Найманцями у Сирію їдуть переважно проросійські бойовики, які до цього воювали на сході України у складі незаконних збройних формувань "Л-ДНР". Проте журналісти, які давно досліджують діяльність ПВК, стверджують: там є українці не лише з окупованих бойовиками територій Донбасу.
"Зустрівшись з пацанами, які звільняли Пальміру, я почув таку подробицю, що під час звільнення Пальміри загинуло 11 українців. Знову уточнювальне запитання: це громадяни України з території, контрольованої так званими "ЛНР" і "ДНР"? Ні, це з глибинної частини України. Люди, які мали в Україні якісь проблеми з законом, зникли в Росії і знайшли притулок у так званій "ПВК Вагнера", – розповідає журналіст видання "Новая газета" Ірек Муртазін.
Крім того, за твердженнями журналістів, у складі колони, яку розбили сили коаліції, нібито була ціла група вихідців із України. Бойовики, чиї знайомі стали очевидцями події і вже давно є найманцями "ПВК Вагнера", розповіли про групу осіб із назвою "Карпати". Про подробиці завдань цієї групи в інтерв'ю сепаратистським медіа розповів бойовик терористичного угруповання "ДНР" Михайло Полинков .
"Це атакуюче ядро. Людей, які мають досвід бойових дій на Донбасі, посилають в найбільшу "дупу". Ось вони йдуть першими – "Карпати – Весна". Я не знаю чому, але їх завжди, як гарматне м'ясо, першими посилають", – зазначив він.
У Службі безпеки України журналістам підтвердили існування такої групи. У співробітників СБУ є персональні дані майже двох тисяч найманців "ПВК Вагнера". А кількість ідентифікованих українців у ній сягає майже 40 осіб.
"У Службі безпеки України є інформація, що під час формування контингенту так званої "ПВК Вагнера" для спрямування до Сирії окрему групу осіб складали саме вихідці з України, які умовно отримали позначення як група "Карпати", – розповів керівник апарату голови СБУ Ігор Гуськов.
Російське видання "Фонтанка", яке вже кілька років досліджує діяльність так званої "групи Вагнера", наголошує на тому, що підрозділ "Карпати" створювався для диверсій в тилу Збройних сил України. Проте підготовка найманців виявилася заслабкою, їхні керівники від цієї ідеї відмовилися та переправили підрозділ до Сирії.
"У 2017 році група була розгорнута у підрозділ "Весна" (за позивним командира), його чисельність доведена до 100–150 осіб. Крім українців, до групи увійшли жителі "козачих" регіонів Росії і п'ятнадцять-двадцять уродженців Чечні", – йдеться у матеріалі видання.
Українські волонтери з проекту "Іхтамнєт_м0209", яке також вивчають діяльність "ПВК Вагнера" в Україні та Сирії, наприкінці січня опублікували рапорт командира роти "вагнерівців". У ньому йдеться про те, що в районі сирійської Пальміри через помилку командира відділення безпілотної розвідки російська артилерія обстріляла своїх же бійців. Унаслідок цього артобстрілу загинув українець Едуард Приходько. Загибель найманця підтвердили в СБ України.
"Ми констатуємо смерть Приходька, коли відбувався черговий штурм Пальміри", – наголосив Ігор Гуськов.
Крім Приходька у спецслужби є перевірені дані про загибель трьох громадян України в Сирії в період з березня по квітень 2016 року.
1. Приходько Едуард Євгенович, позивний "Боцман", 48 років. Мешканець окупованої Горлівки, воював в Донбасі на боці "Л-ДНР". Загинув у районі Пальміри 8 березня 2016 року.
2. Конашенков Олександр Сергійович, позивний "Конан", 27 років. Уродженець Новогродівки, воював в Донбасі в лавах бойовиків. Особистий номер в "ПВК Вагнера": М-1349. Загинув у районі Пальміри 12 березня 2016 року.
3. Кияшко Олександр Ігорович, позивний "Кеша", 23 роки. Мешканець окупованого Донецька, воював в Донбасі у складі "Л-ДНР". Загинув у районі Латакії 8 квітня 2016 року.
"Ми фіксуємо дуже багато осіб, які брали участь на боці НЗФ. І вихідці є не лише з тимчасово окупованої частини (Донбасу – ред.). Наприклад, є вихідці з Маріуполя", – зауважує Гуськов.
Раніше телеканал CBS із посиланням на джерела в Пентагоні повідомив про те, що 7 лютого авіація США завдала удару по силах сирійського диктатора Башара Асада, серед яких були російські найманці.
Удар був нанесений після бойового зіткнення урядових військ з підрозділами Демократичних сил Сирії через контроль над нафтовими родовищами.
За даними видання Bloomberg, унаслідок авіаудару були знищені понад 200 бойовиків "ПВК Вагнера", яку контролюють спецслужби РФ.
У понеділок, 12 лютого, дослідницька організація Conflict Intelligence Team оприлюднила перші дані загиблих російських військових. Родичі та знайомі російських найманців із "ПВК Вагнера" підтвердили їхню загибель.
Своєю чергою Міністерство оборони Росії заперечує загибель п'яти військовослужбовців. Там заявили про те, що ніхто з військових, які офіційно перебувають у Сирії, унаслідок удару сил коаліції не постраждав, оскільки їх у цьому районі Дейр-ез-Зора не було. Даних про добровольців, які вирушили до Сирії, Міноборони РФ також не наводить.
Детальніше про те, що сталося у Сирії 7 лютого, читайте у статті Віталія Федяніна "Сирійська міфологія Росії" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".