT

Поділитися
Автократи у всьому світі будуть наслідувати Путіна, якщо Захід піде на поступки РФ — FT © unsplash/donfontijn
Якщо Путін переможе, його агресивний стиль влади отримає нових послідовників.

Західний світ може розділитися відносно того, що робити з агресивною політикою президента РФ Владіміра Путіна. Але не викликає сумнівів те, що очільник Кремля — «негативний персонаж» у цій конкретній драмі, пише Financial Times.

Однією з найбільш показових і депресивних рис міжнародної політики є існування «культу Путіна». Існує група світових лідерів і впливових політичних діячів, які захоплюються очільником Кремля. Його «фан-клуб» має глобальні масштаби, охоплюючи Азію, Близький Схід, Америку та Європу.

«У світі є попит на особливо рішучих лідерів. Росія Путіна була відправною точкою», - заявив у 2018 році прес-секретар очільника Кремля Дмитро Пєсков.

Коли Путін вперше став лідером Росії в 1999-2000 роках, він виглядав як аномалія — націоналіст в епоху технократичних глобалістів. Колишній канцлер Німеччини Ангела Меркель одного разу припустила, що Путін намагається застосовувати політичні методи 19 століття до іншої епохи.

Російський президент привернув увагу автократів, які захоплюються його безжальністю та готовністю до насильства, а також непокорою «політичній коректності» та агресивним стилем керівництва.

«Путін — докомуністичний лідер. Він вважає себе царем», - сказав аналітик Дмитро Тренін.

Одна велика небезпека нинішньої кризи на кордоні України полягає в тому, що якщо Путін отримає перемогу, його стиль керівництва здобуде ще більший авторитет і буде наслідуватися у всьому світі. Захоплення території, військові погрози та вбивства виглядатимуть як прийоми переможця.

Путін вже став зразком для нового покоління автократичних лідерів і популістів, у тому числі в Європі та США. Колишньому американському президенту Дональду Трампу довелося стримано ставитися до своєї прихильності до Путіна. Але деякі з найближчих помічників колишнього президента США були більш відкритими.

«Він приймає рішення і швидко виконує їх. Це те, що ви називаєте лідерством», - заявив у 2014 році після анексії Криму колишній адвокат Трампа Руді Джуліані.

Під час нинішньої кризи навколо України відомий коментатор Fox News Такер Карлсон фактично відкрито підтримував Путіна.

Прем’єр-міністр Угорщини і борець за «неліберальну демократію» в ЄС Віктор Орбан їде з візитом до Путіна. У минулому Орбан стверджував, що ЄС має визнати, що «Путін знову зробив свою країну великою».

Серед інших відомих шанувальників Путіна в Західній Європі – активний прихильник Brexit Найджел Фарадж і колишній міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні.

«Те, як він зіграв у Сирії. Блискуче», - прокоментував відправку Путіним військ на Близький Схід Фарадж.

«Фан-клуб» Путіна поширюється на Азію та Близький Схід. Лідер Філіппін Родріго Дутерте, якого звинувачують у спонсоруванні «загонів смерті» під час свого перебування на посаді президента, також є одним із прихильників очільника Кремля. Коли Дутерте запитали, яким світовим лідером він найбільше захоплюється, той назвав Путіна.

Колишній прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу неодноразово здійснював візити до Росії, щоб обговорити геополітику з Путіним. У його передвиборній кампанії 2019 року був плакат, на якому ізраїльський лідер тисне руку Путіну під гаслом «Нетаньяху: у своїй лізі».

Путін пов'язаний з автократами в інших країнах Близького Сходу. Він подарував президенту Єгипту Абделю Фаттаху ас-Сісі автомат Калашникова. Абдель Фаттах ас-Сісі, чиї силовики вбили сотні демонстрантів на вулицях Єгипту, був у захваті від подарунка.

Наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед бен Салман є ще одним прихильником Путіна. Коли він прийшов до влади, деякі політики говорили про його прихильність до Путіна.

Пізніше наслідного принца звинуватили в замовленні вбивства журналіста Джамаля Хашоггі. Якийсь час здавалося, що Мохаммед бен Салман ризикує стати міжнародним вигнанцем. Але Путін підтримав його у клубі світових лідерів.

Пізніше самого Путіна звинуватили у причетності до спроби вбивства російського опозиціонера Алєксєя Навального.

Автократи поділяють схильність Путіна до насильства та його зневагу до прав людини. Тому нинішнє протистояння між Росією та Заходом стосується не лише України. Результат кризи також може визначити тон світової політики. Якщо Путін переможе, його бандитський стиль керівництва буде виглядати як хвиля майбутнього, резюмує видання.

Чи готові американці і європейці пожертвувати Україною задля поліпшення відносин із Росією? Наскільки важливо для них підтримати Україну? Чи згодні вони послати війська на захист нашої країни у разі нового російського вторгнення? Чи хочуть бачити Україну в ЄС і НАТО? Відповіді на ці та інші запитання дало розлоге соціологічне дослідження, недавно проведене у США, Канаді, Великій Британії, Німеччині, Франції, Польщі. Його результати аналізує Тетяна Силіна у статті «Чи готовий Захід захищати Україну від Путіна? Що кажуть у шістьох провідних країнах».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі