Суперництво з Китаєм ускладнює стратегію Байдена на Близькому Сході — Bloomberg

Поділитися
Суперництво з Китаєм ускладнює стратегію Байдена на Близькому Сході — Bloomberg © InkDropCreative / depositphotos
Підтримка Китаю посилила впевненість Ірану і збільшила нестабільність у регіоні.

Одним з головних геополітичних пріоритетів президента Джо Байдена є зменшення впливу США на Близькому Сході, щоб зосередитися на Китаї. Однак це виявилося набагато важче, ніж він очікував. Наближення великої регіональної війни свідчить про те, що одним з глибших, хоча й непрямих, чинників погіршення ситуації на Близькому Сході є глобальне поширення суперництва між США та Китаєм.

Найважливіше те, що поворот Америки до Східної Азії змінив стратегічні розрахунки Ірану, а реакція Пекіна на ескалацію американсько-китайського суперництва призвела до значного збільшення його підтримки Тегерану. Ці дві важливі події зробили Близький Схід більш нестабільним і схильним до конфліктів, вважає Мінсін Пей, професор державного управління в Коледжі Клермонт Мак-Кенна.

Недвозначна і послідовна заява Вашингтона про те, що Китай є головним стратегічним пріоритетом Америки, швидше за все, переконала іранських лідерів у тому, що США тепер набагато менше бажають вступати з ними у прямий військовий конфлікт. Війна з Іраном може затягнути США на другорядний театр воєнних дій і змусити їх відволікти увагу і ресурси від Китаю (військові дії в Україні й напруженість у відносинах між США і Росією також посилили позиції Ірану).

"Оскільки посилення китайсько-американського суперництва обмежує свободу дій Вашингтона на Близькому Сході, Іран відчуває, що може дозволити собі бути більш агресивним, не турбуючись про реакцію США", — зазначає професор.

Безпосередні наслідки нового іранського мислення стали зрозумілішими після жорстокої терористичної атаки ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня. Хоча немає жодних доказів прямої участі Ірану в цьому нападі, дві його регіональні маріонетки, "Хезболла" в Лівані й хусити в Ємені, ймовірно, не розпочали б подальші військові дії проти Ізраїля без дозволу Тегерана.

Зростаюча економічна і дипломатична підтримка з боку Китаю також зміцнила іранський режим. У березні 2021 року Пекін і Тегеран підписали угоду про економічне співробітництво на суму 400 мільярдів доларів протягом 25 років.

Китай став найбільшим покупцем іранської нафти. А китайсько-іранська військова співпраця вийшла на новий рівень, зважаючи на часті візити вищих посадових осіб оборонного відомства і спільні військово-морські навчання поблизу Ірану у 2022 і 2023 роках.

На сьогодні Китай, схоже, отримав значну вигоду від потрясінь на Близькому Сході. Через свої сильні зобов'язання перед Ізраїлем Вашингтон був змушений приділяти регіону величезну увагу і ресурси.

"Очевидно, що чим довше поточна криза відволікатиме США, тим краще для Китаю. Найбільш бажаною ситуацією для Китаю є постійна висока напруженість, яка не призведе до регіональної війни. Ескалація, яка порушить постачання нафти та експорт Китаю, є набагато менш привабливою", — повідомляє Пей.

Більше про відносини між США та Китаєм читайте у статті Віктора Константинова "Холодна війна. Чи буде перемир'я між США та Китаєм".


 
 

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі